Çorlu tren kazasında gerekçeli karar açıklandı

2018 yılında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasında 9 sanık hakkında 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Sanıklara verilen hapis cezasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı.

Çorlu tren kazasında gerekçeli karar açıklandı
Çorlu tren kazasında gerekçeli karar açıklandı
GİRİŞ 21.05.2024 07:56 GÜNCELLEME 21.05.2024 07:56

Hava koşullarına göre önlem alınmaması. Gerekli kontroller ve eksikliklerin giderilmemesi. Sorumluların denetimsizlikleri 25 kişinin ölümüne neden olmuştu. 6 yıl sonra kararın çıktığı Çorlu tren kazasında gerekçeli karar açıklandı.

8 Temmuz 2018'de Edirne Uzunköprü'den Halkalı'ya giden yolcu treni, raydan çıkarak devrilince 25 kişi hayatını kaybetmiş, 300'den fazla kişi yaralanmıştı. O kazanın ardından duruşmalar 6 yıl içinde defalarca kez ertelenmişti. 25 Nisan'da davanın görülen son duruşmasından 6 yıl sonra karar çıktı. 9 sanığa 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi, 4 sanık beraat etti.

Mahkeme heyeti sanıklara verilen hapis cezasına ilişkin 370 sayfalık gerekçeli karar açıkladı. Her sanığın cezai sorumluluğu ayrı ayrı değerlendirildi. Sanıkların kusur ve ihmalleri tek tek sıralandı.

Kaza günü yağan yağmurun hatırlatıldığı gerekçeli kararda, 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılıp tutuklanan Bölge Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu'nun kazalı hat kesiminde şiddetli yağış olabileceğini ve demiryolu hattında hasara yol açabileceğini öngördüğü ifade edildi. Buna rağmen daha önce benzer olay yaşanmamasına güvenip işini şansa bırakarak bilinçli taksirle hareket ettiği tespit edildi.

16 yıl 3 ay hapis cezası verilen Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt'un da şiddetli yağmurla ilgili hat üzerinde gerekli özel kontrolün planlamasını önceden yapmayarak asli kusurlu olduğu belirtildi. 15 yıl hapis cezasına çarptırılan TCDD 1'inci Bölge Müdürü Nihat Aslan'la ilgili "hat üzerindeki tehlike ve risk gruplarını öğrendiği halde bilinçli taksirle hareket ettiği" ifade edildi.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Netanyahu'dan itiraf: Ateşkes sonrası...
Ukrayna'dan misilleme: Çok sayıda ölü ve yaralı var