Trabzon'daki Senegalli işçiler için karar verildi! Sınır dışı edilecekler

Trabzon'un Of ilçesinde 3 yıldır çay toplayan Senegalli işçilerin çalışmasına izin çıkmadı. Kaçak çalıştırılan işçilerin sınır dışı edilmelerine karar verildi.

GİRİŞ 23.05.2024 17:29 GÜNCELLEME 23.05.2024 17:29
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaş çay sezonunun birinci sürgün döneminin başlamasıyla üreticiler geçtiğimiz günlerde çay bahçelerine girdi.

Geçmiş yıllarda Gürcistan’dan gelen işçilerle gerçekleştirilen çay toplama işlemlerinde son yıllarda çalışkanlıkları nedeniyle özellikle Afrika'dan ve daha çok da Senegal’den gelen işçiler tercih edilmeye başlandı.

SINIR DIŞI EDİLECEKLER 

Sabahın erken saatlerinde bahçeye giren Senegalli işçilerin günlük ücretinin en az 2 bin TL olduğu öğrenilirken, çevreleri tarafından da sevilen Senegalli çay işçilerin basında çıkan görüntülerinin ardından kaçak çalıştıkları belirlenerek çalışmalarına izin verilmedi.

Jandarma ekipleri tarafından alınan Senegalli çay işçilerinin, İstanbul’a gönderilerek buradan da sınır dışı edilecekleri öğrenildi.

3 YILDIR ÇAY TOPLUYORLARDI 

Trabzon’un Of ilçesinde 3 yıldır çay toplayan Senegalli Süleyman Akbay, 3 yıl önce çay toplamaya başladığını söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"İlk yılımda Of’ta bir amcamız vardı. 2 yıl boyunca onların yanında çalıştım. Bu yıl 3. yılım oldu. Türkiye’de ilk yılımda İstanbul’daydım, çay sezonu olunca Trabzon’a geldim. Artık burada duruyorum. İlk çay toplamaya makasla birlikte başlamıştım.

Sonra baktım ki herkes motorla kesiyor, ben de gidip motor aldım. Senegal’den arkadaşlarım geçen sene geldiler. Onlara çay toplamayı ben öğrettim. Bu yıl yeni gelen arkadaşlarımız da oldu. Memleketten alışık olduğumuz için buradaki çay bahçelerinde çok zorlanmıyoruz."

"TON İŞİ OLDUĞU ZAMAN GÜNLÜK 5 BİN 500 TL KAZANIYORUZ" 

Sıcak havalarda bakıyoruz burada yaşayan vatandaşlar oturuyorlar ama biz çalışıyoruz. Senegal’den buraya çay toplamaya gelmek isteyenler oluyor. Maalesef kolay bir şekilde gelemiyorlar. Burada ton işi çalışıyoruz. Fiyatlar değişiyor. Ton işi olduğu zaman 5 bin 500 TL oluyor. Günlük en az bir ton topluyorum. Çay sezonu bittikten sonra Trabzon’da kalıyorum. Burada limanlarda çalışıyorum. Artık Ofluyum.

KAYNAK: İHA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 108
 • Kızıl Elma 1 ay önce Şikayet Et
  Senegalliden bu ülkeye zarar gelmez, kaçak çalışan Ermeniler yollansın önce.
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzbinlerce kaçak Ermeni sınır dışı edilecek mi ?
  Cevapla
 • Hüseyin. 1 ay önce Şikayet Et
  Suriyeliden yüzbin kat iyidir. Devlet önce suriyeleri sınır dışı etsin.
  Cevapla
 • Buraya Dikkat 1 ay önce Şikayet Et
  Benzinli motorla çay kesimi bu yıl da yasak değil miydi?
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  haklısın kardeş sade müslumansa sınırdışı ediyorlar yazık yaşasın cehennem islam düşmanları için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesine LGBTİ sızdı
İran'dan, İsrail ve ABD'ye tehdit: Olacaklardan siz sorumlusunuz!