Anadolu'da alarm: 22 vaka tespit edildi, 3 kişi öldü

Sivas Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle 22 vakanın tespit edildiği 3 vatandaşın ise hayatını kaybettiği belirtildi.

GİRİŞ 11.06.2024 10:58 GÜNCELLEME 11.06.2024 12:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sivas'ta yaz aylarının son zamanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış gözlemleniyor. Sivas Valiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vatandaşları kene konusunda uyararak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde 2 muhtemel, 3 kesin KKKA tanılı hastanın tedavilerinin devam ettiği ifade edildi.PANTOLON PAÇALARI ÇORAPLARIN İÇERİSİNE SOKULMALIDIR

Açıklamada, pantolon paçalarının çorapların içerisine sokulması gerektiğine değinilerek, “Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara giderken vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalıdır. Kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde vücutta kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil kene olup olmadığı kontrol edilmelidir” denildi.

ÇIPLAK ELLE DOKUNMAYIN

Keneye çıplak elle dokunulmaması belirtilen açıklamada, “ Vücuda tutunmuş kene üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek; vücut içeriğini kişiye aktarmasına sebep olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır. Vücudunuza tutunan keneye çıplak elle dokunmamalı, tutunan kene çıkarmamalı, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hayvanların üzerindeki kene elle çıkarılmamalıdır ayrıca hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini almalıdır. Kene tutunmasından sonra, 10 gün içinde; halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikâyetlerinden herhangi birini görülürse, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Mert 1 hafta önce Şikayet Et
  Artık savaşlar böyle oluyor. Kırım kongolu keneler, covid, petrol arama bahanesiyle fay hatlarına bomba koyup patlatmalar, HAARP ile iklim felaketleri, lazer ile ormanları ve ekinleri yakmalar vb. Kefereler ve maşası durumundaki hainler sıkı takip edilmeli...
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Kemalettin bey biraz açıklar misiniz
  Cevapla
 • Kemalettin 1 hafta önce Şikayet Et
  ayran derim baska bir sey demem
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  yıllardır aşısını bulamadınız gitti...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trabzonspor transfer olan Ozan Tufan'ın ilk hamlesi Fenerbahçelileri çılgına döndürdü
MYK toplanıyor! AK Parti'de yol haritası belirlenecek