Bakan Fidan'dan Batı'ya açık uyarı: Türk dünyası olarak memnun değiliz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’ın Şuşa kentinde Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katıldı. Bakan Fidan, kritik açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 06.07.2024 11:25 GÜNCELLEME 06.07.2024 12:02
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılan Bakan Fidan, toplantı kapsamında yaptığı konuşmada Gazze’deki mevcut durum, Rusya- Ukrayna savaı, bölgesel ve küresel problemleri değerlendirdi.

Bakan Fidan konuşmasında, “Küresel güç rekabetinin coğrafyamıza sirayet etmesini önlemek için saflarımızı sıklaştırmalı; imkanlarımızı müşterek refahımız için kullanmalıyız. Bu bilinçle, bölgesel sahiplenme ve bölgesel işbirliği, müşterek çalışmalarımızın iki temel ilkesini teşkil etmelidir. Alfabe birliğimizi biran önce tesis etmeliyiz. Balkanlarda, Doğu Avrupa’da, Orta Doğu’da, Afganistan’dave dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın kimliklerini korumalarına yardımcı olmak, tarihimize karşı sorumluluğumuzdur” dedi.

“BATILI ÜLKELERİN ERMENİSTAN'I AÇIKÇA KAYIRAN VE AZERBAYCAN'IN KAYGILARINI GÖZ ARDI EDEN DENGESİZ TUTUMUNDAN MEMNUN DEĞİLİZ”

Bakan Fidan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki müzakerelere değinerek, “*Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki mevcut müzakere sürecinin en kısa zamanda barış anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlanmasını içtenlikle temenni ediyoruz. Bazı Batılı ülkelerin Ermenistan'ı açıkça kayıran ve Azerbaycan'ın kaygılarını göz ardı eden dengesiz tutumundan memnun değiliz. Türk Dünyası olarak bu sürecin başarıyla tamamlanması için kardeş Azerbaycan'a tam destek vermeye devam etmemiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

TÜRK DÜNYASI, GAZZE’DE YAŞANAN İNSANLIK DRAMINA SIRTINI DÖNEMEZ

Gazze’deki mevcut durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Fidan, “Türk Dünyası, Gazze’de yaşanan insanlık dramına sırtını dönemez. İsrail’in, 7 Ekim’den beri Filistinli kardeşlerimize yönelik saldırıları, uluslararası hukuku her yönüyle ihlal etmektedir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın tüm üyelerinin, Uluslararası Adalet Divanı nezdindeki Soykırım Davasına destek verdiğini görmek isteriz” diye konuştu. Bölgesel ve küresel problemlere dikkat çeken Bakan Fidan, Rusya- Ukrayna savaşı ile ilgili olarak, “Ukrayna’daki savaşın sonlandırılması için kalıcı barışa dönük çabaların daha geniş bir zemine yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Kutuplaşmanın derinleşmesini önleyecek, katılım ve temsil niteliği yüksek, diplomasiyi önceleyen bir barış platformu tesis edilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Kaptan 28/34 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'nin dünyada yeterli tarihsel olarak düşmanı var. Bir de düşman sayısını artırmak bize kan ve gözyaşın dan başka bir şey kazandırmaz. Türkiye Rum Ermeni Yunan ve onlara destek çıkan AB ülkeleri ABD ile mücadele halindeyiz. Yahudiler ile Türk tarihinin hiç bir evresinde düşmanlık olmamıştır. Filistin'de olaylar üzücü olsada bu sorun bizden önce 350 milyonluk arab milletinin soru.
  Cevapla
 • Mine 1 hafta önce Şikayet Et
  UEFA da diger kuruluslar gibi tarafsizligini yitirdi. Tipki birlesmis milletlet gibi. Diger blok lar Bric Veya cangay grubu da kendi uefa larini kursun bence. Uefa avrupanin , fifa Amerika kitasinin.
  Cevapla
 • Hüseyin- 1 hafta önce Şikayet Et
  Kendiniz neden kovmuyorsunuz ? Devlet yapsa dünya ayaga kalkar.Tutun atin disari yahudi pisligini
  Cevapla
 • Müyedin 1 hafta önce Şikayet Et
  Güzel fikir Vallahi
  Cevapla
 • Gokdogan 1 hafta önce Şikayet Et
  Yuregine saglik sayin bakan!Turk Milletinin bir ferdi olarak size bu anlamlive manidar konusmanizdan dolayi minnettarim.Sizi Reis'ten sonra Cumhur ittifakinin Cum.bsk.olarak gormek isteriz.Boyle bir konusmayi tarih bir daha yazmayacaktir.Saygilar sayin bakan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zelenskiy'den Trump açıklaması: Bundan korkmuyorum
Trump'n suikastçisi kötü nişancı olduğu için lise atış takımına alınmamış