İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç son yolculuğuna uğurlandı

İsmailağa Cemaati’nin manevi lideri Hasan Kılıç Hocaefendi Hakk’a yürüdü. Hasan Efendi, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Sakızağacı Şehitliği’nde toprağa verildi. Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

GİRİŞ 23.04.2024 17:27 GÜNCELLEME 24.04.2024 09:08
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

İsmailağa Cemaati'nin 94 yaşındaki manevi lideri Hasan Kılıç Hocaefendi Hakk'ın rahmetine kavuştu.

İsmailağa Cemaati'nden yapılan açıklamada, "Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz Rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun!" ifadelerine yer verildi.

CENAZESİ SAKIZAĞACI ŞEHİTLİĞİ'NDE TOPRAĞA VERİLDİ

Kılıç'ın cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Fatih Camii'nden kaldırılıp Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA CENAZEDE

Fatih Camii'nde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Mahmud Efendi’nin vefatı üzerine İsmailağa Cemaati’nin başına geçen Hasan Kılıç, dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. 94 yaşında hayatını kaybeden Hasan Kılıç için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve Kılıç'ın çok sayıda yakını katıldı.

MAHMUD EFENDİ'YLE DÜNÜRDÜ

İsmailağa Cemaati'nde Mahmud Ustaosmanoğlu'nun vefatı sonrası yerine geçen Hasan Kılıç, 1929'da Trabzon Dernekpazarı'nda dünyaya geldi.

Hafızlığını küçük yaşta tamamlayan Kılıç, daha sonra Of’ta Çalekli Hacı Dursun Efendi’den Arapça ve İslâmî ilimler eğitimi aldı.

Çocukluklarında talebe arkadaşı olduğu, İsmailağa Cemaati’nin 2022 yılında vefat eden manevi önderi Mahmud Efendi’nin daveti ile 1954 yılında Fatih’in Atikali semtindeki Kumrulu Mescid’de göreve başlayan Hasan Kılıç Hoca, emekli olana kadar burada görev yaptı.

Kendisi uzun yıllar İsmailağa Cemaati'nde talebe yetiştirdi. Mahmud Efendi ile dünür de olan Kılıç, uzun yıllar İsmailağa’daki hocalardan teşekkül ettirilen on kişilik heyetin başkanlığını yürüttü.

'AK PAK HOCA' DERDİ

Mahmud Efendi’nin yanında bulunan hocalara hoşlanacakları isimlerle hitap ettiği biliniyordu. Mahmud Efendi, vekili Hasan Efendi’yi de “Ak pak Hoca” diye tasvir ederdi. Hasan Kılıç Hocaefendi’nin sakalları bembeyazdı. Cemaate yakın isimler Hasan Efendi’yi, "Şeyhimiz neden ‘Ak Pak Hoca’ demiştir bilemem. Lakin Hasan Efendi Hocamız sakalları gibi çok temiz, tertemiz bir kişiliktir. Mahmud Efendi Şeyhimiz ne dediyse odur” diyerek anlatıyordu.

'BANA BİR ŞEY OLURSA VEKİLİM HASAN EFENDİ'DİR'

Merhum Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi 2005 yılında Fatih Çarşamba’dan ayrılınca, yakın çevresine ve evlatlarına “Bana bir şey olursa vekilim Hasan Efendi’dir” şeklindeki vasiyeti üzerine, Hasan Efendi’nin İsmailağa Cemaati’nin yeni önderi olduğunu Mahmud Efendi’nin oğlu tarafından cenaze namazında ilan edilmişti.

Hasan Kılıç kimdir ve nerelidir? İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç’ın biyografisi...Hasan Kılıç kimdir ve nerelidir? İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç’ın biyografisi...

HASAN KILIÇ HOCAEFENDİ'NİN VEFATI SONRASI ÇOK SAYIDA İSİM TAZİYE MESAJI PAYLAŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün vefat haberini derin bir teessürle öğrendiğim, son devrin manevi liderlerinden Hasan Kılıç Hocaefendiye Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Merhum Hasan Efendi ile kısa bir süre önce yüz yüze görüşmüş, kendisinin hayır duasını almıştık. Rabbim, ruhunu şad, mekanını cennet eylesin diyorum. Kıymetli hocamızın ailesine, yakınlarına, talebelerine ve tüm İsmailağa camiasına başsağlığı diliyorum.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: İslam’ın nesiller boyu yaşanması yolunda binlerce talebe yetiştiren, ilim ve irfan yolunun mümtaz şahsiyetlerinden edep ve güzel ahlak timsali Hasan Kılıç Hocaefendi’nin vefatından derin bir teessür duydum. Kendisine yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve İsmailağa camiasına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Mutasavvıf, alim, arif Hasan Kılıç Hocaefendi'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet; ailesine, talebelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Ülkemizin manevi büyüklerinden, İslam yolunda çok sayıda talebe yetiştiren Hasan Kılıç Hocaefendiye Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

Eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir. Muhterem ilim adamı, mutasavvıf, Hasan Kılıç Hocaefendi’nin vefatını teessürle öğrendim. Manevî hayatımıza, irfanımıza katkısı büyüktür. Hocamıza Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesi, sevenleri, bağlıları ve ilim/tasavvuf dünyamıza başsağlığı ve sabr-ı cemil diliyorum.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: “İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râciûn”. Rahmet-i Rahman’a kavuşan, Ülkemizin manevi önderlerinden Hasan Efendi Hoca’ya Yüce Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları, talebeleri ve İsmailağa camiasına mensup kardeşlerimize başsağlığı-sabır diliyorum.

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu: Ömrünü ilme ve irşad faaliyetlerine vakfeden İsmailağa Cemaatinin Şeyhi Hasan Kılıç Hocaefendi’nin vefat haberini büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, talebelerine ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Mekânı cennet olsun.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım: Ülkemizin manevi değerlerinden, ömrünü ümmete hizmetle geçirmiş muhterem Hasan Kılıç Hocaefendi’ye Allah'tan rahmet, ailesi ve tüm İsmailağa Camiasına başsağlığı diliyorum.

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 59
 • zakir 4 hafta önce Şikayet Et
  İsmail Saymaz'ın tansiyonu yine yükselecek..!!
  Cevapla
 • süleyman 4 hafta önce Şikayet Et
  vay be.. iman ile ihlas ile süren bir hayat ve sonunda hayırlı bir vefat. Allah CC rahmeti ile muamele eylesin inş.
  Cevapla
 • Muhsin 4 hafta önce Şikayet Et
  ALLAH RAHMET EYLESİN. ALLAH DOSTLARINA KORKU YOKTUR ve ONLAR MAHZUNDA OLMAZLAR. MEKANI CENNET OLSUN. AMİN
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin Nur içinde yatsın inşallah
  Cevapla
 • 38.eç 4 hafta önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin Hocamızın ahiretligi Nur yüzüne vurmuş Cenabı Allah herkese böyle yüzünde nur akan ölümler nasip etsin inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
X, Türkiye'de temsilcilik açtı
UEFA'dan Türkiye'ye müjde! Avrupa Ligi ve Konferans Ligi...