Sıcağa maruz kalan bazı ürünler yangına neden olabilir…

Havaların ısınmasının ardından otomobillerde unutulan yanıcı özelliği taşıyan malzemeler tehlike saçıyor. Aşırı sıcaklığa maruz kalan bazı ürünlerin patlamasının ardından araçlarda büyük yangın çıkabileceği konusunda uyarı yapıldı.

GİRİŞ 12.06.2024 10:31 GÜNCELLEME 12.06.2024 13:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yurt genelinde son günlerde etkili olan kavurucu sıcaklara karşı uzmanlardan araçlar içinde uyarı geldi. Hava sıcaklıklarının artışından dolayı aşırı derece ısının araçların içerisinde unutulan veya konulan yanıcı özelliği taşıyan ürünler tehlike saçıyor.

Erzincan’da çıkan araç yangınlarının istatistiklerine bakıldığında bu yangınların çıkış sebeplerinden bazılarının, araç içerisinde unutulan çakmak, powerbank, parfüm ve pil gibi yangına neden olabilecek ürünler olarak belirlendi.

"ARAÇTA BIRAKILAN EŞYALAR YANGINA NEDEN OLABİLMEKTEDİR"

Yangınların özellikle sürücülerin kullandığı yanıcı, parlayıcı maddelerden çıktığını aktaran uzmanlar, “Araçta bırakılan eşyalar nedeniyle çıkan yangınlar özellikle sürücülerin kullandığı yanıcı, parlayıcı ve ateş yakmak maksadıyla kullanılan eşyalardan çıkmaktadır. Bunlar arasında çakmaklar, çakmak gazı, dolum tüpü, her türlü basınçlı deodorant kutusu ve alkollü parfümeri ürünler. Araçta şarja bırakılan piller, bataryalar, powerbank veya cep telefonu içindeki bataryalar ayrıca nadiren de olsa, mercek etkisi yapan gözlük camları, alkollü kolonya gibi her türlü yanıcı ve parlayıcı sıvılar gibi yine her türlü patlayıcı maddeler bulunmaktadır. Bunun yanında araçlarını yıl içerisinde yaptırılmadığında gazlı ve benzinli arabalardaki geçişlerde kullanılan hortumların zaman içerisinde yıpranması ve gaz kaçırmasıyla birlikte olabilen yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Yanıcı ve parlayıcı ürünler sıcak havalarda araçta bırakılmaması gerekiyor. Özellikle bu son günlerdeki sıcaklarda araç içerisindeki sıcaklığın artmasıyla bu olumsuzlukların yaşanabileceğini göz ardı etmeden dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili hassasiyetimizi korumamız gerekiyor. Lütfen araçlarımızda patlayıcı, parlayıcı, yanıcı malzemeleri bulundurmayalım, bırakmayalım, bunları unutmayalım. Dolayısıyla kendi güvenliğimiz açısından bu hususlara dikkat edelim diye burada bizim bir tavsiyemiz olacaktır. Bunun haricinde araçlarımızın da yıllık bakımlarını ihmal etmeyelim. Kusursuzca yaptıralım kesinlikle" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: İHA
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 4
 • Alim 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAHIM. FİLİSTİNDE binlerce bebek çocuk ve masum insan katledildi ve sakat bırakıldı ve yerinden yurdundan edildi. Yüzbinlerce insan zulme ve eziyete uğradı. Yüzbinlerce insan bozgunculuk ve zorbalığa mahsur kaldı. binlerce insanın HAKKI YENDİ. binlerce insana, zarar verildi. ALLAHIM, SEN HERŞEYİ GÖREN BİLEN DUYANSIN. HER ŞEYDEN HABERDAR OLANSIN. SEN kimsenin yaptığını yanına bırakma.
  Cevapla
 • Hakkı Haykıran 1 ay önce Şikayet Et
  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Ahmet bey ancak tamircilere gidileceği kalmamış bir cıvata sıkıyor altı üstü hemen 500 TL diyor birde işini layığıyla yapsa o da yok.
  Cevapla
 • Güngör 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman elektrikli arabalar tümden bomba.
  Cevapla
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  elektrikli araçlar tam bir kandırmaca. bir elektrikli aracın bataryası 10 yıl ömür beklentili. Bu bataryada kullanılan nadir toprak elementleri 263 Ton taş-kayanın kırılması ile elde ediliyor.ve bu işlem için batarya üretilen aracın 35 yılda atmosfere salacağı gazlar bu defa iş makineleri tarafından peşin peşin atmosfere salınıyor. Bir araç bataryası binayı havaya uçurur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tek başına 20 yıldır izinsiz çalışıyor! Dokunduğu milyon dolarlık oluyor
Alkış yağmuruna tutulan Netanyahu'yu tek başına protesto etti!