İstanbul Üniversitesi'nde Gazze için konser düzenlendi

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Anasanat Dalı öğrencileri, Gazze'deki zulme karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla konser verdi.

İstanbul Üniversitesi'nde Gazze için konser düzenlendi
İstanbul Üniversitesi'nde Gazze için konser düzenlendi
GİRİŞ 21.05.2024 21:47 GÜNCELLEME 21.05.2024 21:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, rektörlük binasının tarihi Mavi Salonu'nda, Doç. Dr. Aylin Şengün Taşçı'nın yönetiminde gerçekleştirilen konser, Türk müziği ezgileriyle Filistin'in sesi olmayı amaçladı.

Konserin sonunda Gazze ve Filistin'e adanmış özel besteler seslendiren öğrenciler, hazırlanan pankartlarla Gazze'ye desteklerini dile getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Taşçı, etkinlikle ilgili olarak, "Öğrencilerimiz bir yıl boyunca verdikleri emeğin sonuçlarını ortaya koydu. Bu süreçte ayrıca bir farkındalık oluşturmak istedik. Filistin'de yaşanan büyük zulme dikkat çekmek amacıyla duygularımızı en iyi ifade edebilme aracımız olan müziğimizi kullanarak, oradaki zulme karşı tepkimizi yansıttık." ifaderini kullandı.

Taşçı, iki öğrencinin Filistin'de yaşanan acıyı ve umudu anlatan iki özel eser bestelediğini belirterek, şunları kaydetti:

"İsmail Hakkı Ramazanoğlu babasının sözlerinden oluşan bir eser, Murat Süngü ise benim yazdığım sözler üzerine kurulu bir eser ortaya çıkardı. Bu eserleri seslendirirken izleyicilerimizin gözyaşlarına boğulmasına neden olduk. Dileğimiz, bu konserde bizlerden çıkan belki dünya ölçeğinde çok küçük ama insan ölçeğinde çok duygulu sesi, daha fazla kişiye duyurmak ve müziğimiz sayesinde bir farkındalık yaratmak. En kısa zamanda öğrencilerimizle stüdyoya girerek, bu eserleri dijital ortamda ölümsüz hale getireceğiz. Bir gün zulüm bitip, eserlerimizde vurguladığımız gibi zalim çöktüğü zaman çocuklarımız yaşananların kötülüğünü hissederek hayata başka pencerelerden bakabilsin."

Konseri izleyenler arasında İÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Valisi'nin eşi Gülden Gül, TBMM önceki dönem Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve eşi Sabriye Şentop, Türk Gençlik Vakfı Başkanı ve Kalem Okulları sahibi Yasemin Sezgin, Prof. Dr. Hasan Taşçı, ses sanatçısı Eda Karaytuğ, İÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Şebnem Ünal, İÜ Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Armağan Coşkun, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ve ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil yer aldı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Sevinç Büyük 3 hafta önce Şikayet Et
  Bir sonraki adım olarak Gazze hatırası olarak dans yarışması ve faşing düzenleyeceğiz...
  Cevapla
 • Yanlış 3 hafta önce Şikayet Et
  Acıların üstüne konser dikmek... doğru değil.
  Cevapla
 • çoban memed 3 hafta önce Şikayet Et
  Solist olarak Linet'i mi çağırdınız, utanın be utanın, elin gavuru dediğiniz adamlar aylardır İsrail'i protesto ediyorlar.
  Cevapla
 • Hakan Sönmez 3 hafta önce Şikayet Et
  Mason tahakkümü altındaki üniversiteden nerelere geldik, teşekkürler Bülent Zülfikar hocam.
  Cevapla
 • aziz 3 hafta önce Şikayet Et
  enteresan, hangi şarkılar çalınmışl?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Putin Batı'ya petrol ambargosunu uzattı
Türkiye Kupası ve Süper Kupa'nın formatı değişti