Çin'den kültürel operasyon: Tüm ülkeler tehdit altında

Araştırmacı-yazar Said Ercan, Çin'in diğer ülkelere TikTok uygulaması ile operasyon çektiğinden ve dünya genelinde değerlerin yok edildiğinden bahsetti.

GİRİŞ 28.05.2024 17:00 GÜNCELLEME 29.05.2024 09:21
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Kısa video içeriklerinin oluşturulduğu, canlı yayın yapılabilen sosyal medya uygulaması TikTok, dünya genelinde tartışma konusu olmaya devam ediyor.

TikTok uygulaması hakkında sosyal medyada birçok defa uyarıda bulunan araştırmacı-yazar Said Ercan, #tiktokkapatılsın ve #tiktokyasaklansın etiketlerini ilk başlatanlar arasında yer aldığını dile getirerek Türkiye’de bir duyarlılık oluşturulması adına uzun yıllardır çalışmalar yaptıklarını belirtti. Türkiye'nin Tiktok’ta dünya üçüncüsü olduğundan ve şu anda 40 milyona yakın kullanıcısı olduğundan bahseden Said Ercan, “Görüyoruz ki TikTok dünyayı karıştırmaya devam ediyor. Hem ahlaki anlamda hem siyasal anlamda hem de bilgi, veri tabanı, veri kirliliği, verilerin korunması anlamında TikTok kural tanımıyor” ifadelerini kullandı.

ÇİN KENDİ ÜLKESİNİ KORUYOR

Çin menşeili uygulama olan TikTok hakkında açıklamalarda bulunan Said Ercan, "Öte yandan TikTok aslında kendi kendini ele veriyor. Ne demek bu kendi kendini ele veriyor? TikTok bir Çin uygulaması. Çin’de TikTok var fakat ismi TikTok değil… Aynı teknoloji, aynı yazılım, ismi Douyin. Bizim Türkiye’deki TikTok gibi şeyler paylaşmanız mümkün değil. Paylaşırsanız cezası var. Siz orada sadece bilim, kültür sanat ve eğitim paylaşabilirsiniz." sözlerine yer verdi.

Türkiye'de kullanılan TikTok ile Çin'de kullanılan TikTok'un farklı biçimde olmasına dikkat çeken Said Ercan, "Çin kendi aile yapısını korurken benim ülkemde at koşturması kabul edilebilir değil." dedi. Birçok ülkede bu uygulamanın engellendiğinden bahseden yazar Said Ercan, “Çok yakın bir zamanda TikTok’a çok ciddi yaptırımların Türkiye’de geleceğini düşünüyorum.” sözleriyle düşüncesini aktardı. Said Ercan, "Tiktok'un kapatılmasının, müdahale edilmesinin de meclis gündeminde olduğunu biliyorum." açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde özellikle TikTok'un konuşulmasının nedeni sorulduğunda Said Ercan,  diğer sosyal medya platformlarının batı menşeili platformlar olduğunun altını çizerek batının kendince uyguladığı bir politika olduğunu belirtti. Çin'in kapalı bir toplum olduğu, diktatör yönetim ve kominist sistem ile yönetildiği söylenen konuşmada "Çin internet konusunda çok katı. Çin Tiktok'u ihraç ederek dünyada operasyonlar yapıyor. Özellikle ahlaki yozlaşma, toplumların dejenerasyonu, bilgi kirliliği gibi durumlarda çok ciddi bir operasyon yaptığını düşünüyorum." sözleri kullanıldı.

MİLLİ GÜVENLİK İÇİN BİR TEHDİT

Bu uygulamanın kullanımıyla milli güvenlik sorununun da ortaya çıkabildiğini belirten Said Ercan, "Üniformanı göster diye etiket çıkıyor ve Türkiye’de 150 bin asker üniformasıyla çok kritik yerlerden fotoğraflar koyuyor. Bunların birçoğu da biliyorsunuz soruşturma geçirdi. Demek ki artık bir milli güvenli sorununa da dönüştü TikTok." cümlelerini kullandı.

TikTok akımlarının sorgulanmadan uygulanması durumuna değinen Said Ercan, TikTok aslında bizim değerlerimize saldırıyor. Sadece Türkiye değeri değil, dünyadaki evrensel değerlere saldırıyor” sözlerini kullandı. Eğitim kategorisinde bile teşhir videosuyla karşılaşıldığını ifade eden yazar, “Çin'in TikTok üzerinden yaptığı uygulamaları biliyoruz. Uygurlara ve doğu Türkistanlılara yaptığı uygulamaları da biliyoruz.” sözleriyle daha geniş çaplı bir konuya dikkat çekti.

HER ÜLKEDE FARKLI POLİTİKA

Amerika'da TikTok uygulamasıyla Filistin'de yaşananların görüldüğünü ve burada faydalı bir işe yaradığını kaydeden araştırmacı-yazar, aynı TikTok uygulamasının Türkiye'de insanları ırkçı, faşist yaptığını ve Türkiye'deki nefret söylemini artırdığını dile getirdi. TikTok'un her ülkede farklı bir politika uyguladığını düşünen Said Ercan, "Ülkemizde şu an uyguladığı politika hem siyasal anlamda hem ahlaki anlamda bir çöküşe işaret ediyor." açıklamasında bulundu. Bu uygulamanın tehlikelerinden Çin'in kendi vatandaşlarını koruduğuna işaret eden Said Ercan, diğer ülkelerin kırmızı çizgilerine uyulmadığını kaydetti. 

Son dönemde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Meta şirketine yaklaşık 300 milyona yakın bir ceza yazıldığından bahseden Said Ercan, "Eskiden bunları pek duyamazdık. Yeter ki ülkemize gelin küresel markalar derdik. Şimdi diyoruz ki 'kardeşim bir dakika dur, sen benim vatandaşıma bunları yapamazsın.' Bu manada şahsen TikTok'un çok yakın zamanda yasaklanacağını düşünüyorum." dedi.

AHLAKİ YOZLAŞMA YAŞANIYOR

TikTok'ta kazanılan rozetlere odaklanıldığına değinen yazar, “Ailenin altına dinamit koyulmuş durumda çünkü aileler artık teşhiri kendileri yapıyorlar” sözleriyle durumun geldiği noktayı aktardı. Bu uygulamayla gelinen durumu "Ahlaki yozlaşma" kavramıyla tanımlayan Said Ercan, “Aile içerisindeki mahrem ilişkilerin, birbirine vakit ayırmaların TikTok üzerinden katledildiğini görüyoruz ve bağımlılığı da çok artırıyor. İnsanlar, sırf o salaklığa bakmak için saatler geçiriyor” cümlelerini kullandı.

İzlenmek için her şeyin yapıldığını söyleyen Said Ercan, etnik grupların TikTok'a çıkartılıp kavga ettirildiğinden bahsederek “Artık toplumsal dinamiklerimiz ve sinir uçlarımızla oynuyorlar. Bu durum sokağa da taşıyor.sözlerini kullandı. Çok fazla bilgi kirliliği olduğunu hatırlatan Said Ercan, bilgi doğrulanana kadar belki milyonlarca insanın o içeriği gördüğünü aktardı.

TİKTOK NESLİ GELECEK VADETMİYOR

Dijital medya okuryazarlığının mecburi olması gerektiğini, neredeyse anaokulu döneminden itibaren başlatılabileceğini söyleyen Said Ercan, internete kayıt olma yaşının 13 olmasına rağmen Tiktok'ta 13 yaş altı birçok çocuğun olduğunu belirtti. Said Ercan, 'aile, okul ve bakanlıklar' üçgeni içerisinde bu işlerin çözülmesi ve kişilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasında, insanların artık gerçeklikten uzaklaşıp bir sanal gerçekliğe doğru gidildiğinden ve gerçek hayatın ıskalandığından bahseden yazar, "Kendi çocuğunun canını yakarak video çekenler, canlı yayında adam vuranlar… bu iş çok garip bir yere gidiyor." ifadelerini kullandı. TikTok konusunda uyarı ve tespitlerde bulunan Said Ercan, "Bu yetişen nesil, tiktok nesli maalesef bize gelecek vadetmiyor." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

KAYNAK: HABER7
Elif Sena Demiroğlu Haber7.com - Asistan Editör
Haber 7 - Elif Sena Demiroğlu

Editör Hakkında

YORUMLAR 68
 • KEMAL 3 hafta önce Şikayet Et
  ÇOKTAN KAPATMAK LAZIM DI. kendi TİK TOKUN YOKSA DEVLETİN OYUNCAK OLUR BAŞKALARINA
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 3 hafta önce Şikayet Et
  Tamam çin kültürel operasyon yapıyor, peki abd holywood ile on yıllardır kültür emperyalizmi yapıyor, o ne olacak ?
  Cevapla
 • Doğruyu gör! 3 hafta önce Şikayet Et
  ABD kimsenin dinine inancına kültürüne karışmıyor! Çin ülkesinde dini adeta yasaklıyor kilise cami yıkıyor! Bügün çinde Milyonlarca soydaşın dindaşın hapis toplama kampında kimilerin tek suçu cep telefonunda sadece WhatsApp kulanması! Israil Filistin gelince Çin propagandası ve kışkırtmaları ile gaza gelip dünyayı yıkan adeta kıyameti koparan siyasal islamcılar Çin gelince gık ses yok!
  Cevapla
 • Dezenformasyon 3 hafta önce Şikayet Et
  Korgeneral Ion Michai Pacepa google: "Disinformation Archive Ion Michai pacepa" SSCB propagandasına anlatıyor! Bugün Çin Tiktok aynisini dijital uygulyor! Hedefleri bizi ve nice ülkeleri Brics üyesi edip & batı hegemonyası ve ABD Dolları çöktürüp kendisi Çin dünyayı hükümdar olmak! Çin bizi sürekli AB ABD batî karşı kışkırtıyor! Yüce Yaradan dünyayı etiksiz Firavun Çinden korusun!
  Cevapla
 • YÜKSEL EĞRİ 3 hafta önce Şikayet Et
  Demekk ki neymiş ülke yol geçen hanıymış . bir şey çıktımı ikinci gün ülkene insan sokarmı . Adam bi bakar bunun zararı varmı yok mu sonra izin verir. Bizdeki felsefe insanlar canıyla ödemeye başladımı bi bakalım burda bi şeyler var deyip ondan sonra yasa çıkarmak. TRAFİKTEDE AYNI Bİ YERDE ÇOK KAZA OLURSA ORAYA TEDBİREN YA ÜST GEÇİT YA YAYA GEÇİDİ YADA LAMBA YADA TÜMSEK KOYULUYOR.
  Cevapla
 • Dobra Dobra! 3 hafta önce Şikayet Et
  Etiksiz Çin propagandası bizi ABD Israili AB batıya karşı kışkırtıp kontrolü geçirme derdinde: Youtube "China use anti israel protestes to push propaganda"&"Reports linka ccp to anti Isreal protests" Bizim kullanışlı aptallar Çin propaganda gaza gelip Çin=Brics üyesi=kölesi olmayı hayal ediyor! Çin dost olsa ilk önce soydaş ve dindaşı iyi muamele eder kilise cami yıkmaz!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ Biden'a şikayet etti! Dikkat çeken yorum: Erdoğan'ın dostu da düşmanı da bilir ki...
Alman basınından günün bomba haberi!