Fahrettin Koca'dan MHRS açıklaması: Randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbir yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yönelik olarak hayata geçirilecek yeni uygulamaya ilişkin açıklama yaptı.

GİRİŞ 18.04.2024 14:32 GÜNCELLEME 18.04.2024 14:47
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu sistemiyle ilgili yeni uygulamaya ilişkin detayları paylaştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Fahrettin Koca, "Kademeli şekilde yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı olarak çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklaması şu şekilde;

RANDEVU ALIP GİTMEYENLERE 15 GÜN BÜTÜN BRANŞLARDA RANDEVU KAPALI OLACAK

"Randevu sorununu kalıcı olarak çözmek için ilk tedbir: 1 gün öncesinden onaylanmamış randevular geçersiz kabul edilecek. Yeni tedbirleri kademeli şekilde hayata geçirerek, randevu sorununu kalıcı olarak çözmek için çalışmalarımızı başlattık. Uygulamaya koyacağımız ilk tedbir, hastadan, “Randevuma geleceğim” onayı almak olacak. Bu onayın randevudan önceki gün 23.59’a kadar verilmesi gerekecek.

Onaylanmamış randevular iptal edilmiş sayılacağı için bir başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptalleriyle oluşan atıl kapasiteyi verimli şekilde kullanacağız. Bugünkü verilere göre %20 kapasite artışına karşılık geliyor. Randevu aldığı, onay verdiği halde gelmeyenler, aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alamayacak. Yakında uygulamaya konacak bir yöntemle ikinci randevusunu aldığı halde bu randevuya da gelmeyenlerin randevu almasını 15 günlük zaman dilimi için bütün branşlarda randevuya kapalı hale getireceğiz.

"GEÇEN YIL 23 MİLYON KİŞİ RANDEVUYA GELMEDİ"

Randevu sorununu kalıcı olarak çözmek amacıyla getirdiğimiz uygulamaları süreç ilerledikçe başka tedbirler izleyecek. Yeni uygulamayı zorunlu kılan nedenleri hepimiz biliyoruz: Geçen yıl 23 Milyon randevuya gelinmedi. Bu yılın ilk 3 ayında bu sayı 6 Milyon. Daha önce, randevu alıp gelmeyenlerin 15 gün içinde yeniden randevu almasını kısıtlamıştık. Bu yararlı oldu ancak randevu alanların randevusunu son dakikada iptal edilebilmesi mümkündü ve kısıtlama getirilmiyordu. 25 milyon vatandaşımız, sayısı toplam 81 Milyonu bulan randevuyu son dakikalarda iptal etti. Bu boşlukların her birine yeni randevu veremediğimiz için 21 Milyon randevu kapasitesi atıl kaldı. Bu gibi sorunlar yeni uygulamaları zorunlu kılıyor.

"YENİ TEDBİRLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Kademeli şekilde yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı olarak çözeceğiz. MHRS Randevu Sorunu ve muayene kapasite yetersizliği üzerinde odaklanmış durumdayız. İl, hastane ve branş bazında yaşanan sorunları ayrıntısıyla inceledik. Hastane yöneticilerimiz yoğun bir çalışma içerisinde. Artan sağlık hizmeti talebine karşılık kapasitemizi artırıyoruz. Randevu sorununda öne çıkan iki etken var. Birinci etken: Hekim sayımız taleple kıyaslandığında yetersiz. Aynı zamanda, bu kapasite, şartlardan ötürü verimli kullanılamıyor. Çözüm olarak; uzman ve yan dal uzmanı hekim sayımızı, ihtiyacı karşılayacak düzeye çıkaracak çalışmaları tamamladık.

Yakın dönemde, uzman ve yan dal uzmanı hekim sayısında önceki dönemlerle kıyaslanmayacak artışlar olacak. Randevu sorunu ve kapasite yetersizliğinde ikinci etken, mevcut kapasitenin yeterince verimli kullanılamamasıdır. Bu ikinci etkene, hastanelerimizin kapasite kullanımı ile, randevu alıp randevusuna gelmeyenlerin sebep olduğu atıl kapasite yol açıyor. Hızla çözülmeye elverişli, hastalar arasında asla adil olmayacak sonuçlara yol açan sorun budur.

Gelinmeyen randevulara karşı ilk tedbirleri almıştık. Yeni yaptığımız analizler, bazı zorunlulukları işaret ediyor. Kademeli şekilde yeni tedbirleri hayata geçirecek ve randevu sorununu kalıcı olarak çözeceğiz."

KAYNAK: HABER7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • İsmail Ayer 3 ay önce Şikayet Et
  Bize sormadan randevumu iptal eden hastahenede ne gibi bir tedbir alındı
  Cevapla
 • İşimiz Zor 3 ay önce Şikayet Et
  Sağlık sisteminin değişebilmesi için iktidarın değişmesini bekleyeceğiz anlaşılan...
  Cevapla
 • Ceren 3 ay önce Şikayet Et
  Şehir hastaneleri acaba koridorlarda rahat dolaşırsın diye mi büyük yapıldı yoksa daha fazla hastaya hizmet verebilmek için mi? Büyük hastaneden hizmet beklentimiz artıyor. Doktor artık muayene bile etmiyor şikayetini söylüyorsun haydi tahlile bulmuşlar işin kolayını hangi değerin yüksekse düşükse yaz ilacı...
  Cevapla
 • Güldane 3 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar randevu aluyo doktorun acil işi çıktı randevunuz iptal diyolar 15randevu bekliyoruz birde almak için kaç ay uğraşıyoz tm işi çıka bilir saygı duyarız ama iptal etmek yerine görev yapan doktora yonderilmesi da doğru olmaz mi mağduruz bunada bı çözüm çok büyük hastanemiz var ama doktor yok bunada bir çözüm lutfen
  Cevapla
 • Türkiye 3 ay önce Şikayet Et
  Malûm cenah hasta olmadığı halde sistemi çökertmek için kasti randevu alıyorlar. Burada yapılacak şey randevu alıp gitmeyenler eğer 15 gün sonra randevuya başvuru yapmamışsa mutlaka para cezası verin.
  Cevapla
 • Akıncı 3 ay önce Şikayet Et
  Sahtekar bunlar herşey beklenir
  Cevapla
 • Salih çoban 3 ay önce Şikayet Et
  Aynen dogru bunu sistematik olarak kasdi yapıyorlar halkı kışkırtmak için bu 15 günü 1 ay olark tüm barajlara kapatılmalı hatalar bu sebebden randevu alamıyor
  Cevapla
 • Arda 3 ay önce Şikayet Et
  Sen ne boş yorum yapıyosun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İbre lehimize dönüyor!
Rusya'dan son dakika Biden duyurusu: Şimdi sıra sonraki adımda! Putin'den flaş yorum