Bakan Tekin'den gündem olan kıyafet tartışmasına yorum: Konu başka yöne evrildi

Kocaeli'deki bir lisede mezuniyet töreninde yaşananlarla ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, olayın kısa sürede çözüme kavuşturulduğu ve konuyla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığını söyledi.

GİRİŞ 14.06.2024 10:02 GÜNCELLEME 14.06.2024 10:11
Bu Habere 156 Yorum Yapılmış

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaşanan olay kısa sürede gündem oldu.

Okul bahçesinde düzenlenen törene bazı kız öğrenciler, yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı. Bakan Tekin'den konuya ilişkin dikkat çeken bir yorum geldi.

KONU BAŞKA YÖNE EVRİLDİ

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den bir açıklama geldi.

Bakan Yusuf Tekin, velilere mezuniyet töreninde kimler öğrenciler ile birlikte katılacak diye soran okul müdürünün iyi başlangıç yaptığını söyleyerek ancak konunun tartışma sırasında başka bir yöne evrildiğini söyledi.

Olayın kısa sürede çözüldüğünü belirten Bakan Yusuf Tekin, "Ekranlarda, sosyal medyada olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm." diye konuştu.

GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPTIRIYORUZ

Habertürk'te Fevzi Çakır'ın sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, şunları söyledi:

1 milyonun üzerinde öğretmenimiz, 75 binin üzerinde okulumuz var. Yapılan iyi şeyler hiç gündeme gelmiyor. Öğretmenlerin emeklerinin, fedakârlıkların takdiri kimse tarafından yapılmıyor. Bu kadar büyük aile içinde cımbızla çekilerek bir iki küçük haber gündeme getiriliyor. İyi niyetli olan kişilerin doğrudan, anında paylaşılsa bizimle gerekli tedbirleri zaten alırız. Bu tür bilgi eline geçen kimselere il müdürümüz, ilçe müdürümüz, bakanlığımızın basın müşavirliğine ulaştığında problemi çözecek durumdayız. Bu hale gelince yanlış sonuçlara vesile oluyor.

Geçen hafta bir öğretmenimiz linç edildi. Olayın detaylarını paylaşmadık. Öğretmenimiz dönem boyunca, bahse konu olan öğrencimizle ilgili anne şefkatiyle yaklaşmış. Öğrencisiyle mezun töreninde. Velilerle görüştük. Bir anda kamuoyunda bir şekilde gündeme getirildi ve öğretmenimiz linç edildi. Yazık değil mi bu öğretmene. Bizi eleştirin tamam da öğretmen arkadaşlarımızın ne günahı var. 180 iş günü boyunca bu insanlar fedakâr bir biçimde sizin, bizim veliler olarak evde ilgilenemediğimiz çocuklarla ilgileniyorlar. Basit bir olay yüzünden... Bütün öğretmen arkadaşlarımızın hukukunu korumak adına biraz daha hassas davranalım. Biz çözmediysek bizi eleştirsinler ama o arkadaşlarımızın emeklerinin heba oldu.

Şimdi okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere 'mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?' diye sormuş. Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere 'yer kalırsa sizi alırız' diye başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Ekranlara, sosyal medyaya düşen olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm. Zaten olay da kısa zamanda çözülmüştür.

Orada ilçe ve il müdürümüz anında müdahale etmiş, problem çözülmüş zaten. Okul müdürümüz başlangıçta kontrolü kaybediyor. Biz de zaten gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. İhmal varsa gereken kişiler cezalandırılır. İhmal yoksa bir sürü insan zan altında kalıyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 156
 • Ziya Can 1 ay önce Şikayet Et
  edebe davetin adı kontrolu kaybetme oldu!eğitim sistemi felc,okullarda tek tip kıyafet geri gelmeli.devlet kurumlarıda sokaklarda hep aynı rezalette,bunun adı çıplaklıktan öte teşhircilik....
  Cevapla
 • SİBGATULLAH 1 ay önce Şikayet Et
  Bir GAFANIZI YOKLAYIN BAKAYIM zamanın kudretli başbakanı ECEMÜK benim ablam Ord.Prof Dr.Merve KAVAKÇI hanım efendiyi baş örtülü Meclise geldi diye yapmadığı kalmamıştı.Yaka paça benim Meclisimden attırmış,evini gece aratmış,Millet vekilliğinden ve TÜRK vatandaşlığından attırmıştı.Kimsenin sesi çıkmamıştı o zavallı insana
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Her şeyden önce Edep gelir. Edepsiz ilim sinede yüktür.
  Cevapla
 • Bayram Meral 1 ay önce Şikayet Et
  Okullar podyum mu?Mezuniyet töreni adı altında her türlü rezalet işleniyor.Edepsizliğin dahi bir edebi vardır.Öğrencilerimiz devletinde okulunda talebe değil mi?Bu devletin kaide ve kuralları yok mu?Çocuklarımızı kim koruyacak!Üçbeş şarlatan ve ve sos yal medya mı yönetecek toplumu ve okulları
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 1 ay önce Şikayet Et
  Bu söylemden üzüldüm. Bir kerede öğretmeninin arkasında duranı görsek. açık saçık 13-18 yaş arası küçük kadın kaynıyor ortalık ! yalan mı ? Doğruyu söyleyince de "Biz düzelttik, gerekeni yapacağız" Sonra da bu nesil neden böyle !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ramazan Pişkin'i öldüren sanığa müebbet hapis cezası
Gazzeli kızın korkusu yürekleri dağladı