Toplu ulaşımda örnek şehir Konya

Konya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda hizmet kalitesini artırmak amacıyla teknolojik imkanlardan yararlanarak harita tabanlı uygulamalar geliştiriyor.

Toplu ulaşımda örnek şehir Konya
Toplu ulaşımda örnek şehir Konya
GİRİŞ 24.04.2024 19:49 GÜNCELLEME 24.04.2024 19:53
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da toplu ulaşımın güçlenmesi için bir taraftan 181 yeni otobüsü Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna dahil ettiklerini bir taraftan da yeni köprülü kavşaklar ve caddeler açtıklarını anımsattı.

JUSTİCE PROJESİ AVRUPA’DA KONYA İLE BİRLİKTE 3 ŞEHİRDE UYGULANIYOR

Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hayata geçirdikleri uygulamalarla Türkiye’ye model olmaya devam ettiklerini kaydeden Başkan Altay, “Avrupa Birliği’nin desteklediği ve TÜBİTAK tarafından finanse edilen Justice Projesi’ne Konya Büyükşehir Belediyemiz ortak olarak katılıyor. Proje kapsamında toplu ulaşım erişilebilirliğini ve kapsayıcılığını artırmaya yönelik geliştirilen uygulamalardan biri de harita tabanlı analiz çalışmaları. Avrupa’da Brüksel ve Strazburg’la birlikte projenin uygulandığı şehirlerden birisi de Konya’mız. Hazırlanan yazılımla şehir merkezlerinde toplu ulaşım araçları kullanılarak belirli noktalara ulaşımla alakalı analizler gerçekleştiriliyor. Projede harita üzerinde oluşturulan ulaşım süreleri ile kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Büyükşehir’e ait toplu ulaşım araçlarıyla ne kadar sürede ulaşabileceği tespit ediliyor. Çalışmada ayrıca fiziksel ve görme engellilere yönelik de analizler bulunuyor” diye konuştu.

Projenin şehir içi ulaşımın verimliliğini artıracağını ve trafik yoğunluğunun azalmasında etken olacağını vurgulayan Başkan Altay, “Proje şehrin toplu taşıma ağının daha etkin ve erişilebilir hale gelmesine de katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ “JUSTİCE PROJESİ” 

Proje kapsamında harita üzerinde ulaşım süreleri farklı renk tonları ile gösterilmektedir. 0-10 dakika, 10-20 dakika, 20-30 dakika gibi 10 dakikalık ulaşım sürelerine göre oluşturulan harita çalışmalarında, kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Konya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda kullanılan otobüs ve tramvayları ile ne kadar bir sürede ulaşabileceği gösteriliyor. Bu çalışma, hem mevcut durumun daha da iyileştirilmesi hem de yeni yapılacak toplu ulaşım yatırımlarının, şehir ulaşımında nasıl bir etki oluşturacağına dair projeksiyonlar ortaya koyması açısından önem arz ediyor. 

PROJE, DEZAVANTAJLI GRUPLARIN TOPLU ULAŞIMA ERİŞİLEBİRLİĞİNİ ARTIRACAK

Üç şehirde 36 ay sürecek Justice Projesi, temelde dezavantajlı grupların toplu ulaşım imkanlarına erişilebilirliğini artırmak ve daha kapsayıcı bir yaklaşımla toplu ulaşım sisteminin dizaynını amaçlıyor. Bu sebeple katılımcı bir anlayışla sivil toplum kuruluşlarının da katkıları ile fiziksel engelli, görme engelli, yaşlılar ve düşük gelir sahipleri ile birlikte toplu ulaşım yolculukları yapılarak onların da görüşleri proje çalışmalarının önemli bir kısmını oluşturuyor. 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Konya Karatay dan yazıyorum. Böyle rezil bir belediyecilik yok. İşe gidiş dönüş saatlerinde millet üst üste gidip geliyor. Sanayi tarafına ek seferler yapmak çok mu zor? Otobüse bilemeyen vatandaş özel arabasıyla gidiyor bu seferde trafik tkaniyor. Masa basinda suju yaptik diye ovunmenin alemi yok.
  Cevapla
 • Fedai 2 ay önce Şikayet Et
  Bu örnek şehir olmayı hangi tarafsız kuruluş ilan ediyor. Ankara belediyesi yeni mahalledeki tesisinde çayı 2 TL.den verirken örnek belediye fiyatları ne alemde. Hep kendini beğenerek kaydettiler.
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Sille hattı kırk yılın başında otobüs var. Şöforler canları isterse durmaz, görmezden gelirler.
  Cevapla
 • Konyalı 2 ay önce Şikayet Et
  demiryolu caddesinin sağ ve solundaki ışıkları kaldırmak için yaya geçitlerini yolun altından karşıya taşıyın. çok mu zor. her noktaya trafik ışığı koymak marifet değil. gereksiz ve lüzumsuz olanları kaldırabilmektir marifet. koca ovada trafik sorunu yaşanıyor. 4 ŞERİTLİ İSTANBUL YOLUNA '2 ŞERİTLİK ALTGEÇİT YAPMAK AYMAZLIKTIR
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Çorum kadar bütçesi olmayan Konya iktidar çantada keklik göre göre bu hale geldi Konya nerde örnek metroyu geç normal bir raylı sistem yol yapamayan Konya bu Belediyedeki mühendisler ahraz ülkenin hiç bir yerinde olmayan akıllı kavşaklar var önüne aniden dağ çıkıyor tarlada gider gibi Konya yollar bakımsız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesine LGBTİ sızdı
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor