Üçüncü helikopterdeki Reisi'nin özel kalemi konuştu! Suikast iddiası güçlendi

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin kazasında diğer helikopterde bulunan İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili'nin açıklamalarını inceleyen Abdülkadir Selvi, suikast iddialarının güçlendiğini söyledi.

GİRİŞ 23.05.2024 13:03 GÜNCELLEME 23.05.2024 13:54
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dünya gündemindeki yerini koruyor. Reisi'nin ölümünün kaza mı yoksa suikast mi olduğuna yönelik tartışmalar devam ederken diğer helikopterdeki İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili'nin açıklamaları kafaları karıştırdı. İsmaili'nin açıklamalarına bugünkü yazısında yer veren gazeteci Abdülkadir Selvi "Reisi’nin ölümündeki suikast kuşkusu güçleniyor" dedi.

İran'da Reisi'nin ölümünün bir kaza olduğu yönünde eğilim olduğunu belirten Abdülkadir Selvi, bilgiler geldikçe olaydaki gidişatın değiştiğini ve suikast yönündeki kuşkuların artmaya başladığını söyledi. Reisi'nin helikopteriyle birlikte aynı anda 3 helikopter havalandığını ve Reisi’nin Özel Kalem Müdürü Gulam Hüseyin Esmaili'nin arkadaki helikopterde olduğunu söyleyen Selvi, olayı anbean yaşayan İsmaili'nin sözlerinin kendisini ikna etmediğini söyledi. 

KOŞULLAR ÇOK NORMALDİ

İsmaili'nin havanın açık olduğunu aktardığını belirten Selvi, bir bölgede bulut kümelenmesi gördüklerini ve bunun üzerine Reisi’yi taşıyan helikopterin pilotu Mustavi’nin filo komutanı olarak, diğer helikopterlere irtifa kazanarak bulutların üzerine çıkıp devam etmeleri komutunu verdiğini aktardı. Yazısında İsmaili'nin sözlerini aktarmaya devam eden Selvi, talimat sonrası helikopterlerin bulutların üzerine çıktığını 30 saniye sonra ise Reisi'nin bulunduğu helikopterin aralarında olmadığını fark ettiklerini ancak koşulların çok normal olduğunu söyledi. 

CEVAPSIZ SORULAR

İlk etapta düşen helikopterdeki pilot ve Tebriz'in Cuma İmamı ile telefonda irtibat kurulduğunu aktaran Selvi, "Hava şartları iyiydi ama bu helikopter niye düştü? Reisi’yi taşıyan helikopterin pilotu Mustavi filo komutanı olduğunu göre tecrübeli bir pilottu demek ki. Bu durumda öndeki ve arkadaki helikopterler düşmediği halde en tecrübeli pilotun kullandığı ortadaki helikopter nasıl düştü? İki helikopter uçuşlarını başarıyla tamamlarken Reisi’nin helikopteri neden düştü?" sorularını yöneltti. 

Helikopterde ELT cihazı olmamasını da garip karşılayan Selvi, "Artık bırakın uçakları, helikopterleri, gemilerde ve hatta yatlarda dahi bulunan ELT cihazı Cumhurbaşkanı’nın helikopterinde neden yoktu? Koskoca İran’da 1 adet ELT cihazı yok muydu? Yoksa sadece Cumhurbaşkanı’nın uçtuğu filodaki helikopterlerde mi yoktu? İran’da bir adet ELT cihazı olsa herhalde öncelikle Cumhurbaşkanı’nın bindiği helikopterde bulunur." dedi. 

KAZA İHTİMALİNİN YERİNİ SUİKAST VE SABOTAJ ALIYOR

Düşen helikopterin yandığını ortaya çıktığını da sözlerine ekleyen Selvi, "Peki havadayken kokpitte yanmaya ve sonunda helikopterin düşmesine neden olan bir sabotaj mı yapıldı? Sorular giderek artıyor. Kaza ihtimalinin yerini suikast ve sabotaj alıyor. Tek bilinmeyen bu suikast emrini kimin verdiği. İçeriden mi, dışarıdan mı?" ifadelerini kullandı.

Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 58
 • Murat76 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika ve İsrail içerideki işbirlikçilerini de kullanarak, tam da Filistine bakış açımız Türkiye ile aynı diye açıklama yapan Reisi'yi ortadan kaldırdılar. Hatta suçu Türkiye ya da Azerbaycana bile atmaya çalışabilirler. Bölgenin israile tehdit olabilecek 2 ülkesinden biri olan İran saf dışı bırakılırken, Türkiyeye de sen de haddini bil mesajı veriliyor.
  Cevapla
 • avar 1 ay önce Şikayet Et
  Acemde oyun bitmez. Bu coğrafya siyonist = Acem ortadoğu ne çekiyorsa bunlardan çekiyor
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Helikopter düşürüldü ve bir komple sonucu adamlar yok oldu .iran gerçekten zayıf bir Grub ve dışa bağımlı bu olaydan öncede komıtan gitti ama sonuç sıfır
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ihanet her zaman içeriden gelir. gerisi teferruattır..
  Cevapla
 • konuk 1 ay önce Şikayet Et
  doğru sorular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tuğrul Türkeş'ten Sinan Ateş açıklaması: Dikkat çeken MHP mesajı
DEM Partililer LGBT sapkınlığına böyle destek verdiler!