Askeri hastanede 'ÇÜRÜK' skandalı

Güneydoğu'da eli kanlı teröristlere karşı her gün vatanları için canlarını veren şehitlerin haberleri gelirken, GATA'da ikinci çürük raporu skandalı patlak verdi.

Askeri hastanede 'ÇÜRÜK' skandalı
Askeri hastanede 'ÇÜRÜK' skandalı
GİRİŞ 03.10.2008 09:48 GÜNCELLEME 03.10.2008 09:48
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Askeri mahkemede görülen 53 sanıklı davanın kilit ismi N. B.'nin, GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olduğunu iddia ederek çok sayıda kişiye sahte çürük raporu ayarladığı ortaya çıktı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), geçen Mayıs ayında büyük bir çürük raporu skandalıyla sarsılmıştı. Akademi, bugünlerde ikinci skandal gündeme damgasını vurdu. Haftalık Yeni Aktüel derginin haberine göre 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen ikinci skandalın davasında aralarında albay ve yarbayların da bulunduğu 53 kişi yargılanıyor.

Yargılananlar arasında, çürük raporu için aracılık yapan ve kendisini GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olarak tanıtan N. B. dikkat çekiyor. Skandalın ortaya çıkarılmasından bir süre önce Edirne Jandarma Komutanlığı, şehirde bazı kişilerin, askerlikten kurtulmak için çürük raporu verdikleri bilgisine ulaştı. Soruşturmanın derinleştirilmesi üzerine N. B. ismine ulaşan jandarma, sanığı teknik takibe aldı.

N. B.'nin telefonlarını dinleyen jandarma, ilginç konuşmalara tanık oldu. Jandarma, "Alo buyurun, çürük danışma hattı" diyerek telefonunu açan N. B.'nin, "Darda kalan, zorda kalan, Mehmetçik olmak istemeyenler, doğru yerdesiniz, doğru adrestesiniz, doğru adama geldiniz, en geç 15 gün içinde işiniz bitecektir ama bana biat etmelisiniz" ifadelerini kayıt altına aldı.

"Paşa akrabamdır"


N. B.’nin, 14 klasörden oluşan telefon kayıtları arasında, GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olduğunu söylemesi dikkat çekiyor. N. B., yine bir sahte çürük raporu alma girişimi sırasında Burdur-Gölhisar Askerlik Şubesi'yle yaptığı telefon görüşmesinde ilginç itiraflarda bulunuyor. N. B., "Tuncay Paşa ile akrabayız. Babamların akrabası olduğunu biliyorum, buraya gelmeden önce de Malatya'da kardeşim onun yanında askerlik yaptı, hatta ifademin başında amcalarımın Çamlıca'da Habil Yarbay tarafından tedavi edildiğini söylemiştim. Bunlardan Fariz Çakan isimli amcam Çamlıca'da bizzat yattı" diyor.

50 bin YTL karşılığı ameliyat

N. B.'in çürük raporları için bir başka bağlantısı ise Edirneli O. ve V. Ç. kardeşlerdi. Davanın sanıklarından O. Ç., aynı davada yargılanan Tabip Yarbay H. T. ile bağlantıyı kuruyordu. H.T., askerlik yaptığı dönemde O.Ç.'ye çürük raporu vererek 2000'de askerlikten muaf tutulmasını sağlamıştı. Bundan sonra O.Ç., H.T.'ye arkadaş ve dostlarını göndermeye başladı. H.T, zorlanmayacağı vakalarda gelen hastalara çürük raporu verirken, incelendiğinde problem çıkartacak durumlarda ise hastaları gerekmediği halde ameliyata alıyordu.

Hastaları, sahte bir müdahale ile askerliğe elverişsiz hale getiriyordu. O. Ç., İstanbul'da göze batacak durumları Trakya'da tanıdıklarıyla çözüyordu. O.Ç.'nin dava kapsamında yakalandığında karısı N. Ç.'nin banka hesabında 94 bin euro, 47 bin dolar ve 7 bin YTL vardı. O.Ç, N.B ile de Yarbay H.T  aracılığıyla tanışmıştı.

N. B., erkek arkadaşının patronu S. Ü.'ın askerlik sorununu halletme işini üzerine almıştı. Yapılan pazarlık sonucunda H.T, 50 bin YTL karşılığında S.Ü'nün işini halledecekti. H.T, İstanbul'da S.Ü'yü ameliyat etti ve, 15 gün sonra "askerliğe elverişli değildir" raporunu aldı.

iLK SKANDALDA 138 TUTUKLU VAR

GATA'da, para karşılığı düzenlenen sahte çürük raporlarıyla bazı kişilerin "askerlikten kurtulmalarına" olanak sağladıkları gerekçesiyle başçavuştan albaya tam 138 sanık hakkında dava açılmıştı. Mayıs ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ordu Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, çetenin rüşvet paralarını doktorlar ve personelle paylaştığı yer aldı. 982 yıla kadar hapis isteniyor Son yılların en büyük sahte çürük raporu operasyonuyla ilgili tutuklanan 138 kişi arasında 4 albay, 5 yarbay, 2 binbaşı, 1 yüzbaşı, 5 teğmen ve 5 başçavuş hakim karşısına çıktı.

279 sayfalık iddianamede, 2004-2005- 2006 yıllarında rüşvet alıp vermek, zincirleme askerlikten kurtulmak için hile yapmak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt adına suç işlemek ve görevi ihmalle suçlanan sanıklar için, 2 ile 982 yıl arasında hapis isteniyor.

Balaban da var

Ayrıca alınan rüşvetlerle, sahte rapor düzenleten er ve erbaşların TSK’dan aldığı hava değişimi paralarının tahsili ve 1 albay, 1 yarbay, 2 binbaşı, 1 yüzbaşı ve 5 başçavuşun ordudan çıkarılması talep ediliyor. Sanıklar arasında Ergenekon'un ilk dalgasında tutuklanan, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği üyesi Salih Zeki Balaban da bulunuyor. Balaban, bir emekli albayın oğluna sahte rapor almakla suçlanıyor.

(Bugün)

YORUMLAR 25
 • Burcin Toprak 15 yıl önce Şikayet Et
  Bravo be ajan bozuntusu ne olmus ben erkegim. 3 tane sikke var bende birini al
  Cevapla
 • taner gezmişoğulları 15 yıl önce Şikayet Et
  gözlerimi kaparım vazifemi yaparım. en güvenilen kurumun sağlam haline bakın yazık. artık yama vuracak hal kalmamış yıpratmayın narası atıyorlar. görünenler bunlar ya gizliler vahvah vahhhhh.
  Cevapla
 • hasan bulur 15 yıl önce Şikayet Et
  laik ordumuzu yıpratmayın(!)yırtılmaya başlamışsın ne yıpratması.... laiklik adı altında inananlara baskı kurdurtan çalışma grubları oluşturan şehit cenazelerinde timsah gözyaşı döken ama pkk yı bilerek bitirmeyen başörtülü başkomutan eşinden kaçacak delik arayan bu zihniyeti takip edin daha ne taşları var eteklerinde...
  Cevapla
 • KAZIM AK 15 yıl önce Şikayet Et
  ÇÜRÜKLER. Bu ülke için seve seve canını veren şehitlerimiz ve ülkesini seven herkes için , sahte çürük raporu alan bütün hainleri ortaya çıkarın ve gerekeni yapın.
  Cevapla
 • ayhan cetin 15 yıl önce Şikayet Et
  urfa 1988/4. utanın yaw utanmaktamı sızde yok bak benım yasım 18 kimlikte 2 yas büyüttüm 1 ay sonra askerdeyim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katliam sevkiyatı- 4 Aralık 2023 gazete manşetleri
Kızıldeniz'de ABD savaş gemisine saldırı! Pentagon açıkladı