ABD, Timur Cihantimur’un kefaletle serbest kalma talebi için kararını verdi

1 kişinin ölümüne sebep olan Timur Cihantimur’un ABD'de mahkemeye sunduğu kefaletle tutuksuz yargılanma talebi için karar verildi.

ABD, Timur Cihantimur’un kefaletle serbest kalma talebi için kararını verdi
ABD, Timur Cihantimur’un kefaletle serbest kalma talebi için kararını verdi
GİRİŞ 10.07.2024 22:09 GÜNCELLEME 10.07.2024 22:13
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Eyüpsultan ilçesinde 1 Mart'ta meydana gelen trafik kazasında Oğuz Murat Aci'nin hayatını kaybetmesine neden olduktan sonra annesi Eylem Tok tarafından ABD'ye kaçırılan ve orada tutuklanan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ile annesinin Türkiye’ye iadesiyle ilgili dava, Massachusetts Eyaleti Boston Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor. 

VOA Türkçe'den Can Kamiloğlu'nun aktardığına göre, Cihantimur’un mahkemeye sunduğu kefaletle tutuksuz yargılanma başvurusu reddedildi. Hakim Donald L. Cabell, 47 sayfalık gerekçeli kararında Cihantimur’un kaçma riski olduğunu belirterek, tutuklu yargılanmasına hükmetti. Hakim Cabell, savcılığın Cihantimur’un halen gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü’nden başka bir yerleşkeye naklini talep eden başvurusunu ise kabul etti.

'KOŞULLARI YERİNE GETİRMEDİ'

Mahkeme’nin Cihantimur’un avukatlarının, müvekkillerinin kefaletle serbest kalma talebinin gerekçesi olarak gösterilen halen tutulduğu ceza yerleşkesi Manson Gençlik Enstitüsü ile ilgili iddiaları ve öne sürülen diğer argümanları bölümlere ayırarak incelediği belirtildi. Gerekçeli kararda, Cihantimur’un serbest bırakılmasını gerektiren özel koşulları gösterme yükümlülüğünü yerine getirmediğinin tespit edildiği, avukatlarının sanığın halen tutulduğu yerdeki yaşadığı olumsuz şartlarla ilgili iddialarının kefaletle serbest kalmasını sağlayacak şartların yeterince oluşmadığı kaydedildi.

KAÇMA RİSKİ

Hakim Cabell, sunulan delil ve argümanlara dayalı olarak mahkemenin Cihantimur’un serbest bırakılmasının kaçma riski oluşturacağını tespit ettiğini belirterek, “Cihantimur kazadan birkaç saat sonra Türkiye'den kaçmıştır ve dolayısıyla serbest bırakılması halinde kaçma riski taşıdığı oldukça açıktır. Mahkeme, sanıkların Türkiye'den kaçışının tek azmettiricisinin Tok olduğuna ikna olmamıştır. Aksine, hayatının sona erdiğini birkaç kez ifade eden Cihantimur, kaza sonrasında ülkeden kaçışta aktif olarak yer almıştır’’ ifadesini kullandı.

EV HAPSİ TALEP ETMİŞ

Hakim Cabell, Cihantimur’un avukatları tarafından mahkemeye yapılan başvuruda, Massachusetts eyaletinin Amesbury kentinde yaşayan teyzesinin yanında ev hapsinde tutulabileceği, pasaportuna el konabileceği ve mahkemenin uygun göreceği her türlü koşulda ikamet etmeye hazır olduğu kaydedildi.

Bu güvencelere ek olarak sanığın babası Bülent Cihantimur’a ait, üzerinde hiçbir ipotek bulunmayan Türkiye'deki 2 milyon dolardan fazla değerindeki evinin güvence olarak gösterildiği, babanın mahkemeye gerekli nakit güvence olan 200 bin doları ya da daha fazlasını da ödemeye hazır olduğuna dair imzalı bir belge de sunduğu belirtildi.

KAYNAK: VOA TÜRKÇE
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 56
 • Sevgi can 4 gün önce Şikayet Et
  Beddua etmemek lazım hepimizin çocuğu var çocuklar hata yapar cezasını aile çeker boşanmış ailelerin çocukları genelde böyle şımarık ve vurdumduymaz çünkü bu durum psikolojik türkiyede son 20 yılda çabuk zenginleşmeler oldu bunu Türk toplumu taşıyamadı kaldıramadı gelir dengesi düzelirse bu tür olaylarda azalır
  Cevapla
 • Hakkulu 4 gün önce Şikayet Et
  Kanunlarımıza göre kaçmasaydı şimdiye içerden çıkmıştı
  Cevapla
 • Caresi Bedel 4 gün önce Şikayet Et
  uyutulsun
  Cevapla
 • forza 4 gün önce Şikayet Et
  O işe parmak atacak inceleyip çıkaracak memur var mı bizde. Belki gider sıkıştırır 10 vereceğine bize 2 ver kapatalım der bunuda kendine kar yapar. Benim memurum işini bilir.
  Cevapla
 • Muharrem 4 gün önce Şikayet Et
  Dinsizin hakkından imansız gelirmiş derler hakikaten doğru. Maliye yetkililerimizde bi zahmet baksınlar bu babaya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ordusu Suriye'deki üssüne takviye gönderdi
MSB duyurdu: Irak ve Suriye'de çok sayıda terörist öldürüldü