Teklif, AK Parti grubunda imzaya açıldı! Köpek toplamayan belediye başkanına hapis cezası

Köpekler için yapılan düzenlemede 'uyutma' kararını belediyelerde oluşturulacak kurul verecek. Köpekleri toplamayan başkanlar 3 yıl hapis cezası alacak. Suçun tekrarı halinde belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybedecek.

Teklif, AK Parti grubunda imzaya açıldı! Köpek toplamayan belediye başkanına hapis cezası
Teklif, AK Parti grubunda imzaya açıldı! Köpek toplamayan belediye başkanına hapis cezası
GİRİŞ 11.07.2024 12:03 GÜNCELLEME 11.07.2024 12:18
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre AK Parti, başıboş köpeklerle ilgili kanun teklifini tamamladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vekillerin bilgilendirildiği teklif imzaya açıldı. 

Önceki taslakta olduğu gibi, uyutma maddesi daraltıldı. Barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması kararı yerel yönetimlere verilecek. Kuduz tehlikesi taşıyan, hastalıklı veya saldırgan şekilde sokaklarda dolaşan başıboş köpekler ise barınaklara alınacak ve uyutulup uyutulmayacağı konusunda belediyelerin veteriner hekimlerden oluşan bir kurul tarafından karar verilecek.

SOKAKLAR 2 YIL İÇERİSİNDE TEMİZLENECEK

Uyutulmaya ihtiyacı olmayan başıboş köpekler sokaklardan toplanılıp kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Fakat tekrardan sokağa bırakılmayacak. Bakımları da yine bu barınaklarda yapılacak. Yerel yönetimlere bu konuda 2 yıl süre verilecek. Bu süre zarfında barınaklarını yaparak sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekler belediyeler tarafından toplanacak. 

SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYEN BAŞKANLARA HAPİS CEZASI

Sorumluluklarını yerine getirmeyen yerel yöneticilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suçun tekrarı halinde ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş olacak. Öte yandan sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara verilecek para cezalarında da artış olacak. 

EVCİL HAYVANIN SOKAĞA ATILMASINA 60 BİN TL CEZA 

Belediyeler, barınaklar ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda. Bu pay, başka amaçlar için kullanılmamak üzere ayrılmış olup, denetimlerde bu amaç dışında kullanımı tespit edilen belediye başkanlarına ceza verilecek. Ayrıca, evcil hayvanlarını sokağa terk eden veya yasaklı ırkların üretimini yapan kişilere hayvan başına 60 bin lira ceza uygulanacak ve bu kişiler bir daha hayvan sahiplenemeyecek.

TOPLANAN HAYVANLAR YENİDEN SOKAĞA BIRAKILMAYACAK

Teklif ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Şu anda, sokaktan alınan bir hayvan, kısırlaştırılıp, aşılanıp sokağa bırakılıyordu. Yeni teklifte şimdi bu uygulamaya son veriliyor. Barınaklarda bakılacaklar. Rehabilite edilemeyen, saldırgan, hastalıklı, kuduz riski olan, sahiplenme imkânı olmayan hayvanlara uyutma uygulanacak. Belediyeler, barınaklar ve başıboş hayvanların rehabilitasyonu için bütçelerinden pay ayırmak zorunda olacak. Yapmayanlara da denetim yapılacak, ceza verilecek. İhmal edenlere hapis cezası verilecek. Bu konuda kim sorumluysa, ceza verilecek.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: TÜRKİYE
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 65
 • Ali by. 8 saat önce Şikayet Et
  Bütün belediyeler içerisinde akarsu ve ağaçlar olan büyük parklar gibi köpek bahçeleri yapsınlar. Cezaevi gibi daracık barakalardan oluşan köpek toplama merkezleri yapmaktan vazgeçsinler. Bütceden ayrılan ödenek ilede köpeklerin beslenmelerini sağlasınlar.
  Cevapla
 • Behlüldane 3 gün önce Şikayet Et
  Bin tane atın hesabını sormayan hayvan sever miş
  Cevapla
 • Behlüldane 3 gün önce Şikayet Et
  Adam anasına babasına bakmiyor cifte cifte köpek besliyor. köpekle yatıp köpekle kalkıyor mahallenin köpeklerine bakcılik yapıyor
  Cevapla
 • Yusuf 4 gün önce Şikayet Et
  Köpek besleyenler vergi versin..
  Cevapla
 • Yusuf 4 gün önce Şikayet Et
  Yahu köyde olsa anlarım. Çiftliktir çobandır anlarım. Yahu adam dobermanı çoban köpeğini pitbull, kangalı şehirde apartmanda bahçede besliyor. Silah gibi kullanıyor. Sokaklar köpek sürüleri Beşli onlu dolaşıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz ruhu asla karalanamaz
Şehidin oğlu böyle seslendi: Bunlar bizim asker değil mi? Bize niye ateş ettiler?