Netanyahu hakkında tutuklama kararı istendi! Şimdi ne olacak?

UCM'nin İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant için savaş suçu iddiaları nedeniyle tutuklama emri çıkarılması talebinin ardından İsrail medyası bundan sonraki süreçte neler yaşanabileceğini yazdı.

GİRİŞ 20.05.2024 20:27 GÜNCELLEME 21.05.2024 09:43
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

  HABER7

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında savaş suçu iddiaları nedeniyle tutuklama emri başvurusunda bulundu.

UCM Başsavcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant için tutuklama emri çıkaracağını doğruladı. Khan, alınan kararın altında yatan nedenleri ise insani yardım malzemelerinin reddi de dahil olmak üzere bir savaş yöntemi olarak insani yardım malzemelerinin imha edilmesi, bir savaş yöntemi olarak açlığa neden olunması, çatışmalarda sivillerin kasıtlı olarak hedef alınması olarak sıraladı. 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

UCM'nin kararının ardından tüm dünya Netanyahu ve Gallant ile ilgili sürecin nasıl işleyeceğini merak etti. İsrail'de yayın yapan Ynet haber sitesi Lahey'in kararı sonrası sürecin nasıl işleyeceğini ve Netanyahu ile Gallant'ı bekleyen tehlikeleri yazdı.
Haberde tutuklama kararının çıkarılmak istenmesinin İsrail'in uluslararası duruşunda yaşanan benzeri görülmemiş bir düşüklükten kaynaklandığı belirtilirken kararın çıkmasının 1 ay kadar sürebileceği vurgulandı. 

123 ÜLKEDE TUTUKLANMALARI GEREKECEK

UCM’nin kendisine ait bir polis veya başka bir kolluk gücü olmaması sebebiyle kararlarının uygulanması, genellikle devletler eliyle oluyor.

Roma Statüsü’nün 86. maddesi uyarınca UCM’ye taraf ülkeler, Mahkemenin aldığı kararları eksiksiz şekilde uygulama yükümlülüğü altında bulunurken taraf olmayan ülkeler açısından bu durum büyük oranda devletlerin kendi rızalarına dayanıyor.
Ynet'in haberinde Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararını çıkarma ihtimalinin yüksek olduğu belirtilirken kararın çıkmasıyla birlikte Netanyahu ve Gallant'ın Roma Konvansiyonu'na taraf olan 124 ülkede tutuklanabilecekleri ve bu ülkelerin bundan sonra Gallant ve Netanyahu'yu davet etmeye yanaşmayacaklarının altı çiziliyor.

UCM’ye taraf olan 124 ülke arasında başta Kanada, İngiltere, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda mevcutken ABD, İsrail, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan ve Mısır gibi ülkelerin UCM’ye taraf olmaması dikkati çekiyor.

İSRAİL'E DAVA AÇMA İSTEĞİ ARTABİLİR

UCM'ye uluslararası siyasi baskının yapılıp yapılamayacağının da sorgulandığı haberde, 'artık çok geç' olduğu olayın siyasi baskı aşamasını aştığı ve artık herhangi bir müdahale yapılamayacağı belirtildi. Diğer yandan ise UCM'nin kararının dünyadaki birçok uluslararası kuruluşu etkileyebileceği, uluslararası kuruluşların İsrail'e karşı yabancı mahkemelerde dava açma isteğinin artabileceği ifade ediliyor. 

DÜNYADA ÖRNEĞİ VARMI?

İsrail medyası UCM kararları sonrası yargılanan devlet başkanları örneğinde ise 2014 yılında mahkemede sanık sandalyesinde oturan ilk devlet başkanı olan Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta örneğini verdi. Kenyatta'nın görevdeki başkanın Lahey Mahkemesi'nde yargılanması gibi bir emsal oluşturmamak için görevlerinden geçici olarak vazgeçerek mahkemeye çıktığını hatırlattı.

Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 29
 • GOCA GONYALI 1 ay önce Şikayet Et
  haksız yere idam ettirdiğiniz, Irak Lideri Saddam Hüseyin, Mısır Lideri Muhammed Mursi, Libya Lideri Gadaffi, gibi İslam liderlerine yaptığınızın aynısını yapında, Adaletiniz gerçekten varmıymış görelim. Elinizden gelse Türkiye Lideri R.T.E 'na uygulayacağınız tarifede aynı...Rabbim size fırsat vermesin, Siz minareyi çalan Gafil hırsızlardansınız, Buna da güzelce bir kılıf bulursunuz.
  Cevapla
 • la zalim 1 ay önce Şikayet Et
  Hamaslıları tutuklayacaklar, vampir siyonistleri alkışlayacaklar. Zira yeryüzünde insanlığın gücü kalmadı.
  Cevapla
 • Hamza 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç insana benzer yanları varmı bir baksanıza
  Cevapla
 • Çetin 1 ay önce Şikayet Et
  bu durum olmayan adaleti iyice bitirecek batının maskesi tamamen düşecektir ve demokrasi hukuk anlayışları kendileirne kalacaktır
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Soykırımcı katilleri koruyan Dünya katili varken, onlar dünyanın gözü önünde soykırıma devam eder.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 kişinin öldüğü anız yangınında büyük çelişki! Çarpıcı uydu görüntüleri paylaşıldı
Tacikistan'da başörtülü kadınları hastaneye almadılar! Skandal görüntüler