Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına ilişkin itfaiye raporu

Beşiktaş'taki gece kulübü yangınına ilişkin itfaiye raporu hazırlandı. Raporda, gece kulübü içerisinde acil durum aydınlatmaları ve yönlendirme levhalarının olmadığı, yangın söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı belirtildi.

GİRİŞ 15.04.2024 21:42 GÜNCELLEME 16.04.2024 09:45
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Beşiktaş Gayrettepe’de 16 katlı binanın eksi bir ve eksi ikinci katlarında faaliyet gösteren bir gece kulübünde tadilat yapıldığı sırada yangın çıkmıştı. 29 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin itfaiye raporu hazırlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, Masquerade isimli iş yerine ait çok sayıda ahşap kaplama malzemeleri, izolasyon malzemeleri, ses yalıtım malzemeleri, aydınlatma malzemeleri, elektronik cihazlar, ofis malzemeleri ve sahne üzerinde bulunan vinç motorlarının kısmen yanarak zarar gördüğü kaydedildi.

“ELEKTRİK PANOLARINDA PATLAMALAR MEYDANA GELDİ”

Hazırlanan raporda, olay anına ilişkin kamera görüntülerinin izlendiği belirtildi. Raporda ana giriş bölümü Yıldız Posta Caddesi üzerinde, mal kabul girişinin ise Gönenoğlu Sokak üzerinde bulunan 12 katlı binanın 1 ve 2. bodrum katlarına inşa edilmiş Masquerade tabela ismiyle faaliyet gösteren, oturma alanı 750 metrekare olan eğlence mekanının mal kabul bölümünde yoğun duman ve alevli yanmanın olduğu, elektrik panolarında patlamaların meydana geldiği ifade edildi.

“OTOPARK KISMINDA YOĞUN DUMAN OLUŞTU”

Raporda, yangın sırasında itfaiye ekiplerinin söndürme çalışmalarına ilişkin bilgilere de yer verildi. İtfaiye raporunda ekiplerin yangını mal kabul girişinden söndürmeye başladıkları, eş zamanlı olarak diğer ekiplerin ise 36 sayılı binanın otopark girişinin üst bölümünde bulunan ofis penceresinden ve binanın yan kısmındaki muhasebe ofisi alanından girerek müdahale ettikleri yer aldı. Hazırlanan raporda, binanın servis merdivenlerinde mahsur kalanların olabileceği değerlendirilerek kontrol amacıyla üst katlara personel görevlendirildiği de belirtildi. Binanın otopark kısmında oluşan yoğun dumanın vanitilasyon aracı vasıtasıyla tahliye edildiği de raporda kaydedildi.

“MAL KABUL BÖLÜMÜ GİRİŞİNDE YANMAYA DAYALI AĞIR TAHRİBAT VE DEFORMASYON OLUŞTU”

İtfaiye raporunda, yangın söndürme çalışmaları sonrasında yapılan incelemelere göre gece kulübünün mal kabul bölümü girişinde yaklaşık 15 metre mesafede yanmaya dayalı ağır tahribatın ve deformasyonun oluştuğu kaydedildi. Raporda, tadilat amacıyla kullanılan ve prize takılı halde bulunan elektrikli kaynak makinesi, elektrikli metal kesme motoru, elektrikli el aletleri ve muhtelif sayıda oksijen tüplerinin olduğu belirtildi.

“ACİL DURUM AYDINLATMALARI, YÖNLENDİRME LEVHALARI YOK, YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR”

Hazırlanan raporda, iş yeri içerisinde acil durum aydınlatmaları ve yönlendirme levhalarının olmadığı belirtildi. Raporda, mevcut sprinkler söndürme sistemi ve yangın dolaplarının çalışmadığı da kaydedildi. İtfaiye ekiplerinin dumandan etkilenerek yerde yatar vaziyette bulunan çalışanları olay yerinden dışarı çıkartıp, sağlık ekiplerine teslim ettiği bilgisi raporda yer aldı.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 22
 • Guaidoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Ne Raporu? Görmedik, duymadik, bilmiyoruz. Laik olsun yeter. Isterse maymun olsun. Laik olsun laik.
  Cevapla
 • Ötügen 1 ay önce Şikayet Et
  CHDPKK zihniyetinin yönetimde olan bir belediyede bu gibi vakaların olması gayet normal. Sonuç itibariyle suçu devlete/hükümete atar, yan gelip yatarlar.
  Cevapla
 • Elif Su 1 ay önce Şikayet Et
  Buranın da belediyesi ,Antalya da olan kaza da dahil olmak üzere AK partinin olsaydı medya bunu her çeşit kanalda günlerce reklam yapardı hizmet nerde diye ,işte iki yuzlulugunuz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sag kurtulan varsa da, Yüce Allah'ın yasakladığı pis işleri yapmaktan yargılanıp derhal İdam Edilmeleri gerekir. !
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İtfaiye bakanlığı kurulup her mahallede itfaiye şubeleri olmalı denetim ve tedbirler aylık olarak yapılmalıdır
  Cevapla
 • Sinirli 1 ay önce Şikayet Et
  Oldu paşam İEET'yide ulaştırma bakanlığına verelim ne dersin İBB yönetimine hesap soracağına konuştuğun lafa bak, belediye ne işe yarıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Reisi'nin 3 gün sürecek cenaze töreni başladı
250 FETÖ dosyasında yeni gelişme... 'Garson'da son şifreleri de çözüldü