Erbaş iddialara cevap verdi: Kimseyi şikayet etmedik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Diyanet'in Mekke'ye hac vizesiz giden Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan makamlarına şikayet ettiği" iddiasının gerçek dışı olduğunu belirtti.

GİRİŞ 18.06.2024 10:07 GÜNCELLEME 18.06.2024 11:28
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet Hac İdare Merkezi'ndeki bayramlaşma etkinliğinde, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, sosyal medyada yer alan "kaçak hacı" videoları ve bu kapsamda "Diyanet Mekke'de Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan mercilerine şikayet ediyor" iddiasını sorması üzerine Erbaş, geçen sene de hac vizesi dışındaki vizelerle "kural dışı" hac ibadeti konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını hatırlattı.

Bu sıkıntıları sadece Türkiye'nin değil, diğer ülkelerin de yaşadığını aktaran Erbaş, "Suudi Arabistan geçen sene yaşanan bu sıkıntının ardından 2023 yılı haccının hemen ardından çeşitli ülkelere, hac vizesi sahipleri dışındakilerin hacdan 15 gün önce ve 15 gün sonrayı içine alan sürede Mekke'de bulunmasını yasakladığına dair yazıları gönderdi." diye konuştu.

'BÜYÜK SIKINTILAR YAŞATILDI'

Suudi Arabistan'dan resmi yazı ile gelen talebini kamuoyuyla defalarca paylaştıklarını vurgulayan Erbaş, şunları söyledi:

"Defalarca bunu paylaşmamıza rağmen yine de istenilen sonuç alınamadı. Vatandaşlarımızı hac vizesi almadan buralara, ticari veya seyahat vizesiyle getiren bazı yetkisiz şahıslar, belki şirketler oldu. Bizim işimiz sadece duyurmaktı, onun ötesinde bir yetkimiz de yok. Ticari veya seyahat vizesi almış kimseye 'Gidemezsiniz' deme yetkimiz yok. Gelenler çok büyük sıkıntılar yaşadı, vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar yaşatıldı. Bununla ilgili 'Diyanet Mekke'de hac vizesiz gidenleri şikayet etti' diyorlar ya bu en basit ifadesiyle külliyen yanlış, gerçek dışı. Bir tane vatandaşımızı bile Mekke'de kimseye şikayet etmedik."

BAZI KESİMLER KENDİ BİLDİĞİNİ OKUYOR

Söz konusu iddiayı ortaya atanların Diyanet İşleri Başkanlığından bir yetkilinin konuşmasının yer aldığı videoyu da sosyal medyadan paylaştığını belirten Erbaş, şöyle devam etti:

"O video konuşması hacdan iki ay önce Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda bizim ekip başkanları ve diğer görevlilere yaptığımız eğitim seminerinde, 2023 yılına ait yaşanılan birtakım hususların şikayetiyle alakalıydı. 2023 yılında vatandaşlarımıza bu sıkıntıları haksız yere yaşatan kişilerle, yetkisiz şirketlerle ilgili bir şeydir. Bunu 'Bizim Mekke'deki vatandaşlarımızı, Suudi Arabistan mercilerine şikayeti' şekline dönüştürmek tamamen çarpıtma, çok büyük bir çarpıtma. Burada bizim hiçbir arkadaşımız, tek bir vatandaşımızı Suudi Arabistan mercilerine şikayet etmemiştir."

Basın açıklaması yapmalarına rağmen bunu bazı kesimlerin görmezden geldiğine dikkati çeken Erbaş, "İnsanlık bunu gerektirir ama böyle bir şey maalesef yok. Yine bazı kesimler kendi bildiğini okuyor." dedi.

KOTALAR NASIL VERİLİYOR?

Hac kotalarının dağılımına ilişkin soru üzerine ise Erbaş, "Kotalar her ülkenin nüfusunun binde birine göre veriliyor. Bunun bizdeki karşılığı 84 bin 942. Bunun yüzde 60'ını Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz getiriyoruz. Yüzde 40'ını da TURSAB bünyesinde kurulan HURSAD'a bağlı ve Diyanet İşleri Başkanlığının denetimine tabi şirketler getiriyor. Vatandaşlarımızı hacca götürmek için yetki almış, teminat vermiş bu şekilde kurulan 150 civarında şirket var." dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanet işleri başkanlığı bütün kurumlarıyla yeniden yapılandırılmalı ve tam anlamıyla özerk bir yapıya dönüştürülmelidir. Aksi takdirde bu tartışmalar devam eder ve camilerdeki cemaat sayısı da her geçen gün azalır maalesef. Başkanlık insanlarımıza din hizmetlerini daha iyi sunma ve camideki cemaati artırma çabasında olmalıyken , organizasyonlarda daha fazla para almaya odaklanması ..
  Cevapla
 • 06ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün habercileri ve tüm haber yapanlar olmasada eski gazetecilik malesef yok işini düzgün yapanları takdir etmek ancak yalan asılsız yalan haber yapanları tesbit ederek habercilik yaptırmamak üzere ceza verilmesi gerekir , yapilan yalan haber zincirinde kimler varsa ceza verilmesi gerekir , emsal teşkil edecek ceza verilirse belki hebercilikte ahlak düzelir, yoksa yalanlar bitmez.
  Cevapla
 • M.Memiş 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanetle uğraşmak karalamak da nedir bu işe teşebbüs edenler kanıbozuk adi insanlardır
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanet Hac ve umre fiyatlari nda rekabeti ortadan kaldırdı çok yuksek fiyat söylüyorlar bunun sorumlusu diyanettir biz halk olarak ramazanda ve kurban bayramında fiyatları yukseltiriz birbirimizi soyuyoruz ibadetleri kolaylastiracagimiza zorlastiriyoruz
  Cevapla
 • DAMPERLİ 1 ay önce Şikayet Et
  diyanet e e devletten hac kuraları ile ilgili teklif yazıyoruz makbu cevap gönderiyorlar diyoruz ki tamam kura tamam asil liste tamam ama yedek listeyi en eskiden itibaren illere göre yapın diyoruz kabul görmüyor hiç olmazsa yedek listeyi en eski Hac adayından başlanarak gönderilmesi adaleti biraz daha sağlayacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...
"İstanbul'da en çok nereli yaşıyor?" İşte il il şaşırtan sonuçlar: Veriler güncellendi...