Kutsal topraklardan acı haber! 23 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen Türk vatandaşlarından hayatını kaybedenlerin sayısı 23 oldu.

GİRİŞ 18.06.2024 11:06 GÜNCELLEME 18.06.2024 11:07
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara gelen Müslümanlar, gerekleri yerine getirmelerinin ardından hacı oldu.

Arafat ve Müzdelife'de Kurban Bayramı arifesinde vakfe görevlerini yapan ve daha sonra Cemerat'a geçerek "büyük şeytan" olarak ifade edilen "Akabe cemresi"ne 7 taş atan Müslümanlar, daha sonra Kabe'de ziyaret tavafı ve sa'yi gerçekleştirdi.

Türkiye'den ilk kafilenin 9 Mayıs'ta gerçekleştirdiği süreçle başlayan 2024 yılı hac organizasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23'e yükseldi. Vefat eden hacı adaylarının ölüm nedenlerinin büyük bölümünü, kalp damar hastalıkları ve enfeksiyona bağlı hastalıkların oluşturduğu öğrenildi.

HACI ADAYLARININ YAŞ ORTALAMASI 60 OLDU

Bu sene 84 binden fazla vatandaş hac ibadeti için kutsal topraklara gelirken, bu kişilerin yüzde 53'ünü kadın, yüzde 47'sini ise erkekler oluşturdu. Hacı adaylarının yaş ortalaması ise 60 oldu.

Öte yandan, 2024 yılı hac organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığınca kutsal topraklarda sağlanan sağlık hizmeti kapsamında 56 binden fazla muayene gerçekleştirildi.

Hacı adaylarının muayenelerinin büyük bölümü, Diyanet Mekke Hastanesinde yapıldı. 500'ün üzerinde sağlık personelinin görevli olduğu hastane, C tipi, bir ve ikinci basamak düzeyinde hizmet veriyor. 100 yatak kapasitesi, 20 branştaki poliklinikleri, acil servisi, görüntüleme merkezi, diş merkezi bulunan hastanede bu sene ilk kez çocuk polikliniği de açıldı.,

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • efeahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun hacılarımız devamlı kontrol altında olmalı enfeksiyon kalp şeker tansiyon takibi cheup ları yapılmalı orda haftada bir başka iklim şartları yaşlılıkta var çoğunda hatta hergün sağlık durumlarına göre tavaf ve ziyaret izni ayarlanmalı bazılarına belki kısa yada birgün dinlenmeli yorgunluk sağlık durumlarına göre gece izin verilebilir ...
  Cevapla
 • KARAOĞLU MEHMET 1 ay önce Şikayet Et
  Kutsal mübarek topraklarda hayatları kaybeden vatandaşlarımızın mekanları Yüce Allah'ım rahmetiyle rahmet eylesin Yüce Allah'ım şefaatiyle şefaat eylesin Yüce Allah'ım cenneti mekan eylesin Yüce Allah'ım nuruyla nail eylesin Kabirleri nur Yüce Allah'ım nuruyla Müjdelensinler nur içinde yatsınlar Amin amin inşallah amin Amin amin inşallah amin
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  "İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN"... Mekanları cennet olsun...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Rabb'im Rahmet Eylesin Mekanıları Cenneti Âla Olsun
  Cevapla
 • Hasan Ak 1 ay önce Şikayet Et
  Nesi acı? Şehit olamıyorsan en azından kutsal topraklarda can ver. Bundan güzel ne olabilir şehitlik hariç?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi