Türkiye, Mısır ve Irak'tan sürpriz hamle! Yeni dönem başlıyor

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Irak sınır birliklerinin Türkiye’nin operasyon bölgelerine yakın noktalarda üs bölgeleri kurması ve Mısır Genelkurmay Başkanı’nın Ankara'ya ziyaretine ilişkin açıklama yaptı.

GİRİŞ 02.05.2024 12:26 GÜNCELLEME 02.05.2024 12:26
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Irak sınır birliklerinin Türkiye’nin operasyon bölgelerine yakın noktalarda üs bölgeleri kurduğuna dair sorulara “Irak ile başlayan diyalog sonucunda PKK terör örgütününün faaliyetlerinin engellenmesine yönelik olarak operasyon bölgelerimize komşu alanlarda Irak sınır muhafızlarının yaptığı faaliyetlerdir. Bu faaliyetler bizimle de koordineli şekilde gerçekleştirilmektedir. Bundan sonraki süreçte; PKK’nın faaliyetlerinin engellenmesi, hudut güvenliğinin sağlanması ve bölgede yaşayan sivil Irak halkının can güvenliğinin korunması maksadıyla Irak ve ülkemiz arasında çalışmalar koordineli olarak devam edecektir” yanıtını verdi.

MISIR İLE ASKERİ İŞBİRLİĞİ: YENİ DÖNEME İŞARET EDİYOR

Bakanlık kaynakları, Mısır Genelkurmay Başkanı’nın Ankara’yı ziyaretine ilişkin sorular üzerine “Mısır Genelkurmay Başkanı’nın Bakanlığımızı ziyareti hem askeri ilişkilerin geliştirilmesi hem de savunma sanayiindeki işbirliği bakımından yeni bir döneme işaret ediyor. Kendilerinin talebiyle bazı savunma sanayi şirketlerimizi ziyaret ettiler. Önümüzdeki dönemde ilişkilerin karşılıklı olarak artmasını bekliyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil yürütülen operasyonlarda son bir haftada 43 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

TERÖRLE MÜCADELE! SON BİR HAFTADA 43 TERÖRİST ETKİSİZ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörü kaynağında yok etme stratejisi çerçevesinde sürekli ve kapsamlı olarak gerçekleştirdiği kararlı operasyonlarla; Son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirildi.

1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 376’sı Irak’ın, 469’u Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 845 oldu.

HUDUT GÜVENLİĞİ: SON BİR HAFTADA YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 364 ŞAHIS YAKALANDI

Teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik tedbirleri ile korunan hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde; Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 9’u terör örgütü mensubudur. 2.264 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 3.133’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 50.860 oldu.

Son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 40 kilogramdan fazla uyuşturucu madde (Metamfetamin) ele geçirildi.

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile DROPS aracının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandı.

Yine, İstanbul Tersanesi Komutanlığımız tarafından güncel teknolojiye uygun olarak kapsamlı tadilat, modernizasyon ve onarımı tamamlanan Denizaltı Kurtarma Çanı deniz testlerinden başarıyla geçti.

GAZZE'DE KALICI ATEŞKES SAĞLANMALI

İsrail'in ateşkes kararına uyması yeniden vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 25 Mart’ta kabul ettiği son ateşkes kararını ve Uluslararası Adalet Divanının aldığı ihtiyati tedbirleri ivedilikle uygulamalıdır. En temel haklarından mahrum bırakılan Filistin halkı için insani yardımlara izin verilmesini ve bölgede yaşanan hukuksuzluğa bir kez daha dikkat çekerek kalıcı ateşkesin gerekliliğini vurguluyoruz

KAYNAK: HABER7
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  yurt içindekiler nolacak
  Cevapla
 • vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  sadece pkk olmamalı, pyd de yeni pkk terör örgütü değil mi ? İsraile hizmet için kurulmuş kanı bozuk tohumu bozuk topluluk oluşturmuşler
  Cevapla
 • Ben 1 ay önce Şikayet Et
  Kalleş ce duruma düşmemek için sirtimiz8 sağlama almamız çok önemli bugüne kadar pkk parmağını bile kimildatmayan bir iraktan bahsediyoruz ve digeride mısır sissi kalleşlik olmaz umarim
  Cevapla
 • Gurbet 1 ay önce Şikayet Et
  Orta doğu'ya huzur gelmesi için Ortadoğu ülkeleri Güç Birliği yapıp askeri birlik kurmalı aksihalde bu bölgede savaşlar bitmez Zavallı mazlumlar daha çok ölür.katil iran israil haric
  Cevapla
 • Semih Acar 1 ay önce Şikayet Et
  Burada yazmakla olmuyor haydi kurtarın filistini neredesiniz ulan nerede musluman kalmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çocuğu zorla dudaklarından öptüren TikTok kullanıcısına gözaltı! Bakanlık harekete geçti
4,5 saatlik Şimşek-Karatepe zirvesi! Masada hangi konular var?