Kara Kuvvetleri uzman erbaş alacak!

Ekonomik kriz gerekçe gösterilerek işten çıkarmaların yaşandığı bir dönemde sevindirici haber Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan geldi.

Kara Kuvvetleri uzman erbaş alacak!
Kara Kuvvetleri uzman erbaş alacak!
GİRİŞ 10.12.2008 18:21 GÜNCELLEME 10.12.2008 18:21
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Komutanlık, istihdam edilmek üzere uzman erbaş alacak. Başvurular, 15 Ocak 2009 tarihine kadar internet üzerinden yapılacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın tank şoförü ve istihkam sınıfı uzman erbaş ihtiyacını karşılamak amacıyla en az lise ve dengi okul mezunu, halen askerlik hizmetini yapmakta olan veya başvuru tarihi itibariyle terhisinden 3 yıl süre geçmemiş olan adaylar arasından sınavla belirtilen branşlarda uzman erbaş statüsünde personel alınacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre başvurular 15 Ocak 2009 saat 17.00'e kadar 'www.kkk.tsk.mil.tr' internet adresinden yapılacak. İnternet ortamı dışında dilekçe, mektup gibi benzeri yöntemlerle yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Bu dilekçelere cevap verilmeyecek ve işlem yapılmayacak.
 Askerlik hizmetini yapmış veya yapmakta olan erbaş ve erlerin Tank Şoförü branşına başvurabilmeleri için mutlaka en az B sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor. İstihkam sınıfında başvuruda bulunacak adaylarda ise en az lise ve dengi okul mezunu olanlardan, kuvvet ayrımı olmaksızın askerlik hizmetini erbaş ve er olarak "İstihkâm" sınıfında yapmış veya yapıyor olmak şartı aranıyor.

Yazılı sınav; 25 Ocak 2009 saat 11.00'de başvuru miktarına göre merkezi olarak Ankara sınav merkezinde (tek merkez) veya Adana, Ankara, Balıkesir, Çorlu, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Girne)'de yapılacak.

Sınav merkezlerinin kapasitesine göre adaylar idare tarafından belirlenecek farklı sınav merkezine planlanabilecek. Yazılı sınavda başarılı olan adayların ön sağlık, Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testleri (FKYT) 10-28 Şubat 2009 tarihleri arasında Zırhlı Birlik Okul ve Eiğitim Tümen Komutanlığı Etimesgut-Ankara'da, mülakatları ise 11 Şubat-02 Mart 2009  tarihleri arasında Kara Kuvvetleri Personel Temin Merkezi Komutanlığı Cebeci-Ankara'da yapılacak.

Başvuruda bulunan adayların başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşıldığında veya evraklarının eksik, yanlış olduğu tespit edildiğinde sınavın hangi aşamasında olursa olsun işlemleri iptal edilecek.

BAŞVURU KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.

En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

Askerlik hizmetini kuvvet ayrımı gözetmeksizin çavuş, onbaşı ve er olarak herhangi bir sınıfta yapmış veya yapıyor
olmak.

Muvazzaflık hizmeti sırasında veya terhisinden itibaren üç (3) yıl içinde (05 Aralık 2005 tarihinden itibaren terhis olanlar) başvuruda bulunmak.

Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak (05 Aralık 1983 ve sonraki tarihlerde doğanlar).

Askerî öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak. 

Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş ya da ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor olmamak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

Askerlik hizmeti sırasında; üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askerî Ceza Kanunu 148'inci maddesinde yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak.
Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak.

Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri asker hastanesinden "Sağlam, Uzman Erbaş Olur" kayıtlı sağlık raporu almış olmak.
Adayların en az 164 cm., en fazla 210 cm. boyunda olmaları. Adayların boy uzunluğu ayakkabısız olarak çıplak ayakla ölçülmektedir.

Tüm sınavları geçen adaylar için güvenlik soruşturması uygun olmak. Bu kapsamda, Tank Şoförü ve İstihkam sınıfında uzman erbaş alınacak. Tank şoförü branşında başvuruda bulunacak adaylarda; en az lise ve dengi okul mezunu olanlardan, kuvvet ayrımı olmaksızın askerlik hizmetini erbaş ve er olarak "Tank Şoförü", "K/M Top Şoförü", "ZMA/ZPT Şoförü", "Tank Komutanı", "Tank Doldurucusu" veya "Tank Nişancısı" branşlarında yapmış veya yapıyor olmak ve mutlaka en az B sınıfı ehliyete sahip olmak şartı aranacak.

(CİHAN)

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • kaya kaya 13 yıl önce Şikayet Et
  saçmalıyor sunuz bence.... her iki yönlü yorumda saçmalıklar la dolu bu ne tepkidir biri saldırmış bi yerden diğeri bam başka bi yorumla b,ilmediği bişeye saldırarak atma çabasında kendinize gelin. tarafsız olun bu kadarda öznel yorumlar olmazki fantiklik bu yhaptığınız..
  Cevapla
 • ilhan yener 13 yıl önce Şikayet Et
  kendinize saklayın. bi yoruma hiç bu kadar kızmamıştım, böyle sapkın fikirlerinizi lütfen kendinize saklayın,ne demek namuslu adam almazlar orduya? kişi kendinden bilir işi, kendi namusunuzun bekçiligini yapın lütfen, gelen şehit haberlerinden sonra o zaman siz timsah gözyaşı döküyosunuz, ya da ona bi tenezzül etmeyecek kadar şartlı bi zihniyetiniz var ki böle sapkın bi düşünceniz var... yorumunuzu size iade ediyorum, o ordunun ŞANI şuan dagların başında bekleyen size göre"namussuz" mensuplarındandır...
  Cevapla
 • fahrettin aslan 13 yıl önce Şikayet Et
  neden olmasın. istedıgı kadar ardıgı veya olması gereken vasıflı uzman bulacagından eminim ama yinede içinde allah korkusu olanları tercıh ederse pışman olamazlar allah dıyenden zarar gelmez hem alla alla dıyerek düşmanı denıze dökmedıkmı
  Cevapla
 • serkan esen 13 yıl önce Şikayet Et
  kedi uzanamadığına mundar der. sizler fethullah gülen in TSK'nın karşısında silahlı bir kuvvet oluşturmamız lazım... diye sizleri güdülediği kitap ve cd lerinde kaybolduğunuz için TSK nın şan ve şeref dolu kadrolarında istesenizde yer alamayacak ve bu kuvveti yıpratamayacaksınız... ama allahınız yine de yolunuzu açık etsin. düşmanın sana tokat attıysa öbür yanağını dön diyen dinimizde sizler sığırtlan gibi kendinize düşman bildiğiniz ve siyasi ve kurum gibi eleştirmeye çalıştığınız TSK yı yıpratamayacaksınız.
  Cevapla
 • veysel çolak 13 yıl önce Şikayet Et
  ihl mezunu asla..!. imam hatipli bir çavuş başvurdu bizim dönemde (85/4) hemde bütün sınavları en üst derecede bitirdi... en son mülakata gelince dürüt olduğu için elediler... bizim orduya namuslu adam almazlar... bu yüzden de bugünkü hiçbir ordu mensubu benim gözümde ŞANLI TÜRK ORDUSU mensubu değildir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ATAK helikopterine yeni özellik! Dünyanın en iyileri arasında
ABD'den Yunanistan'a EastMed darbesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama