Bakan Koca Cenevre'de dünyaya seslendi: İnsanlığın vicdanı darağacında

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi 77. Oturumunda Gazze’de işlenen insanlık suçlarını gündeme taşıdı. Koca, "İnsanlığın vicdanı darağacında" diyerek dünyaya seslendi.

GİRİŞ 28.05.2024 18:21 GÜNCELLEME 28.05.2024 18:21
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) 77. oturumuna katıldı. Genel Kurulda yaptığı konuşmanın tamamını Gazze’ye ayıran Koca, ülkelerin Sağlık Bakanlarına seslenerek, “Hepimizin gözleri önünde insanlık onurunun üstünde tepinirlerken bir çocuk hekimi, bir baba ve bir evlat olarak başka bir konuşma yapmayı mümkün görmüyorum” şeklinde konuştu.

Gazze’de işlenen insanlık suçları ve gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya devletlerinin sessizliğine dikkat çeken Bakan Koca, “En ilkel yöntemlerle, çocuklar, bebekler katledilirken, sözde ileri denen demokrasiler, sessizliklerini korumayı tercih ettiler, toplumların sesine kulak tıkadılar” dedi.

“İNSANLIK GÜÇLÜ OLANA EĞİLMEKTEN KURTULMALI, ONURU İÇİN AYAĞA KALKMALI”

21. Yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken, yeryüzündeki bütün insani konumların tehdit altında olduğunu vurgulayan Fahrettin Koca, “insan hakları” söylemleriyle tüm dünyanın uzun yıllar boyunca sadece düş gördüğünü, Gazze vahşetiyle de vahim bir gerçeğe uyandığını kaydetti.

Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"BU TRAJEDİ SON BULMADIKÇA , YARIN İNSANIN ONURUNU KORUYABİLECEĞİNİN GARANTİSİ KALMAMIŞTIR"

“ Hepimiz, bu kara ve karanlık tarihin mahkumlarıyız. Hastane bombalamak için hiçbir meşru neden olamaz. İnsanlık; hastalar, doktorlar, hastaneler, bombalara hedef olurken susamaz. Masum çocukların yüzüne bakacak halimiz kalmadı. İnsanlığın şeref ve haysiyeti üzerine ölüm kusanlar,  utanmıyor. Yapabilecek bir şey yoksa, bari biz utanalım.”

“İnsanlığın vicdanını darağacında sallanırken daha neyi bekliyoruz” diye soran Bakan Koca, “Bu trajedi son bulmadıkça, yarın için hiçbir insanın onurunu koruyabileceğinin garantisi kalmamıştır. Bu salonun tamamı, hepimiz, tüm insanlık, sessiz kalarak, suça ortak oluyoruz. İnsanlık,  güçlü olana eğilmekten kurtulup, onuru için ayağa kalkmalı” dedi.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında Filistin’i tanıdığını ilan eden İrlanda ve İspanya’nın Sağlık Bakanları başta olmak üzere Filistin, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan Sağlık Bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptı.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • cahit 2 hafta önce Şikayet Et
  Dünya sağlık örgütü adı üstünde Yahudi örgütüdür emirle harekat ederler BM yahudi hamisidir Uluslar arası ne varsa siyornistlerin emrindedir Müslümanlar uyumaya devam etsinler
  Cevapla
 • Ramo 2 hafta önce Şikayet Et
  Bizim bu ne idugu belirsiz örgütten çıkıp İslam Sağlık Örgütünü kurmalıyız artık. Bunlar Sağlık değil insanların sağlığı ile oynayan örgütler...
  Cevapla
 • burral 2 hafta önce Şikayet Et
  insanlık dibe vurmuştur. daha alçalması mümkün değildir. kimse güvende değil artık.
  Cevapla
 • İbrahim 2 hafta önce Şikayet Et
  Yorumları tek tek okudum bir yandan sevindim hala insan var diye, bir yandan üzüldüm kahvesini terketmeyen daha tonlarca vicdansız var diye
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  dsö ne derse tersini yapin sayin bakanim onlarin verilen bütün asilari ve ilaclari incelenmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
G7 Liderler Zirvesi'nde bomba karar: Rus varlıkları Ukrayna'ya verilecek
Bakan Tekin'den atama açıklaması: Tarih verdi