Van'da yağışlar yüz güldürdü

Van ile çevresinde son yıllarda kritik seviyeleri gören barajlar, son yağışlar ile dolmaya başladı.

Van'da yağışlar yüz güldürdü
Van'da yağışlar yüz güldürdü
GİRİŞ 11.05.2024 13:12 GÜNCELLEME 11.05.2024 13:12

Kentte bulunan 4 baraj gölünden 2'si yüzde 100 seviyeye ulaşırken, özellikle Van'ın en büyük baraj gölü olan ve yıllardır neredeyse dip seviyeyi gören Muradiye sınırlarındaki Sarımehmet Barajı ise yüzde 60 seviyelerine ulaştı. Çekilmeyle daha önce bölgede yeşerip boy veren ağaçlar da yükselen baraj sularının altında kaldı.

Yağışların azlığı ve artan buharlaşma ile kuraklığın yaşandığı Van'da bazı gölet ve akarsular kurumuş, bazı barajlar da dip seviyeyi görmüştü. Enerji üretimi, içme suyu ve tarımsal sulamada kullanılan kentteki 4 baraj gölünden 2'sinin su seviyesi ise alarm vermeye başlamış, kısıntılı sulama sürecine girilmişti. Van'ın 4 baraj gölü geçen yıl bahar aylarında yüzde 50 seviyenin altına düşmüştü. Bu yıl ise özellikle ilkbahar aylarındaki yağışlar ile Muradiye ilçesi sınırlarındaki Sarımehmet Barajı yüzde 60, Erciş ilçesindeki Morgedik Baraj Gölü yüzde 80 ve Koçköprü Baraj Gölü yüzde 100, Gürpınar'daki 105 milyon metreküp su hacmine sahip Zernek Barajı ise yüzde 100 seviyeye ulaştı.

Kentin en büyük baraj gölü olma özelliğine sahip Muradiye ilçesi sınırlarında bulunan ve toplam depolama hacmi 178 milyon metreküp olan Sarımehmet Barajı'nın seviyesi son dönemde çok fazla düştü. Yaz aylarında yaklaşık 12 bin hektarlık bir alanı sulamak için kullanılan baraj gölünde aynı zamanda ağ kafes balıkçılığı da yapılıyor. Son yıllarda seviyenin düşmesiyle kıyıya yakın yerlerde ağaçlar yetişmeye başladı. Yağışlar ile baraj gölünün doluluk oranı yüzde 60'lara çıktı ve ağaçlar su altında kaldı.

Bölgede yaşayanlar durumun sevindirici olduğunu belirtti. Baraj civarında bulunan Özalp ilçesine bağlı Şemsettin Mahallesi'nde yaşayan Ergin Yıldırımçakar, son 5 yıldır baraj gölünün büyük bölümünün çekildiğini belirterek, Sarımehmet Barajı kuraklık nedeniyle artık dip seviyeleri görmüştü. Kuruyan yerlerinde ise ağaçlar çıkmaya başlamıştı. Bu yıl bölge yeterince yağış aldı. Baraj gölü de dolmaya başladı. Görüyorsunuz çıkan ağaçlar da bu süre içinde artık sular altında kaldı diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kosova Cumhurbaşkanı Türkçe yardım istedi! Bakan Fidan'dan çarpıcı yanıt
Bakan Tunç: Eylem Tok ve oğlu ABD'de yakalandı!