Murat Kurum'dan Özgür Özel'e İliç yanıtı! "Siyaset yalanla yapılmaz"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in İliç'teki maden faciası ile ilgili sözlerine Murat Kurum'dan yanıt geldi. Kurum "Siyaset, millete hizmet aracıdır ve bu hizmet yalanla, iftirayla, haksız suçlamalarla yapılabilecek, bir iş değildir" dedi.

GİRİŞ 28.05.2024 23:21 GÜNCELLEME 29.05.2024 10:18
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan'ın İliç ilçesinde yer alan maden sahasında yaşanan toprak kaymasına ilişkin yaptığı açıklamada, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u hedef aldı.

ÖZEL, KURUM'U HEDEF ALDI

O döneme ait 'ÇED olumlu raporunu' gösteren Özel, "ÇED olumlu kararı verilmesini uygun bulan Murat Kurum’un o süreçte iddiası şuydu: 'Benim belgelerde imzam yok'. Oysa o imza bulundu. O belge bulundu." dedi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Özel'in kendisini hedef alan iddialarına X hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi.

KURUM'DAN ÖZGÜR ÖZEL'İN İFTİRASINA YANIT

Kurum, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in bugün partisinin grup toplantısında, Türk milletini yasa boğan İliç’teki maden faciasına ilişkin kendisine iftira attığını belirtti.

"SİYASİ BİR MANİPÜLASYONA, ALGIYA VE YALANA İMZA ATMIŞTIR"

Bu acı verici hadisenin yerel seçim sürecinde de kirli bir siyasete malzeme edildiğini kaydeden Kurum, “Bugün de daha henüz kurumlara bile tebliğ edilmemiş ama ne hikmetse CHP’li isimlerin elden ele dolaştırdığı bilirkişi raporuyla yeniden gündeme getirilmiştir. Her şeyden önce Sayın Özel açıklamasında, teknik açıdan tamamen yetersiz ve eksik, hukuki açıdan tamamen kusurlu, siyasi açıdan topyekun kasıtlı ve hedef gösterici siyasi bir manipülasyona, algıya ve yalana imza atmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlığı döneminde, söz konusu işletmeye verilen ÇED raporunun gündeme getirildiğini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“ÇED sürecinde sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisi değerlendirilir, onaylanır ya da onaylanmaz. Çevresel Etki Değerlendirme kararları Bakanlığımızın tek başına yaptığı değerlendirme sonucu verilen kararlar değildir. ÇED süreçleri içerisinde ilgili kurum ve kuruluşların değerlendirmeleri, komisyon çalışmaları dikkate alınarak teknik ve bilimsel esaslara dayalı çalışmaların sonucu olarak verilen kararlardır. İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da 21 kurum ve kuruluşun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyelerinin olumlu ve ortak görüşüyle alınmıştır.

Siyaset, millete hizmet aracıdır ve bu hizmet yalanla, iftirayla, haksız suçlamalarla yapılabilecek, sürdürülebilecek bir iş değildir. Bir yerde söz konusu olan milletin canı ise orada siyaset biter. Sayın Özel’i, haktan ve adaletten yana tavır almaya, insanımızın can sağlığını siyasi malzeme yapmamaya davet ediyorum. Dün İBB çukurunda hayatını kaybeden yavrumuza, Beşiktaş’ta yaşanan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza kulaklarını tıkayan Sayın Özel’in İliç’teki canlarımız üzerinden siyaset yapmasını milletimizin vicdanına havale ediyorum.”

 

 

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 55
 • İsimsiz 3 hafta önce Şikayet Et
  Etkisiz eleman tabiki sorumluluğun var. Bu dünyada olmasa öbür dünyada Allah hesap soracak
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  susarsanız belli kitle inanmaya hazır,susma onların çok iyi yaptığı algı,yalan ve medyayı çok iyi kullanıyorlar
  Cevapla
 • sdf 3 hafta önce Şikayet Et
  CHP demek yalan lafcanbazlığı ve yüzsüzlük.
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 3 hafta önce Şikayet Et
  AHHH Murat Bey, CHP, bu manipülasyonu hep yapıyor. Fakat ''yalana inanmak isteyen milyonlar var''. Problem bu ülkenin insan sosyolojisidir.
  Cevapla
 • Aciz 3 hafta önce Şikayet Et
  Yalancı çobanların doğru konuştuğu ne zaman görülmüş,,, yalandan ve kaostan besleniyorlar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böyle sihirbazlık gösterisi görülmedi... Sosyal medyada beğeni yağdı
Mavi Hat'ta gerginlik: Önleyici saldırı başlatabilirler!