Eray Güçlüer'den dikkat çeken tespit! 'Bilgili cahiller ortaya çıktı'

Haber7 Güvenlik Analisti Eray Güçlüer, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli yeni müfredat taslağı, öğretmenlik meslek kanunu ve atanamayan öğretmenler sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 17.05.2024 21:17 GÜNCELLEME 17.05.2024 21:17
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

   Haber7-ÖZEL

Haber7 Güvenlik Analisti Eray Güçlüer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı ve 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirttiği Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli yeni müfredat taslağı, öğretmenlik meslek kanunu ve atanamayan öğretmenler sorununa ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim konusundaki sorunların politize edilmeden siyaset üstü bakış açısıyla çözülmeye çalışılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Eray Güçlüer, öğretmen atamalarına ilişkin de çözüm önerilerini sıraladı.

EĞİTİMİN DEĞERLER KISMI İHMAL EDİLDİĞİ İÇİN BİLGİLİ CAHİLLER ORTAYA ÇIKTI

Değerlerin göz ardı edilmesi nedeniyle bilgili cahillerin ortaya çıktığını söyleyen Güçlüer, “Eğitim bireylerinin yeteneklerini potansiyellerini ortaya çıkarmalarını topluma faydalı bireyler olmalarını ve yaşamlarını daha iyi bir şekilde sürdürebilmelerini sağlar. Sonuçta eğitimin, bilgilerin edinilmesini içeren öğretim boyutu ve bireyde değerlere uygun davranış değişiklikleri oluşturmayı amaçlayan ve psikososyal boyutu olmak üzere birkaç boyutu olduğunu söyleyebiliriz. Biz de bugüne kadar genellikle eğitim hep bilgi edinme odaklı olduğu için işin değerler boyutu çoğunlukla göz ardı edilirdi. O yüzden bilgili cahiller diyebileceğimiz kişiler maalesef ortaya çıktı. Hani derler ya, ‘Mey biter saki kalır,  her renk solar haki kalır, diploma insanın cehlini alsa da hamurunda varsa eşeklik, baki kalır’ sözü de aslında tam olarak bu durumu anlatmaktadır.” diye konuştu.

DEĞERLERE SAHİP OLAN TOPLUMLARDA İYİ SİSTEMLER KURULUR

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve öğretmenlik meslek kanununun öneminden bahseden Eray Güçlüer, şunları söyledi:

“Değerleri bir olarak sıfırları da bilgi olarak kabul edin. Sıfırlar ancak bir varsa ve birin sağındaysa anlamlı olur. Değerlere sahip olan bireyler eğer toplumda artarsa mevcudiyetleri artarsa en iyi sistemler de kurulur.

Milli Eğitim Bakanlığımızın kapsamlı olarak yaptığı çok önemli iki çalışma yakında uygulamaya konacak. Birincisi Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, diğeri ise öğretmenlik meslek kanunu. Tabii bunun yanında Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması, değerlere odaklı eğitim sistemlerinin projelerinin hayata geçirilmesi yine çok çok önemli bazı gelişmeler diye ifade edebiliriz.”

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SORUNUNUN TEMELİ ARZ TALEP DENGESİZLİĞİDİR

Milli Eğitim konusundaki sorunların politize edilmeden siyaset üstü bakış açısıyla çözülmeye çalışılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Eray Güçlüer, bu sorunlardan birinin de toplumda 'atanamayan öğretmenler' diye bilinen öğretmen atamalarına ilişkin konuştu. Artan talep nedeniyle giderek çoğalan öğretmenlik başvurularının artık Türkiye için kronik bir sorun haline dönüşmeye başladığını söyleyen Güçlüer, sorunun çözümüne ilişkin önerilerini açıkladı.

Güçlüer, atanamayan öğretmenler olarak da bilinen sorunun en temelinde bir arz talep dengesizliğinin yattığını belirterek "Türkiye'deki eğitim fakülteleriyle, öğretmenlik yapabilme hakkına sahip diğer fakültelere her yıl yaklaşık yirmi iki branşta toplam 122 bin öğrenci alınmaktadır. Buna karşın Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyacı olan yıllık 35 bin öğretmen alımı yapılmakta. Son 22 yılda ise Milli Eğitim Bakanlığınca toplam 824 bin öğretmen adayının alınması ve ataması yapılmıştır. Şimdi diyorlar ki yıllık bunun ikisini birbirinden çıkarırsanız yaklaşık 90 binden fazla aday her yıl öğretmen olamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen olarak bu açıktaki yani 90 bin civarındaki insanı öğretmen olarak atasın. Ama bu nasıl olacak? Bunu nasıl bir mantıkla çözülecek?" ifadelerini kullandı. 

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜNE ÖNERİ

Sorunun çözümüne ilişkin öneride bulunan Güçlüer, YÖK'ün eğitim fakültelerindeki kontenjanlarının güncellemesi gerektiğini belirtti. 

Güçlüer Konuya ilişkin şu sözleri sarf etti;

 Bir kere ihtiyaç olmadığı O halde bu kadar çok kontenjan açılmasının YÖK tarafından kısıtlanması kontenjanların ihtiyaca göre özellikle öğretmenlik üniversitelerdeki öğretmenlik yapılmasını sağlayacak fakültelerin kontenjanlarının güncellenmesi çok önemlidir. Bir kere ilk olarak buradan başlanması gerekiyor.
 
122 bin kişinin doğrudan sanki öğretmenmiş gibi veya öğretmenlik yapabileceklermiş gibi düşünülmesi de yine önemli bir algı yanılsamasıdır. Çünkü eğitim fakülteleriyle, öğretmen adayı yetiştiren diğer fakülte mezunu diplomalarında öğretmen unvanı yoktur. Yazmamaktadır. Şimdi iletişim fakültelerinden mezun olanlar nasıl gazeteci unvanı yazmıyorsa eğitim fakültelerinden mezun olanlarından da öğretmen yazmıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı aslında bütün bu adaylar içerisinden doğal olarak ihtiyacı olan miktarda en nitelikli, en çalışkanı ve en donanımlı olanları öğretmen olarak almak ister. Tam da bu noktada bir şekilde üniversiteyi bitiren bireyle çalışarak emek vererek kendisini yetiştiren adayların birbirinden ayrılması gerekiyor. O yüzden sınavla mülakatla bu ayrımın yapılması zaruridir. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 37
 • Misafir33 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen, adam doğru söyluyor, ögretmen fazlalığı tıp doktor eksiği var. O halde tıp fakültesi ögrenci kontenjanını artürın kardeşim ne bekliyorsunuz. 3 katına çıkarın, 6 yıl sonra verim elde edilir.
  Cevapla
 • Namyelüs 1 ay önce Şikayet Et
  Devletin her öğretmene iş bulması zorunluluğu mu var?Bu zorunluk varsa üniversitelerin diğer bölümlerinden mezun olanlar için neden bu zorunluluk yok?Devletin görevi herkesi atamak değil,en liyakatlılarını,en iyi maaşla seçip atamak olmalıdır.Ne yazık ki bunu devlet değil özel okullar yapar yapıyor.Onun için her şeyden önce devlet personel yasasını değiştirilmesi lazımdır.
  Cevapla
 • Neslihan 1 ay önce Şikayet Et
  eğitim fakültelerinin kontenjanıni hocalar değil bakanlık belirlesin sorun ortadan kalkar
  Cevapla
 • Mücahit 1 ay önce Şikayet Et
  Bayan öğretmenler beyaz önlük giysin. görselde öğrencilere kötü örnek oluyorlar. tayt giyen mi dersin, mini etek giyen mi dersin,,
  Cevapla
 • Laylonsu Alaylı 1 ay önce Şikayet Et
  Eray Güçlüer hocamızı destekliyorum. Umarım çok çok daha fazla imkân bulur ve ulaşılamayan kitleler için TV, website benzeri kurulumlara imza atar GaZeTeleri siyonist liboşlardan kurtarır. Ha bir de geçer akçeyi bildiği halde kendi -cılık iddiasıyla seçim kaybettirenlere kardeşçe dersler verir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tacikistan'da başörtülü kadınları hastaneye almadılar! Skandal görüntüler
İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı: Hamas insanların kalbine kök salmış