Son dakika... Bilge Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti

Son dakika haberine göre İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, partisine sert eleştirilerde bulunarak istifa etti. Yılmaz 'Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış olmanın huzuruyla İYİ Parti’den ayrılıyorum.' dedi.

Son dakika... Bilge Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti
Son dakika... Bilge Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti
GİRİŞ 21.04.2024 18:57 GÜNCELLEME 21.04.2024 19:22
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

 İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Yılmaz, "Bir yılı aşkın süredir yapılan yanlış tercihler beni İYİ Parti'den ayrılmaya ve ülkemiz için yeni bir yapı altında çalışmaya itiyor." dedi. 

Bilge Yılmaz'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şu şekilde;

Sevgili İYİ Partililer, 

2021 senesinden bu yana daha demokratik ve daha müreffeh bir ülkede yaşamak için sizlerle birlikte siyasi bir mücadele verdim. Türkiye'ye gelirken, iktidara destek verenler dâhil daha iyi bir Turkiye hayal eden milyonlarca makul seçmeni  İYİ Parti'nin ikna edebileceğini ve bunu başarabilecek kadro ve söylemlere sahip olduğunu düşünüyordum. 

Açıkçası, beklentilerimde beni yanıltmayan birçok uzmanlık sahibi ve düzgün karakterli insanla tanıştım partide. Beni partim için çalışmaya bu insanların samimiyeti ve ülkelerine duyduğu sevgi teşvik etti, yüreklendirdi. İYİ Parti, doğru bir kurumsal yapı ve güçlü liderlik ile seçmenin talep ettiği boşluğu doldurmaya aday bir aktördü. 

Ne var ki, zaman içinde partinin zaafiyetlerini hep birlikte gördük. Partimizin kurumsal yapısı kişilerin çıkar, eğilim ve beklentileri karşısında çöktü. Parti lideri Sn. Meral Akşener ise Altılı Masa sürecinin her aşamasında kötü bir müzakere süreci yürüttü ve Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını önleyemedi. Bu süreç, 3 Mart günü sert ve duygusal bir tepkiyle masadan ayrılma ve 3 gün sonra 7 cumhurbaşkanı yardımcılığı modelini kabul ederek masaya dönmeyle sonuçlandı. Bu tutarsızlık liderin siyasi kredisini tüketti. 

Geride kalan bir sene içinde ise sürekli olarak bir mağdur psikolojisi içinde ve yaşadığı bütün sorunların kaynağını dışarıda arayan, kendini sadece dışarıya düşmanlık ederek meşrulaştıran bir liderlik tarzı izledik. 

"GELDİĞİMİZ NOKTA BUDUR" 

Artık kendi dışına konuşamayan, toplumun sadece sansasyonel haberler ve skandallarla ilgisini çekebilen bir parti kaldı geriye. Birçok iyi niyetli, temiz karakterli insan milletvekili aday listelerine ve belediye başkan adaylarına baktıkça haksızlığa uğradığını, emeğini boş yere heba ettiğini düşünüyor. Partiye oy veren vatandaşlar ise tepkilerini ya sandığa gitmeyerek ya da başka partilere oy vererek gösteriyor. Geldiğimiz nokta budur. 

2023 yılında birçok kez İYİ Parti’nin ülkemizde iyi bir yönetime kavuşması için kilit bir görevi olduğunu ve kurumsal problemlerini çözmek zorunda olduğunu hem yetkili kurullarda hem de kamuya açık bir şekilde dile getirdim. 

Genel başkanımızın ricası ile Aralık 2023’te parti liderliğine son bir şans vermek için geri çekildim. Maalesef kötü gidiş devam edince 28 Şubat 2024’te şahsi çıkarların ortak hedeflerin önüne geçtiğini, muhalefet partilerinin genel seçim kazanabilmesi için yeniden yapılandırılması gerektiğini açıkladım. 

KONGRE SÜRECİ

Önümüzde bir kongre süreci var ve Sn. Meral Akşener örnek bir davranış göstererek aday olmayacağını açıkladı. Ne var ki, İYİ Parti'nin bu cendereden çıkabilmesi mevcut genel başkan adaylarının rekabetinin yarattığı atmosfer ile mümkün olmayacak. 

Bu süreçte umudum başkaydı. Parti olarak geldiğimiz noktayı ortak akıl ile ele almalı ve meseleyi genel başkanlık rekabetinin ötesine taşımalıydık. İYİ Parti'nin meselesi kimin genel başkan olacağı değil partinin nasıl yeniden toplumun tamamına konuşabilecek ve umut veren bir yapıya dönüşeceğidir. Görüyorum ki, bu noktanın çok uzağındayız.

"GİK ÜYELİĞİ YETKİSİNE İHANET ETMEMEK İÇİN BEKLEDİM"

Bir yılı aşkın süredir yapılan yanlış tercihler beni İYİ Parti'den ayrılmaya ve ülkemiz için yeni bir yapı altında çalışmaya itiyor. Ancak seçim sürecinde partiye zarar vermemek ve delegenin bana verdiği GİK üyeliği yetkisine ihanet etmemek için bekledim. 

Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış olmanın huzuruyla İYİ Parti’den ayrılıyorum. İYİ Parti’de birlikte çalışma fırsatı yakaladığım tüm vatansever insanlara minnettarım. Başta genel başkan adayları olmak üzere herkese gelecek kongrede başarılar diliyorum.

KAYNAK: HABER7
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 48
 • abdullah 23 1 ay önce Şikayet Et
  akşener gibi birinin arkasından gitmek akıl karı değil.5 dakika dinlemek onun kapasitesini anlamak için yeterlidir.ayrıca lider olunmaz ,lider doğulur onun için şu anda erdoğanın alternatifi yok.
  Cevapla
 • serdar 1 ay önce Şikayet Et
  chp deki proje yöneticileri tarafından ip ye uygun görmüştü. proje bitince açıkta kaldı. şimdi boş sözlerle istifa..
  Cevapla
 • ÜLKÜCÜ 1 ay önce Şikayet Et
  haydi güle güle git uğurlar olsun, yolun bir yerinde yorulmuşsun, kendini saklamaya çalışma ne olduğunu bütün ülke gördü, vakit gelince chpkk saflarında bulunursun...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bir sözü dikkatimi çekti; Patiye geldiginde dürüst, bilgili ve karakterli arkadaşlarla çalışmaya başlamış.... belli ki sonra.... acaba arkadaşları kendisinden etkilenip degişmiş olmasınlar. Bu adamı basın soytarıları bize en akıllıları olarak sunmadılarmı? Bu millet ne çekiyorsa BASIN dünyasından çekiyor. Hakedenler maalesef azınlıkta......
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Vatan için millet için yaptığınız hainliğinin bedeli ni ödeyeceksiniz ALLAH CC Herşeye Kadirdir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeler açıklandı! Türkiye kaçıncı sırada?
Mansur Yavaş'ın ilk işi zam oldu! 150 kat artış