Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, ABD'de bulunan; Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen Amerika Diyanet Merkezi ile ilgili basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığından, Amerika Diyanet Merkezine ilişkin açıklama
GİRİŞ 20.06.2024 19:53 GÜNCELLEME 20.06.2024 19:54
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Diyanet'ten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan Amerika Diyanet Merkezine yönelik ithamlar üzerine, bu açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edildiği ifade edildi.

Amerika Diyanet Merkezinin; ABD'de yaşayan yüz binlerce Türk vatandaşının, milyonlarca Müslüman'ın, ayrıca İslam medeniyetinin insanlığa kazandırdığı değerleri böyle bir merkezde görmekten mutluluk duyan her inançtan, milletten insanın gurur duyduğu ve faaliyetlerinden de istifade ettiği bir İslam, ilim ve kültür merkezi olduğu belirtildi.

2016'DA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇILIŞINDAYDI

Devletin, farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlarını milli ve dini bayramlar, özel gün ve gecelerde bir araya getirebilmek, eğitimlerine destek olmak için ilgili ülkelerde çeşitli sosyal faaliyet alanları inşa ettiği ifade edildi.

Bu doğrultuda, kurulma süreci 1993 yılında Maryland eyaleti Lanham şehrinde ilgili arazinin alınmasıyla başlayan Amerika Diyanet Merkezinin inşaatına 2012'de başlandığı, açılışının ise 2 Nisan 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldığı bilgisi verildi.

BÖLGEDE MÜSLÜMAN TOPLUMUNUN BULUŞTUĞU MERKEZ NOKTA HALİNE GELDİ

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Böylece, cami merkezli sosyal faaliyet alanlarını ihtiva eden Amerika Diyanet Merkezi hem Türk vatandaşlarının hem de bölgede yaşayan diğer Müslüman toplulukların hizmetine sunulmuştur. Mimarı yapısı, sosyal tesisleri ve büyüklüğüyle ABD'deki en büyük İslam merkezi olma özelliğine de sahip olan merkez, hizmete girdiği günden itibaren bulunduğu bölgede Müslüman toplumunun buluştuğu merkez nokta haline gelmiştir.

ABD'de bulunan Türk vatandaşlarımızı bir araya getirmek, Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen ve çevrede yaşayan gayrımüslim vatandaşların da takdirini kazanan merkezle ilgili basında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 35
 • muttalip Kandemir 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanyada var zaten
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Niye amerika, almanya da daha çok Türk var..
  Cevapla
 • Fatih 3 hafta önce Şikayet Et
  Diyanetin bu atılımı ile ABD tamamen müslüman olacak ve Filistin sorunu çözülecek . NASA bizim olacak hatta silikon vadisi bizim olacak . Bir bina ile teknolojiye sahip olacağız .sırada çin var
  Cevapla
 • dürüstolun. 3 hafta önce Şikayet Et
  filistinli çocuklar katledilirken birleşemeyen müslümanlar villalarda bir araya gelse ne olur... biz islam dinini çok yanlış anlamışız.. zalime zulme karşı cihat kavramını unutmuşuz. yüce Allahın gazabı elbette büyüktür..
  Cevapla
 • necmettin 3 hafta önce Şikayet Et
  büyük devlet her yerde her şekilde kendini gösterir geri zekalılar idrak etmez bunu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mourinho gözlerinin yaşına bakmadı! Fenerbahçe'de yaprak dökümü
ÖSYM duyurdu! Emsal niteliğinde YKS kararı