Başkan Altay: “Türkiye’yi Konya’nın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet Ediyorum”

Bir tarih ve kültür şehri olan Konya’da mevcut müzelere ilave olarak Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen müzeler ve tanıtım merkezleri, Müzeler Haftası’nda yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Başkan Altay: “Türkiye’yi Konya’nın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet Ediyorum”
Başkan Altay: “Türkiye’yi Konya’nın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet Ediyorum”
GİRİŞ 22.05.2024 08:46 GÜNCELLEME 22.05.2024 08:46
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzeler, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla göreve geldikleri ilk günden itibaren şehrin zengin tarihini ve kültürünü hem yaşatmak hem de tanıtmak amacıyla çaba sarf ettiklerini söyledi.

Selçuklu dârülmülkü olan ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya’nın başta Mevlana Müzesi olmak üzere birçok değeriyle her yıl milyonlarca misafiri ağırladığını kaydeden Başkan Altay, “Konya’mızın zengin kültürel mirası ve tarihi dokusu her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi cezbediyor. Biz de şehrimizin bu cazibesini ve turizm pastasından aldığı payı artırmak için önemli birçok projeyi hayata geçirdik. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Dârülkmülk Sergi Sarayı, Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi, Konya Panorama Müzesi, Depo No:4, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi, Beyşehir Turizm Tanıtım Merkezi, İstiklal Harbi Şehitler Abidesi ve Koyunoğlu Müzesi gibi tesislerimiz şehrimizin ruhunu ve tarihini gözler önüne seriyor. Şehrimize bir de bisiklet müzesi kazandırmak için Kılıçarslan Şehir Meydanı’ndaki çalışmalarımız son aşamaya geldi. Konya’mızı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu müze ve tesislerimiz, şehrimizin turizm potansiyelini artırıyor. Yine, şehrimizde Mevlana Müzesi ve belediyemizin yaptığı tesislerin dışında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ait Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, İnce Minare Taş Eserler Müzesi, Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi, Atatürk Müzesi gibi merkezde ve bazı ilçelerde müzeler, ören yerleri bulunuyor. Konya’mız, şehir merkezi ve 31 ilçesinde; tarih, kültür, sanat, bilim, gastronomi, doğa ve spor alanında birçok tesis ve değer barındırıyor. Müzeler Haftası vesilesiyle, tüm Türkiye’yi ve yurt dışından misafirlerimizi hem bu değerli müzeleri ziyaret etmeye ve hem de Konya’mızın binlerce yıllık birikimiyle ortaya çıkan tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı müzeleri ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayan vatandaşlar da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

ÇATALHÖYÜK TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Çatalhöyük'ün canlanması ve ziyaretçilerini etkili bir şekilde karşılayabilmesi amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, misafirleri ağırlama, bilgi sunma ve kültürel deneyimlerini zenginleştirme hedefiyle tasarlandı. Merkez, Türkiye'nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olma özelliğini de taşıyor.

DÂRÜLKMÜLK SERGİ SARAYI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kılıçarslan Meydanı'nda hayata geçirilen Darülmülk Sergi Sarayı, Türkiye'nin zengin kültürel mirasını ziyaretçilere sunan eşsiz bir sergi alanı. Bu sergi sarayında, “Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi” ve “Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi” başlıkları altında iki önemli koleksiyon bulunuyor.

TAŞ BİNA DİJİTAL TANITIM MERKEZİ

1922 yılında tamamlanan ve uzun bir süre Kız Öğretmen Okulu olarak kullanılan daha sonra da yıllarca rektörlük binası olarak kullanılan yapı, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınarak restore edildi. Taş Bina adıyla hizmete sunulan binada, Konya’nın tanıtıldığı dijital bir merkez, kültür-sanat alanları, konferans salonu bulunuyor. 

DEPO NO:4

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin en büyük ihya projesi Darülmülk Projesi kapsamında başarılı bir restorasyon sürecinden geçen Eski Tekel Binası - Depo No: 4, şehrin kültürel ve sosyal hayatına önemli katkıda bulunuyor. Dârülmülk İhya Projesi’nin şehrin kalbinde hayat bulan bir istasyonu olan Depo No:4; sanat galerisi, kafe ve  atölye birimleriyle hizmet veriyor. 

KONYA PANORAMA MÜZESİ

Mevlana Müzesi karşısında, Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi’nin içinde Hz. Mevlana’nın hayatı, yaşadığı bazı sembol anlar ile 1200’lü yılların Konya’sının canlandırıldığı müze alanı, sergi alanı ve dünyadaki 25 mevlevihanenin maketinin yer aldığı iç avlu bulunuyor.

İRFAN MEDENİYETİ ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR MERKEZİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezi, Geleneksel Türk İslam sanatına uygun şekilde bir külliye olarak inşa edilmiştir. Merkez içerisinde Konya Panorama Müzesi, Semâhâne, konferans salonu, atölye ve derslikler bulunmaktadır. 

İSTİKLAL HARBİ ŞEHİTLERİ ABİDESİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Harbi’nde şehit olan ecdadımızın aziz hatırası için yaptırılan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’nde; başta İstiklal Harbi olmak üzere 1. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik sırasında vatan uğruna canını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı iç avlu, Konya’nın o dönemindeki sosyal yapısını anlatan müze, tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer aldığı havuzlu yol ve Gaziler Lokali yer alıyor. 

BEYŞEHİR TURİZM TANITIM MERKEZİ 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Eşrefoğlu Camii'nin hemen yanında bulunan merkezde, Beyşehir'in tarihi, kültürel ve coğrafi zenginlikleri tanıtılıyor. Merkezde, ziyaretçilerin Beyşehir, çevresindeki ilçeler ve Konya il merkezinde mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler, tatmaları önerilen lezzetler ve yol güzergâhları hakkında bilgi aktarılıyor.

KOYUNOĞLU MÜZESİ

Müzede arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir. Müze bahçesinde bulunan İzzet Koyunoğlu'na ait ev restore edilerek tipik Konya evi örneği olarak ziyarete açılmıştır. Binada eski ve yeni sivil mimari tarzı bir arada bulunmaktadır. Müze, yazma ve basma eserler bakımından çok zengindir.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 12
 • İbrahim 3 hafta önce Şikayet Et
  Trafiğe çözüm lütfen başka bir şeye bir süre para harcamayın
  Cevapla
 • Humeyra Sadioğlu 3 hafta önce Şikayet Et
  Konya'yı, şehrin belediye başkanını ve halkını tebrik ediyorum. Konya hakikaten ülkemizin medar-ı iftiharı şehirlerimizden. Kültür ve medeniyet şehri. Huzur, sükûnet burada. Tabi şehir sorunsuz değil. Mesela Karatay ilçesinin harap muhitleri hala dönüşüm bekliyor. Şemsi Tebrizî Mah. adeta korku filmi platosu gibi. Bosna'dan özellikle öğrenciler kampüse köpek korkusundan zor gidebiliyor
  Cevapla
 • etli ekmek kafa 3 hafta önce Şikayet Et
  ulaşım yönünden turkiyenin belkide en rahat illerinin başında konya gelir ama insanı okadar cahil ki tramvaylar nerdeyse boş herkes özel aracı ile şehir merkezine gitmek istiyor sonrada trafik diyor siz trafik görmemişsiniz daha
  Cevapla
 • Konyali 3 hafta önce Şikayet Et
  Başkan Uğur İbrahim ALTAY Konya'nın unutulmaz yöneticilerinin liste başidir.Çok adil bi kişilige sahiptir.Konyali kıymetini bilmeli,başkaninin her daim yanında durmalıdır.
  Cevapla
 • İso 3 hafta önce Şikayet Et
  Konya li değilim. Millet sizin böyle çalışkan başkana hayran. Depremde Hatay'da ki tutumu ortada... Oy vermeyip de hizmet bekleyen çakma Konyalı seçmene gelsin bütün güzel sözler(!) Yeniden hep yeniden refahiniz olsun gözünü doyuran.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Engelli aracı alımında yeni dönem başlıyor
Kuzey Kore'den Güney Kore sınırına duvar