79 yıl sonra ibadete açılmıştı... Kariye Camii’ndeki Osmanlı eserleri kayıp!

CHP’nin tek parti iktidarı dönemine Ayasofya ile birlikte kapatılan Kariye Camii 79 yıl sonra aslına çevrilirken, ibadethane içerisinde Osmanlı’dan kalan 4 asırlık minber, şamdan, kandil ve hat eserlerinin kayıp olduğu ortaya çıktı.

79 yıl sonra ibadete açılmıştı... Kariye Camii’ndeki Osmanlı eserleri kayıp!
79 yıl sonra ibadete açılmıştı... Kariye Camii’ndeki Osmanlı eserleri kayıp!
GİRİŞ 08.05.2024 17:44 GÜNCELLEME 08.05.2024 17:45
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

İstanbul’un sembol eserleri arasında yer alan Fatih ilçesindeki Kariye Camii’nin tarihi 1.500 yıl öncesine dayanıyor. 1300’lü yılların başında Bizans döneminde “Khora Manastırı’nın Kilisesi” olarak inşa edilen Kariye, Hristiyan cemaatinin kalmaması ve harap olma tehlikesi üzerine fethin 58’inci yılında imar edildi. 1511 senesinde Sultan 2. Bayezid'in sadrazamı Atik Ali Paşa tarafından cami statüsüne dönüştürülen yapı “Kariye Camii” ismini aldı. Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın hayrat taşınmazları arasında yer alan Kariye Camii, 1511'den 1945’e kadar tam 434 sene cami olarak hizmet verdi.

İstanbul’un fethinin nişanesi Ayasofya Camii’ni ibadete kapatan CHP’nin tek parti yönetimi, 29 Ağustos 1945’te Bakanlar Kurulu kararıyla Kariye Camii’nde de namazı yasakladı. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kariye Camii ile birlikte 16 ibadethanenin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına karar verdi.

21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle cami statüsüne çevrilen Kariye Camii, uzun süren restorasyon sürecinin ardından 6 Mayıs 2024’te düzenlenen merasimin ardından ibadete açıldı.

Fakat geçmişte Kariye Camii’ni kapatan CHP iktidarının kötülüğünün yalnızca bununla sınırlı kalmadığı, cami içerisindeki tarihi eser vasfı taşıyan minber, şamdan, kandil, vaiz kürsüsü ve hat eserlerini de ortadan kaldırdığı belirlendi.

Hayri Fehmi Yılmaz

OSMANLI KARİYE’DEKİ FRESKLERE ASIRLARCA DOKUNMADI

Sanat tarihçisi ve Kariye Camii Bilim Kurulu Üyesi Hayri Fehmi Yılmaz, Kariye Camii’nin başına gelen acı hadiseleri Türkiye gazetesine anlattı.

Hayri Fehmi Yılmaz, Osmanlı döneminde Kariye'nin camiye dönüştürülmemesi durumunda günümüze ulaşamayacağını ifade ederek, "Sultan II. Beyazıd döneminde kendisi de sonradan Müslüman olan Atik Ali Paşa, Kariye’yi camiye çevirdi; İslam’a döndüğü gibi, bu yapıyı da döndürdü. Atik Ali Paşa, Kariye’nin bugüne ulaşmasında en önemli aktördür. Eğer harap hâldeki Kariye, camiye dönüştürülmeseydi, bugüne ulaşamazdı. Çünkü kendisi cami için vakıf da bağışladı.” dedi.

Yılmaz, “Osmanlı döneminde suret hassasiyetine rağmen buradaki freskler tahrip edilmedi, üzerleri örtüldü. Osmanlıların çok enteresan bir koruma kültürü vardı.” ifadelerini kullandı.

Kariye Camii'nin eski minberi

CHP KAPATTI, SADECE MİHRAP VE MİNARE YERİNDE KALDI, DİĞER ESERLER KAYIP!

Caminin 1945 yılında kapatılıp 1948’de müzeye çevrilme safhasını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Cami boşaltıldı ve müze olması için  restorasyon başlatıldı. Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından mozaikler, freskolar açıldı. Sonra 1958’e kadar Dummbarton Oaks Reserch restorasyona devam etti. Bu esnada binaya bir ek yapılmadı ama maalesef Kariye’deki Osmanlı yadigârları yapıdan çıkarıldı. Bunlardan özgün bir minber, Zeyrek Camii’ne götürüldü ve sonra ortadan kayboldu. Ayrıca bir sürü şamdan, kandil, vaiz kürsüsü ve hat eserlerinin de akıbeti meçhul. Bir tek mihrap ve minare yerinde kaldı.”

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 110
 • Doğrucu 2 ay önce Şikayet Et
  Sağırın ateşi bol olsun zebaniler yoldaşı olsun..
  Cevapla
 • Kasım MOLLA 2 ay önce Şikayet Et
  Son yüzyıl bunların 1950 ye kadar tahribatlara ile geçti .Camiyi kapatan tiynetsizler oraya ait demirbaşları da yok etmişlerdir .
  Cevapla
 • *ekrem* 2 ay önce Şikayet Et
  eger işin içinde hırsızlık yoksa adam neden c h p k k lı olsun
  Cevapla
 • M.yildirim 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbım bunlara oy verenleri cezalandıracak...iste bu caminin kapatılisina sende sebeb oldun ...verdiğin bir oyla kapatılmasını onaylamış oldun...vebaline ortaksin. Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • Eyman 2 ay önce Şikayet Et
  Chp zihniyeti bu vatanda %50 lere yakın oy alıyorsa eğitim şart, ahlak şart, bilinç ve şuur şart!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Husilerden son dakika İsrail duyurusu! Tüm dünyaya resmen ilan ettiler
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor