İran havadaki Akıncı'yı istemedi, Batman'daki Akıncı yola çıktı! İşte sebebi

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yerini tespit etmek için Türkiye'den yardım isteyen İran'ın, havadaki silahlı Akıncı'yı istemediği, onun yerine Batman'dan silahsız Akıncı kaldırıldığı öğrenildi.

GİRİŞ 22.05.2024 15:14 GÜNCELLEME 22.05.2024 15:22
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

  HABER7

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından İran'ın Türkiye'den yardım talep etmesi üzerine önce bir gece görüşlü helikopter ardından da Türkiye'nin talebiyle Akıncı İHA'sı hazırlandı. Türkiye'den yola çıkan Akıncı 1 saat 45 dakika gibi kısa sürede Reisi'nin helikopterinin yerini tespit ederek İran makamlarına anlık koordinatları gönderdi. 

Akıncı'nın zorlu koşullardaki görevi çok kısa sürede başarıyla tamamlaması ve dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu” gerçekleştirmesi tüm dünyadan alkış alırken, olayla ilgili her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

HAVADAKİ AKINCI İSTENMEDİ, BATMAN'DAN KALDIRILDI

Edinilen bilgiye göre düşen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin kaza yaptığı ve İran makamlarının Türkiye'den yardım talep ettiği esnada İran sınırına yakın şekilde görev yapan bir Akıncı havada bulunuyordu. Türk makamları İran yetkililerini havada halihazırda bir Akıncı İHA'sının bulunduğunu ve bunun çok kısa sürede kaza bölgesini tespit etmede kullanılabileceğini söyledi. 

Ancak İran makamları Türkiye'nin havadaki Akıncı'yı kaza bölgesine yönlendirme talebini reddetti. İran, havadaki Akıncı İHA'sının silahlı olduğu gerekçesiyle İran hava sahasına girmesini istemedi. Türk yetkililerin de talep doğrultusunda Batman'da silahsız olarak yeni bir Akıncı İHA hazırlayarak Reisi'nin kaza bölgesini tespit etmek için bölgeye gönderdiği öğrenildi. 

İran'ın havadaki Akıncı'yı istememesi ve Batman'daki üsten yeni silahsız Akıncı'nın hazırlanıp bölgeye hareket etmesi için ise ne kadar süre kaybedildiği bilinmiyor.   

SELÇUK BAYRAKTAR DA AÇIKLAMASINDA DEĞİNDİ

Yaşananlara Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da açıklamalarında yer verdi. Bayraktar, “Halihazırda görevde olan silahlı bir AKINCI öncelikle hemen hızlıca yönlendirildi. İran tarafı bildiğim kadarıyla istemeyince, hazırda olan bir diğeri hemen kaldırılıp çok kısa sürede oraya sevk edildi” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 107
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Isgal edilmis azerbaycan topraklarini iranda sömürü altindan yasayan lari kurtarmak icin türkiye elinden geleni yapmali gerekirse nato ile kordineli yapmali iran ikiye bölünmeli azeriler kurtarilmali iran terör devletidir teröristleri destekler basta hizubullah hasdi sabi hamas teröristlerini destekler nato yu irana askeri müdahale ye zorlanmali
  Cevapla
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Kimin bulduğunu anlamanın kolayı var paylaşsınlar buldukları görüntüleri. Kim daha önce bulmuş görüntülerden anlaşılır.
  Cevapla
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Istemez tabi silahli iha iran topraklarinda cünkü türkiye nato üyesi nükleer santral lari vura bilir
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu acemler ne ahlaksız ve cibilliyetsiz bir ırktır. İyilik yaparsın yine maraza çıkarırlar. Türkiye bu ahlaksız ırk seviciliğinden ne zaman kurtulacak bilinmez.
  Cevapla
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Saatlerce bulunamamış, Akıncı bölgeye gidiyor bir kaç saatte neticeye ulaşılıyor. Kimin bulduğu zaten belli değil mi? Daha basiti var iranlılar buldukları anın iha görüntülerini paylaşsınlar. Akıncı'nın görüntülerindenmi iranlıların ihasının görüntülerinden mi bulunduğu net şekilde belli olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
79 yaşındaki 'efsane' savaş uçağı, 70 yıl sonra yeniden Türkiye'de
İsrail'in, Yemen'e düzenlediği alçak saldırıda ABD parmağı! Görüntüleri yayınladılar