Selçuk Bayraktar'dan İran'daki helikopter kazasıyla ilgili son dakika açıklaması!

Son dakika haberi... Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İran'daki helikopter enkazının AKINCI TİHA tarafından bulunmasına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 21.05.2024 15:31 GÜNCELLEME 21.05.2024 16:56
Bu Habere 130 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, pazar günü helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Dağlık bir alana düşen ve İran ekiplerince tespit edilemeyen enkazın yerini, Türkiye’den giden AKINCI İHA bulmuştu. 

Helikopter enkazını bulan AKINCI TİHA, tüm dünyaya damga vururken konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Selçuk Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu.

"HİÇBİR İNSANLI YA DA İNSANSIZ HAVA ARACI BUNU YAPAMAZ"

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin İran'da tüm dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdiğini belirterek, "AKINCI, 9 bin 700 fitin altına inerek, vadilerin arasında manevra yaparak uçmak durumunda kaldı. Normalde hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz. İnsansızlar da asla yapmaz." dedi.

İstanbul Üniversitesinin Merkez Kampüsü'ndeki "UniSpeak International" etkinliğinde gençlerle bir araya gelen Bayraktar, Baykar'ın milli İHA'larının geliştirilme sürecine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Selçuk Bayraktar, Bayraktar AKINCI'nın, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasında arama faaliyetlerinde görev almasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

"GECE 11 GİBİYDİ, BEN DE İŞ YERİNDEYDİM"

İran'da başarılı bir operasyon gerçekleştirildiğini belirten Bayraktar, "Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 insansız hava aracımızı geliştiriyoruz ve silahlı kuvvetlere hizmet sunuyoruz, teknik anlamda destek oluyoruz. Sahada ekiplerimiz oluyor. Ben de yıllarca arazide ekiplerimle birlikte çalıştım. O gün özellikle meteorolojik çok zorlu koşullar olduğundan, bunun yanında sınır dışında bir operasyon gerçekleşeceğinden ve böylesine önemli bir görev olduğundan geceleyin teknik anlamda destek olmamız için Silahlı Kuvvetlerden bizlere ulaşanlar oldu. Gece 11 gibiydi, ben de iş yerindeydim." ifadesini kullandı.

"TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TÜM DÜNYAYA DAMGASINI VURACAK BİR KURTARMA OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ"

Bayraktar, böyle bir operasyon olacağını bilmediğini, iş yerinde ekip arkadaşlarıyla beraber olmasının da ayrı bir tevafuk olduğunu aktararak, "Hem Batman'da hem Van'da hem de Azerbaycan'da AKINCI'lar var. Oradaki ekip arkadaşlarımızla koordine olarak bu görevin teknik desteğiyle alakalı bütün görev boyunca çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri tüm dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. 160 kilometreye yakın rüzgar vardı 30 bin fitte. Yere indiğinizde rüzgar çok azalıyor ve pus çöküyor. Bunun yanında kar, tipi, boran her türlü hava oluşumu da vardı ve katman katman bulutlar. Bunu sınır dışında çok hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyor." diye konuştu.

AKINCI'nın en hızlı şekilde, çok kısa sürede hedef bölgesine vardığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

"AKINCI, yoğun hava muhalefetinin olduğu şartlarda ve zorlu bir coğrafyada, vadilerin içine girerek bu görevi gerçekleştirmek durumunda kaldı. O şartlarda bunu gerçekleştirebilecek dünyada insanlı hava aracının görev yapması mümkün değil, çok tehlikeli. İnsansız hava aracı da bir tek AKINCI var gibi. Bu yetenekte hava aracı olsa dahi bunu bu şekilde hızlı kullanabilecek bir kuvvet de dünyada yok. Halihazırda görevde olan silahlı bir AKINCI öncelikle hemen hızlıca yönlendirildi. İran tarafı bildiğim kadarıyla istemeyince, hazırda olan bir diğeri hemen kaldırılıp çok kısa sürede oraya sevk edildi. Bu operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu."

"AKINCI, VADİLERİN RASINDA MANEVRA YAPARAK UÇMAK DURUMUNDA KALDI"

Bayraktar, "Böylesine elim bir olayın yaşanması istenmez ama bizim milletimizin de hem inancının hem de manevi gücüyle birlikte maddi gücünün de ne olduğunu tüm dünya görmüş oldu. Ben bu anlamda bu ülkenin bir mühendis evladı olarak hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizle hem bu mühendis kardeşlerimizle iftihar ettiğimi söyleyebilirim. Gece 11'den sabaha kadar bütün o faaliyet boyunca bizim de ekiplerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri de çok büyük bir özveriyle çalıştı. Tekrardan İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum." görüşlerini paylaştı.

Arazinin en yüksek zirvesinin 9 bin 700 fitte olduğunu anlatan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

"Arazide derin vadiler var. Siz o vadinin içine ancak girdiğinizde görüntü alabiliyorsunuz. AKINCI, 9 bin 700 fitin altına inerek, vadilerin arasında manevra yaparak uçmak durumunda kaldı. Normalde hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz. İnsansızlar da asla yapmaz. Böylesine sınır ötesi bir operasyon için uydu haberleşmesine ihtiyacınız var. Türksat uyduları kullanıldı. Orada da herhangi en ufak bir aksaklık olmadan bu görev tamamlandı.

Bir yandan da Azerbaycan'da da AKINCI var biliyorsunuz, acil bir duruma karşı orası da hazır edilmişti. Hem SİHA teknolojisinde hem de bu teknolojiyi kullanma açısından dünyaya medeniyet değerlerimiz açısından büyük bir örneklik olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da teknolojik gelişmişlik ve bunu harekata dönüştürme anlamında da tüm dünyaya örnek bir operasyon olduğunu düşünüyorum."

KAYNAK: HABER7
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 130
 • kamu mühendisleri 4 hafta önce Şikayet Et
  657 ye tabi kamu mühendisleri ne olacak
  Cevapla
 • bahri 4 hafta önce Şikayet Et
  Tüm mühendis kardeşlerimizi alınlarından öpüyorum
  Cevapla
 • Mehmet Üzüm 4 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun, Yüz akımız oldunuz.
  Cevapla
 • Oğuz 4 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun seni çok seviyoruz durma uyuma yorulma
  Cevapla
 • Muttalip Tekiş 4 hafta önce Şikayet Et
  Rabbım yolunuzu açık etsin, kem gözlerden korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinde acı bilanço arttı
Almanya'dan itiraf gibi duyuru: Ülkelerinde kaç PKK'lı olduğunu açıkladılar