Karşıyaka Belediye Başkanı Ünsal'dan nikahta duanın engellenmesine skandal yanıt!

Karşıyaka Belediye Başkanı Behiye Yıldız Ünsal, İzmir'de nikah öncesinde dua okunmasına izin verilmemesine ilişkin skandal bir açıklamada bulunarak, "Arkadaşımız kurallara uygun davranmaya çalışmıştır." dedi.

GİRİŞ 08.05.2024 23:58 GÜNCELLEME 08.05.2024 23:59
Bu Habere 356 Yorum Yapılmış

Karşıyaka Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Ünsal yönetiminde gerçekleştirildi.

Oturumda başkanlıktan gelen önergeler meclis üyelerinin onayına sunuldu.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk, Karşıyaka Belediyesine ait Zübeyde Hanım Nikah Salonu'nda gerçekleşen nikah töreninde dua edilmesinin engellenmesine tepki gösterdi.

"DUA SİZE NASIL BİR RAHATSIZLIK VERDİ"

Öztürk, "Vatandaş dua devam ederken müzikle kesilmeye çalışıldı. Bu nasıl bir tahammülsüzlük. İslamiyet ile ilgili ne tür bir sorununuz var? Dua size nasıl bir rahatsızlık verdi. Bunların Karşıyaka'da yaşanması bizi üzmekte. Siz de aynı düşüncelere sahipseniz ve orada yapılan hareketi onaylarsanız üzülürüm. Böyle olmayacağına inanıyorum. Oradaki yetkililerle ilgili gerekeni yapın." dedi.

Bunun üzerine açıklama yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Behiye Yıldız Ünsal, kamu kurumlarında resmi prosedürlere göre işlem yapıldığını söyledi.

"MÜSLÜMANLIK DUA ETMEKLE OLMUYOR"

Konunun yargıya taşındığını aktaran Ünsal, şöyle konuştu:

"Bizde Medeni Kanuna göre nikah kıyılıyor. Müftülüklerde de imam nikahı kıyılıyor. Burada mesele izinsiz söz alınması. Buradan izinsiz söz alsanız sizi uyarmamız gerekiyor. Keşke bu duayla ilgili önceden bilgi verilseydi. Bir iletişim kazası olarak değerlendiriyorum. Burada herkes Müslüman, kalkıp duaya bağlanmamalı. Müslümanlık dua etmekle olmuyor. Konu yargıya taşındı. Biz de takipçisi olacağız. Bu konunun daha fazla konuşulmasına gerek yok. Arkadaşımız kurallara uygun davranmaya çalışmıştır. Başka bir dine mensup insanlar da olsaydı yine mikrofonu alacağını tahmin ediyorum."

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili nikah memuru hakkında "Halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama" suçundan soruşturma başlatmış, İçişleri Bakanlığı da iddialara ilişkin mülkiye müfettişi görevlendirmişti.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 356
 • Yakup 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar din düşmanı değil, İslam düşmanı zihniyet, kalkıp dans etseydiler veya dua başka dinden olsaydı ağzının suyu akarak ezik bir şekilde izlerdi.. Tıpkı İBB Ekrem İmoğlu'nun Sultanahmette turistlerle ezilerek, büzülerek konuşması gibi.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  chp zihniyeti islam düşanmanlığı üzerine kurulmuştur.
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  İzinsiz söz almadan dolayi tepki diyor ama orda "burda dua okunmaz" diye tepki gösteriliyor. Aciklamasi bitbirine ters düsmüs.
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Kafir kafirliğini yapacak Ama Bunlar mğnafık .daha kötü
  Cevapla
 • Sivaslı Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  işte dinsizliği dayatan chp zihniyeti, bunlardan topluma ve bireye asla fayda gelmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5 yaşındaki çocuktan kendisine İsrail malı satan markete sosyal medyayı sallayan tepki
İsrail'e bir milyar dolar yardım yapan Pepsi ile katliam sevinci dansı