Hastanelerde randevuda yeni dönem başladı! 2 grup muaf tutuldu! 10 soruda merak edilenler

Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) "Onaylı Randevu" dönemi bugün resmen başladı. Yeni dönemde, hasta randevu tarihinden bir gün önce ya onay verecek ya da gelemeyeceğini bildirmek zorunda olacak.

GİRİŞ 13.05.2024 09:53 GÜNCELLEME 13.05.2024 09:54
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde (MHRS) Onaylı Randevu dönemi bugün başladı.

Hastalara, hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sunacak Onaylı Randevu Sistemi'nde, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasite, hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak. Boş kalan her randevuda, sistemden randevu alamayan ancak talep bırakmış hastalara ulaşılacak ve öncelik talepte bulunan hastalara verilecek.

BUGÜN RESMEN BAŞLADI

Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ndeki düzenlemebugün hayata geçti.. Yeni düzenleme ile randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar onay istenecek. Randevu onayı internet veya ALO 182 çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

ONAY VERİLMEZSE RANDEVU İPTAL EDİLECEK

Onay vermeyenlerin randevusu iptal edilecek. İptal edilen randevular hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak.Boşalan randevular öncelikli olarak daha önce sistem üzerinden talepte bulunanlara verilecek.

İKİ GRUP MUAF TUTULDU

Onaylı randevu sisteminden 65 yaş üstü kişiler ve kanser hastalar ise muaf olacak.

10 SORUDA ONAYLI RANDEVU DÖNEMİ

Yeni sisteme ilişkin merak edilen 10 soru ve yanıtları şöyle:

1- "Onaylı Randevu Sistemi" nedir ve ne zaman uygulamaya girecek?

Onaylı Randevu Sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- Sistem üzerinden randevu alan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu?

Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00'ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve "ALO 182" çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

3- Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- Sistem üzerinden randevu alan ancak onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanacak mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, ertesi gün başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- Tüm randevular için onay zorunlu olacak mı?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs'ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

8- Onaylı randevu sisteminden muaf olan gruplar var mı?

Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

9- Hastaneden 24 Mayıs günü saat 14.00 için randevu alan ve bir gün önce randevusunu onaylayan kişi, onay işleminden sonra randevuya gitmesini engelleyen bir durum ortaya çıktığında nasıl bir yol izleyecek?

Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00'ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

10- Ertesi güne randevusu bulunan 200 kişi, saat 20.00'ye kadar randevusunu onaylamadı. Bu randevular, otomatik olarak iptal edilmiş kabul edilerek, talepte bulunan hastalara mı verilecek? Saat 20.00'ye kadar onay işlemini gerçekleştirmeyen bir kişi, sonrasında randevu alabilecek mi?

Randevuları, onaylanmadığı için otomatik iptal edilen kişiler, tekrar randevu alabilecek. Herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak. Saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 48
 • Mehmet Muratoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Saçmalamanın daniskası. Mesela 3 gün önce randevumu aldım, bir gün öncesi de randevumu onayladım. Ancak akşam saat 20.00den sonra hastaneye gitmeye engel bir durum ortaya çıktı, randevuya gidemeyeceğim için iptal ettirmek istiyorum. Onayladığım için iptal edemiyorum ve randevuya da gidemediğim için 2 hafta bi daha randevu alamıyorum. Yazık ya, şu çözüme bak.
  Cevapla
 • Ertuğrul kayı 1 ay önce Şikayet Et
  Tek çareyi söylüyorum randevu alıp gitmeyene 500 TL acil servislere 75 TL üçret olursa kuru kalabalık ortadan kalkar gerçek hastaların tedavi imkanı olur ...
  Cevapla
 • Ayasofya 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten randevusuna gelmeyenlerin çoğu yaşlı
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  önce doktorlar sabah vaktinde gelsinler randevu alıp gelenleri biriktirip hepsini 2 dakikada muayene etmesin. çam sakuraya her ay 2 kez gideriz. sabah 9a randevu alırız, ne zaman gitsek doktorlar trafiğe takılmış oluyor. ben kucağımda bebekle sabahın köründe evden çıkıp İETT ile randevu saatimden çok önce geliyorum ama doktorlar ne hikmetse başakşehirden çam sakuraya 10dan 11den önce gelemiyor.
  Cevapla
 • yaşlı kurt 1 ay önce Şikayet Et
  ne onayı ne iptali insanlar hizmet alamasın diye boş randevu alıp hatları tıkıyorlar 2 500 tl para cezası af yok icrayla hacizle bağırta bağırta alacaksin bir daha yapsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP’li belediyenin sosyal tesislerde içki satış kararıyla ilgili AK Parti’den kritik karar
Ortalığı karıştıran iddiaya TFF'den cevap geldi!