Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Netanyahu dünya için güvenlik sorunu!

Son dakika... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Avusturyalı mevkidaşı Alexander Schallenberg ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

GİRİŞ 14.05.2024 13:10 GÜNCELLEME 14.05.2024 13:38
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile Ankara'da bir araya geldi. İkili gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. 

İşte Hakan Fidan'ı açıklamalarından öne çıkan başlıklar;

"Terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve ortak iradenin şart olduğunu Avusturya'dan terörle mücadelemize daha yakın ve daha fazla işbirliği beklentimizin aktardık.

"İNSANLIK SUÇUDUR"

Her şeyden önce şunu altını çizmemiz gerekiyor; Buradaki savaş durup dururken ortaya çıkan bir savaş değildir. Bir işgal var. Uluslararası toplum bu durumda hiçbir şey yapamadı. 7 Ekim'de sivillerin öldürülmesini Türkiye olarak kınadık. İsrail'in daha sonra binlerce Filistinliyi sistematik bir şekilde öldürmesi, koca bir yerleşim yerinin yaşanamaz hale getirilmesi bir insanlık suçudur.

Masum Yahudilerin toplama kamplarında öldürülmesi ne kadar yanlışsa bugün masum Filistinli çocukların yataklarında bombalarla öldürülmesi o kadar yanlış.

İsrail'in binlerce masum Filistinliyi sistematik şekilde öldürmesi, milyonlarca insanı yerlerinden etmesi soykırım fiilidir.

"HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR"

Hamas bir direniş hareketidir. Direniş hareketini terör örgütü olarak nitelendirmek mümkün değildir. Hamas kendi topraklarını savunan silahlı bir direniş hareketidir. Kendi devletine, kendi topraklarına, kendi egemenliğine sahip olduğu zaman hala silahtan vazgeçmiyorsa o zaman oturulur başka konulara bakılır.

"NETANYAHU DÜNYA İÇİN GÜVENLİK SORUNU HALİNE GELDİ"

UAD bünyesinde süren soykırım davasında Türkiye'nin ardından Libya ve Mısır da beyanını bildirdi. Uluslararası toplumun Netanyahu hükümetine baskıyı artırması gerekiyor. Netanyahu dünya için güvenlik sorunu haline geldi.

MİÇOTAKİS'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Dün sayın Miçotakis'in Ankara'ya bir ziyartet gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanımız son derece samimi. Bize verdikleri yönlendirme de bu yönde. Yunanistan'da da bu durum böyle. Cari sorunları nasıl çözebilir? Kronik sorunlara nasıl yaklaşabiliriz? Bunlar hem fikir bazından hem kalıcı çözüm bakımında çalışılıyor, bakılıyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Ankara'da: Hakan Fidan karşıladıYunanistan Başbakanı Miçotakis Ankara'da: Hakan Fidan karşıladı

Turizm pazarını beraber ilerletmemiz gerektiğini konuştuk.

'Deniz parkı' konusundaki endişelerimizi ifade ettik. Kırmızı çizgimiz olan kıta sahanlığı ihlalini kabul etmeyeceğimizi ilettik.

İlişkiyi ileri seviyeye taşımak için irade ortaya kondu. İki ülke gerek Ege'nin gerek ana kıtasının ortak projelerde ortak kalkınmada ne kadar uygun şekilde çalışma arayışı içinde. Bir bunları teşkil ediyoruz açıkçası."

KAYNAK: HABER7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • Malatyalı 2 ay önce Şikayet Et
  İsrail Ortadoğu'da gúvenlik sorunudur. Terör devletidir
  Cevapla
 • Musa 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yahudi hitleri gebertmek lazim.Hitler yaninda ciliz kalir
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Kudús Múslúmanın kırmızı çizgidir. Müslüman olmayan . Yahudilerin kölesidir.
  Cevapla
 • Köylü 2 ay önce Şikayet Et
  Gönderin iki bordo bereli alsınlar o leşi...!
  Cevapla
 • Kasım 2 ay önce Şikayet Et
  Artık caydırıcı icraat bekliyoruz. Yahudi milleti laftan anlamıyor. Allah aşkına bu katliamları daha ne kadar seyredeceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan son dakika Biden duyurusu: Şimdi sıra sonraki adımda! Putin'den flaş yorum
Ehliyet alacaklar dikkat: Direksiyon sınavında kurallar değişiyor