İETT'ye bağlı özel halk otobüsü sahiplerinden İBB binası önünde protesto gösterisi

İstanbul’da, İETT'ye bağlı özel halk otobüsü sahipleri ödemelerini alamadıkları gerekçesiyle Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

GİRİŞ 15.05.2024 21:25 GÜNCELLEME 15.05.2024 21:45
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

İETT'ye bağlı 3 bin 41 özel halk otobüsü sahibini temsilen bir araya gelen grup, Saraçhane'de toplandı. Burada, pankart ve dövizler taşıyan araç sahipleri, İBB tarafından ücretlerini alamadıklarını, araçlara konulan kameralarla sürekli cezalar kesildiğini ve baskı altına alındıklarını öne sürdü.

"BU İŞ SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR"

Grup adına açıklama yapan avukat Erhan Güneş, esnafın ödemelerle ilgili problem yaşadığını belirterek, "İBB bürokratlarıyla 5 yıldır görüşme içerisindeyiz. Fakat her seferinde 'bu ay düzelecek, seçimden sonra düzelecek' denildi. Bu iş sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır." dedi

"İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜYLE İLGİLİ ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEM YAŞIYORUZ"

İBB ve başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan esnafın isteği olduğuna dikkati çeken Güneş, "Derhal 5 şirket ve 3 kooperatife ödemelerin zamanında yapılacağı ve içeride biriken 4,5 milyar lira alacağın programlı bir şekilde hangi tarihlerde ödemelerinin yapılacağını esnafa bildirilmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Güneş, şunları kaydetti:

"Biz İETT Genel Müdürlüğüyle ilgili çok büyük bir problem yaşıyoruz. İETT Genel Müdürlüğü sahada çalışan arkadaşlarımıza çok kötü mobbing uyguluyor. Araçlarımızda şoförlerimiz çalışamayacak duruma gelmiş. Aracın ön tarafına şoförün gözünün ortasına kamera koymuş. Kulağını kaşısa rapor, su içse rapor, elma yese rapor, bu mobbingin kaldırılmasını talep ediyoruz. İçeride 4 aylık bir ödememiz var. Bu 3 bin 41 aracın ödemesi 5 yıldır her ay içeri gire gire 4,5 milyar lirayı bulmuştur."

Açıklamanın ardından İBB binası giden temsilciler, yetkililerle görüştü. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada, bu ay ekstra 400 milyon liralık bir ödeme yapılacağı sözü alındığı belirtildi.

Öte yandan, 14 Haziran'da tekrar İBB yetkilileriyle toplantı yapılacağı aktarıldı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 146
 • Sadık 2 ay önce Şikayet Et
  İyi oldu verin oyu
  Cevapla
 • Bilge Kağan 2 ay önce Şikayet Et
  Belediye inşallah bu halk otobüslerini bir an önce kaldırır şoförlerin birçoğu nezaketten uzak yalnız buldukları kadınlara hakaret ediyorlar üstüne yürüyorlar belediye ise bunlara Sadece 100 bilet ceza kesiyor Bence daha fazlasını hak ediyorlar
  Cevapla
 • Adil kandır 2 ay önce Şikayet Et
  Herşey daha güzel oluyor
  Cevapla
 • Mavi 2 ay önce Şikayet Et
  Siz oy verdiniz şimdi ağlamayın.
  Cevapla
 • Kaygusuz 2 ay önce Şikayet Et
  Tam yol ileri hadi bakalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ankara'da can pazarı... 8 yaşındaki çocuk çıkan yangında balkonda mahsur kaldı!
Canlı yayında bomba kulis! ‘Kılıçdaroğlu harekete geçti’