Bakan Yerlikaya, 9 günlük bayram tatilinin acı bilançosunu açıkladı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 7 bin 216 trafik kazası meydana geldiğini duyurdu. Bakan Yerlikaya bu kazalarda 72 kişinin yaşamını yitirdiğini, 12 bin 274 kişinin de yaralandığını açıkladı.

GİRİŞ 25.06.2024 12:14 GÜNCELLEME 25.06.2024 12:47
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 günlük Kurban Bayramı tatiline ilişkin trafik verilerini açıkladı.

Bakan Yerlikaya, sözlerine trafiğin, terör ve asayiş gibi en önemli güvenlik problemlerinin başında yer aldığını dile getirerek başladı.

Yerlikaya, "Önlenebilir halk sağlığı sorunu' olarak tanımlanan trafik kazalarını en aza indirmek için büyük çaba içindeyiz" dedi.

"Eğer trafik kurallarına uyarsak, inanın kaza sayıları sürekli azalacak"

Yerlikaya sözlerine şöyle devam etti:

"Bildiğiniz üzere; özellikle 9 günlük bayram tatillerinde, ülkemiz genelinde trafik akışı büyük ivme kazanıyor; yollara çıkan araç sayıları artıyor ve sonuç olarak maalesef trafik kazalarında artışlar yaşanıyor.

İşte bu amaçla; geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatili öncesi, 'Hayatla yarışılmaz' dedik. Bu Kurban Bayramı tatili öncesi, trafik kurallarına uyalım ki, 'Yolun sonu bayram olsun' dedik.

Gece ve gündüz çalışan trafik ekip sayılarımızı artırdık. Denetim sayılarımızı artırdık.

Ama değişmez bir gerçek var, denetim sayıları arttıkça, kaza oranlarında büyük düşüşler yaşanıyor. Yine radar sayılarını artırdık. Özellikle virajlı ve hız yapmaya müsait yollarda.

Şurası çok net, ulaşım alt yapımız çok üst seviyelerde. Eğer trafik kurallarına uyarsak, inanın kaza sayıları sürekli azalacak"

Kazalarda 72 kişi hayatını kaybetti

Bakan Yerlikaya, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen 7 bin 216 trafik kazasında, 72 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 bin 274 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya trafik kazalarına ilişkin başlıca verileri şöyle sıraladı:

2024 Ramazan Bayramında 11 milyon 236 bin 983 araç otoyolları kullandı. 2024 Kurban Bayramında ise 21 milyon 67 bin 377 araç otoyolları kullandı.

2024 Kurban Bayramı tatilinde 3 milyon 687 bin 894 araç denetlendi. Polis ve jandarma, yolcuları emniyet kemeri konusunda uyardı.

Kurban Bayramı tatilinde 47 bin 776 otobüs denetlendi. 215 kaza yaşandı, maalesef 1 can kaybı oldu. 7 bin 485 otobüse işlem yapıldı.

Kurban Bayramı tatilinde 519 bin 242 işlem yapıldı. 7 bin 216 trafik kazası meydana geldi.

9 günlük tatilde meydana gelen kazalarda 72 kişi hayatını kaybetti, 12 bin 274 kişi yaralandı.

KAYNAK: AA
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 32
 • Ayarcı 2 hafta önce Şikayet Et
  Uzun tatil olmamalıdır... bayramda dört gün tatil yeterlidir... herkes bayramda yollara düştü, acemi usta şoför demeden,uyku uyumadan Yola çıktılar... SONUÇLARI ORTADA...
  Cevapla
 • Mahmut 2 hafta önce Şikayet Et
  Karayolu ulaşımı konusunda gerçekten bir düzenleme gerekli, otobanda ve otoyollarda dorseli ve ağır taşıtlar mutlaka sağdan gitmeli ve trafiği tehlikeye atacak şekilde sollama yapmamalıdır. Normal araçlar ve otobüsler sabit hızlarda orta şeritte yol almalı. Sol şeritte asgari 100 km/hız sınırı olmalı. Şehir giriş ve çıkışlarda uyku ve alkol kontrolü sıkı şekilde yapılmalı.
  Cevapla
 • Ali 2 hafta önce Şikayet Et
  hızlı tren en emin yolculuk..
  Cevapla
 • Emekli 2 hafta önce Şikayet Et
  Beş gün hekese yeter bayram değil tatile gidiyorlar çoğusu ondan sonrada nerde kaldı eski bayramlar deyip yakınıyorlar .Daha sonrada hem kazalar artıyor hemde örf adet diye bir şey kalmıyor.
  Cevapla
 • SAKARYALI 2 hafta önce Şikayet Et
  uzun tatiller insanlara yaramıyor bunu ne zaman anlıyacaklar tatil yapmak isteyen izninden kullan sın yüzlerce ocak söndü birilerinin keyfi için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika 'savaş' açıklaması!
Evdeki hesap çarşıya uymadı! Fiyatları geri çektiler