Tecrübesiyle faciayı önlemiş! FedEx uçağının pilotu bakın kim çıktı?

Dün İstanbul Havalimanı’nda ön iniş takımları açılmayan uçağı gövdesinin üzerine indiren FedEx Havayolları'nın kargo uçağının pilotunun kim olduğu ortaya çıktı.

GİRİŞ 09.05.2024 16:17 GÜNCELLEME 09.05.2024 16:30
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul Havalimanı'nda Fedex Havayolları’na ait kargo uçağının ön iniş takımları açılmayınca gövde üzerine indiren pilotun, kadın kaptan pilot Robin Kay Carpenter olduğu ortaya çıktı. Kadın kaptan pilot Robin Kay Carpenter’in tecrübesi ve soğukkanlılığı muhtemel bir faciayı önledi.

Paris-İstanbul seferini yapan Fedex Havayolları’na ait kargo uçağı İstanbul Havalimanı'na iniş için alçalmaya başlayınca kadın kaptan pilot ABD vatandaşı Robin Kay Carpenter, ön iniş takımlarının açılmadığı ikazını aldı. Bunun üzerine kadın pilot, havalimanı hava trafik kontrol merkeziyle iletişime geçerek durumu bildirdi. Sorumlu kaptan pilot Robin Kay Carpenter, kulenin ön iniş takımlarını kontrol etmesi için pisti iki kez pas geçti. O anlar kule pilot konuşmalarına yansıdı. Kontrolün ardından dün saat 08.17'de gövde üzerine iniş yapan uçak, 371 metre sürüklenerek durabildi. Uçaktan ABD vatandaşı iki pilot yara almadan kurtuldu.

12 SANİYEDE SÖNDÜRÜLDÜ

Sürtünmeden dolayı çıkan kıvılcımlar; İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) ARFF ekiplerinin anında olaya müdahale etmesi sonucu 12 saniye gibi kısa bir sürede söndürüldü. Hem uçağın sorumlu kadın kaptan pilotu Robin Kay Carpenter hem de ARFF ekiplerinin olay anında yaptığı çalışmalar büyük bir facia yaşanmasının önüne geçti.

PİST UÇUŞ TRAFİĞİNE YENİDEN AÇILDI

Gövde üzerine iniş yapan ve 371 metre sürüklenerek durabilen pistin ortasında durabilen kargo uçağı, İGA ve DHMİ ARFF ekiplerinin yaklaşık 17 saatlik çalışmalarının ardından bulunduğu yerden kaldırıldı. Uçak teknik inceleme için güvenli bir alana çekilirken, pist gece saatlerinde uçuşlara açıldı.

KAYNAK: İHA
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 5
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Allah kurtardı o kadar.
  Cevapla
 • Büşra 2 ay önce Şikayet Et
  Karslı değilmiş
  Cevapla
 • EMS 2 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  pilot hanım kars digorlu
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bende zannettim bizim amcaoğlu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ne diyeceği merak ediliyordu! Kılıçdaroğlu'ndan SHP açıklaması
Bakan Kacır: Bir Çin otomotiv deviyle daha yatırım imzası yakın