Mansur Yavaş'ın başıboş köpeklerle ilgili açıklaması Nevşin Mengü'yü sinirlendirdi

Başıboş sokak köpek sorunuyla ilgili konuşan Mansur Yavaş'ın sözleri, gazeteci Nevşin Mengü'yü çileden çıkardı.

GİRİŞ 26.05.2024 17:25 GÜNCELLEME 26.05.2024 17:28
Bu Habere 427 Yorum Yapılmış

Son günlerde sokak hayvanlarının neden olduğu olaylar bir anda Türkiye'nin gündeminde yer edinmesine neden oldu. Başıboş sokak köpeklerinin saldırılarıyla ilgili artan haberler sonrası bir yandan şikayetler artarken, bir yandan ise bazı hayvanseverler ayaklandı. Konuyla ilgili AK Parti, yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Bu hafta içinde Meclis'e gelmesi beklenen sokak hayvanlarıyla ilgili yasa teklifinde, çözüm olarak köpeklerin uyutulmasının önerildiği iddia edildi.

KISIRLAŞTIRILMALI MI UYUTULMALI MI?

Bir anda sokak köpekleri 'Kısırlaştırılmalı mı uyutulmalı?' tartışması başlarken, açıklamalar da peş peşe geldi.

MANSUR YAVAŞ'TAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER

Konuyla ilgili son açıklama ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan geldi. Avrupa'da hiçbir yer de sahipsiz sokak hayvanı olmadığını belirten Yavaş, şunları söyledi;

"AVRUPA'DA HİÇBİR YERDE SOKAKTA SAHİPSİZ HAYVAN YOK"

"Ben Avrupa'da hiçbir yede sokakta sahipsiz hayvan görmedim. Avrupa'da hiçbir yerde yok. Hayvanseverlerin yaptığımız barınaklarda, maliyetini biz karşılamak şartıyla, gelip oralara da bakmalarını istiyorum. Çünkü hayvanseverlerin butik barınak talepleri de var.

Hayvanseverlerin fikirlerine de saygılıyım ama o kadar çok popülasyon arttı ki. Türkiye'de ilk defa kendi imkanlarının dışında kısırlaştırma ihalesi açan belediyeyiz. Dişiler kısırlaştırınca bir hafta kalması gerekiyor.

"KISIRLAŞTIRMAYLA ÖNÜNÜ ALMANIN İMKANI YOK"

Bu popülasyonda sadece kısırlaştırmayla bunun önünü almanın imkanı yok. Ne kadar kısırlaştırırsanız kısırlaştırın şu aşamada önü alınmayacak gibi görünüyor. Bir yandan onda devam edeceğiz, bir yandan da sokaktakileri alıp barınakta misafir edeceğiz.

Yurtdışlarında hiç sokakta sahipsiz hayvan yok. Eğer çok istiyorlarsa... Gerçek hayvanseverlerde elini taşın altına koyacak. Biz de destek oluruz, sahiplensinler."

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Yavaş'ın söz konusu açıklamaları sosyal medyada gündem yarattı. Bir taraf Yavaş'ın açıklamalarını realist bularak desteklerken bir kesim de eleştirdi.

NEVLİN MENGÜ'DEN YAVAŞ'A TEPKİ

Nevşin Mengü, "Mansur Yavaş ezber şeyler söylemiş. Hayvan hakları savunucularının hayvan sahiplenmediğini mi sanıyor? Kısırlaştırarak çözemediği sorunu sürekli katliamla çözeceğini neye dayanarak savunuyor? Ankara’da belediyenin barınağı korkunç durumda. Hayvanlara pislik ve açlıkla eziyet etmek marifet mi oluyor? Ankara’da bu konuda çalışan çokça STK var, kolaylıkla yardım da alabilir, bilgi de çok edinebilir." ifadelerini kullandı.

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 427
 • Abdullah Biri 3 hafta önce Şikayet Et
  Empati yapın. Lütfen. Kısırlaştırılmış köpek sinirli olur. Köpekte canlı. Sinirli olan köpek saldırgan olur, Bile isteye kısırlaştırarak köpekleri sinir harbine sokanlar hergün vebal altında. Muzurun katli vacip ise. Huzurlu güvenlikli sokak istemeyenler köpeklerin arkasına saklanan günahlarını insana deyilde köpege gösterince cennete gidecek sanan duygusuz ve mantiksızların işi.
  Cevapla
 • Nell 3 hafta önce Şikayet Et
  Allahsız Kitapsızlar gücünüz ağzı dili olmayan masum canlara yetiyor.. Dışarda dolaşan cani sapıklar kadın ve çocuklara zarar verince nerdesiniz?!!! Ey müslüman geçinen Ülke!!...
  Cevapla
 • Tutankamon 3 hafta önce Şikayet Et
  Nevsin çoğunluk istemiyor bu kopekleri. Sen hayvan sever olarak kaç tane köpek sahipleniceksin onu söyle.laf kalabalığı yapma.hepsini aranızda paylaşın sahiplenin konu kapansin
  Cevapla
 • Ali veli 3 hafta önce Şikayet Et
  Barinaklarda ya da sahiplenme ile hayvnlar sahiplendirilmeli ama sokakta da insanlar hakli olarak guvenle gezm3k istiyor. Cocugumuzu birbyere gonderecgimiz zaman acaba kopek salsirirmi diye beraber gidiyoruz. Evet kopeklerde canli ama dunyanin bir populasyonu var. Cok kopek demek az kedi demek. Az kedi cok fare demek gibi... ayrica bundan sonra belediyeler ilaclamada yapmasin sinekler
  Cevapla
 • ömer Faruk aydın 3 hafta önce Şikayet Et
  SAHİPSİZ KÖPEKLERİN ; Kısırlaştırma ve aşı maliyetleri köpekseverlerden ve mamacılardan alınmalı, şu anki mevcut köpekler Çine, tayvana satılıp parası ile barınak vs. yapılmalı, sayıları kontrol altında olmalı....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Timur Cihantimur ikinci kez hakim karşısına çıkıyor! Cezaevinden fotoğraf geldi
Kırmızı kategoride aranan terörist Yılmaz Öner etkisiz hale getirildi!