Yargıtay'da seçim! Erdoğan devreye girdi düğüm çözüldü! Bir isim adaylıktan çekildi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Birinci Başkanlığı adaylığından çekildi.

Yargıtay'da seçim! Erdoğan devreye girdi düğüm çözüldü! Bir isim adaylıktan çekildi
Yargıtay'da seçim! Erdoğan devreye girdi düğüm çözüldü! Bir isim adaylıktan çekildi
GİRİŞ 10.05.2024 17:16 GÜNCELLEME 10.05.2024 22:01
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi, 24 Mart itibarıyla doldu. Yargıtay üyeleri, Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanını belirlemek için 25 Mart'ta sandık başına gitti. Seçimin ilk 35 turunda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadı.

Anayasa'ya göre; her 5 turda bir yeniden adaylık başvuruları alınıp tekrar eden seçimlere, 13 Mayıs Pazartesi Günü 36'ıncı tur ile devam edilecek.

'KURUMSAL İTİBARIN KORUNMASI AMACIYLA ADAYLIKTAN ÇEKİLİYORUM'

Adaylar arasında yer alan 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay üyelerine gönderdiği mesaj ile 8'inci kez adaylık başvuruları alınarak devam edecek seçimlere katılmayacağını açıkladı. Şentürk mesajında, Yargıtay üyelerine teşekkür ederek, "Yargıtay’ımızın saygıdeğer başkan ve üyeleri; bilindiği üzere, Yargıtay Birinci Başkanlığı seçimi 36'ncı tura gelmiş bulunmaktadır. Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtay’ımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla birinci başkanlık adaylığından çekiliyorum" dedi.

3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ayrıca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için gerçekleştirilecek seçime aday olduğunu duyurdu. Şentürk'ün, adaylıktan çekilmesi ile 36'ncı tur oylaması, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez arasında geçecek. Adaylardan herhangi biri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alana kadar oylamalar devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Herkes yargıya yardımcı olmalı" demişti.

MUHSİN ŞENTÜRK

Muhsin Şentürk, 1968'de Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şentürk, sırasıyla Kars Susuz, Sivas Koyulhisar Cumhuriyet Savcılığı, Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi tetkik hakimliği, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Yargıtay üyeliğine 2012'de seçilen Muhsin Şentürk, evli ve iki çocuk babası.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Atilla Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  175 oy şart mı? Üçüncü turda en fazla oyu olan başkan seçilse olmuyor mu?
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  anayasa öyle diyor
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ya hepsini emekli edin yada kapatın bu ne ya eski Türkiye sahneler 35 tur Luk seçim en fazla üç tur işimize gelirse çiftlik mi ya
  Cevapla
 • hsn 1 ay önce Şikayet Et
  maden tikanma oluyor 3 turda bitirin. 2. turda en çok oy alan iki aday 3. turda oy çokluğu ile seçilsin. 30 kusur tür. çocuk oyuncağı mi bu. millet çözüm derdinde bunlar keyf.
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  anayasa öyle diyor adamlar ne yapsın sistem bozuk
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ben kayyum bekliyordum bu böyle olmaz dedim kim en çok oy almışsa o atansın bu kadar basit
  Cevapla
 • Yakamoz 1 ay önce Şikayet Et
  35 turda başkanını seçemeyen bir sistem.. ülkede adaleti mi sağlayabilecek!!!
  Cevapla
 • Fatma 1 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Partili Ensarioğlu'ndan DEM Partili vekile tarihi ayar: Alan da şerefsizdir, veren de!
Yeni modeller yolda! Togg, Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor