Engin Altan Düzyatan'dan Gazze övgüsü: Gerçekten çok etkilendim! Helal olsun

Oyuncu Engin Altan Düzyatan, sanatçıların Gazze'de İsrail saldırılarında ölen masumlar için sanatçıların tepki göstermesi gerektiğine işaret etti. Ünlü oyuncu, Cate Blanchett'ın dünyada gündem olan desteğine övgüyle söz etti.

GİRİŞ 30.05.2024 14:47 GÜNCELLEME 30.05.2024 15:44
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Oyuncu Engin Altan Düzyatan, sanatçıların Gazze'de İsrail saldırılarında ölen masumlar için sanatçıların tepki göstermesi gerektiğine işaret ederek, "Sanat protest olmak zorundadır bir şekilde ve aslında her zaman yanlışın karşısında olmalıdır. Duruşu bu yönde olmalıdır. Çünkü aslında sanatın görevi insana iyiyi, güzeli, doğruyu gösterme, yeni bir bakış açısı sunmaktır. Filistin'de, Gazze'de olanlar çok açık. Bütün dünyanın gözü önünde oluyor ve maalesef dünya buna sessiz kalıyor." dedi.

Engin Altan Düzyatan, Sarp Bozkurt, Melisa Şenolsun, Altın Portakal ödüllü Ali Adnan Özgür ile Sarp Bozkurt’un senaryosunu kaleme aldığı, Ali Adnan Özgür’ün yönettiği, post-apokaliptik ögeler taşıyan macera ve komedi filmi "Dünya Varmış"ın başrollerini paylaşıyor.

Çekimleri devam eden filmin Bodrum'daki setinde AA muhabirine açıklamada bulunan sanatçı, Gazze'de İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılara tepki gösterdi.

Düzyatan, Cannes Film Festivali'nde bazı ünlü isimlerin Filistinli masumların öldürülmesine yönelik gösterdiği işaret ederek, "Sanat protest olmak zorundadır bir şekilde ve aslında her zaman yanlışın karşısında olmalıdır. Duruşu bu yönde olmalıdır. Çünkü aslında sanatın görevi insana iyiyi, güzeli, doğruyu gösterme, yeni bir bakış açısı sunmaktır. Filistin'de, Gazze'de olanlar çok açık. Bütün dünyanın gözü önünde oluyor ve maalesef dünya buna sessiz kalıyor. İnsanların bir kısmı da buna sessiz kalıyor. Çünkü modern bir toplumda ve çok hızlı akan bir zamanda yaşıyoruz. Herkesin aslında bir yandan kendi dertleri var ve kendi dertleri de büyük. Evet bunu bir an görüyorlar ve bu durumla ilgili bir üzüntüleri oluyor. Ama ondan sonra aslında herkes kendi derdine dönüyor dünyada. Çünkü maalesef dünya böyle bir yer. Herkes en büyük derdin kendinde olduğunu düşünüyor. Ama maalesef öyle değil." diye konuştu.'GERÇEKTEN HELAL OLSUN'

Gazze'de büyük bir dram yaşandığının altını çizen sanatçı, "Buna dikkati çekmek, orada olanı unutmamak ya da unutturmamak sanatçıların da görevi olmalı, sanatçılar yapabildiği kadar buna değinmeli. Elbette dediğim gibi hayat buna da izin vermiyor. Her gün bunu düşünerek yaşayamıyorsunuz. Maalesef öyle bir dünya yok. Herkesin bir hayatı, derdi var. Ama baskılara rağmen insanların bunu tekrar gün yüzüne çıkarmaları ve tekrar oradaki insanlara desteğini göstermeleri çok önemli, çok kıymetli. Çok etkilendim mesela gerçekten (Cate Blanchett'ın) böyle bir şey yapmasından. Cate Blanchett galiba. Mükemmel bir şey yaptı. Yani çok çok güzel bir örnekti. Çok da cesur bir hareket. Gerçekten helal olsun dememek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Veysel kıdan 3 hafta önce Şikayet Et
  Tebrik ederim Engin bey. Duyarlılığınız tüm sanatcılara rehber olur inşallah
  Cevapla
 • Abdullah abdullah 3 hafta önce Şikayet Et
  Aynen deccalin ektiği tohumlar bunlar...
  Cevapla
 • Baba 3 hafta önce Şikayet Et
  Her platformda her videonun altına her yerde ama her yerde bu katliama karşı durulmalı domuzlar ordusu derhal durdurulmali itrail yikilmali iki devletli çözüm istemiyoruz bu kâfirlere güvenilmez yıkmak lazım
  Cevapla
 • Ümmet Şuuru* 3 hafta önce Şikayet Et
  Islam alemi halifesiz kalınca islam birliği bozuldu.Siyonistler bu yüzden lk işi islam birliğinin tek vucut olmasını engellemek için osmanlıyı yıkıp halifeliği kaldırmakla 2 milyar islam aleminin derin uykuya dalmasına sebep oldular.Diriliş için daha ne bekleniliyor? Sn Recep Tayyip Erdoğan islam ülkeleriyle islam halifeliği seçilmesi ve birliğin tekrar kurulması için harekete geçilmeli.
  Cevapla
 • MUHAMMEDi 3 hafta önce Şikayet Et
  Sonuna kadar bu düşüncenin arkasındayız... Tez zamanda en hayırlı bir şekilde AMİNN..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Engelli aracı alımında yeni dönem başlıyor
ABD'li Savcı Kristin Kearney'den milyon dolarlık yanıt!