Temizöz davası hakimine general ziyareti

Avukat Tanrıkulu, Temizöz başka bir davadan adliyede ifade verirken adliyeye gelen üst düzey bir askerin, davanın savcı ve hakimleri ile görüştüğünü iddia etti

Temizöz davası hakimine general ziyareti
Temizöz davası hakimine general ziyareti
GİRİŞ 11.10.2009 01:57 GÜNCELLEME 11.10.2009 01:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Engin Öztürk'ün haberi

20 faili meçhul cinayetin sorumlusu olarak 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün önceki günkü duruşması sırasında ve öncesinde ilginç gelişmeler yaşandı. Müdahil avukatların tepkileri üzerine davadan çekilen mahkeme heyeti ile duruşma savcılarını, duruşmadan bir gün önce üst düzey bir subayın ziyaret ettiği ortaya çıktı. Öte yandan, 2000 yılında bulunan silahların faili meçhullerde kullanıldığı ortaya çıktı.

AYNI SİLAHLAR 6 CİNAYET İŞLEDİ

Temizöz’ün yargılandığı mahkemeye ulaşan bir rapor, tanıklar ve mağdur yakınlarının iddialarını güçlendirdi. Temizöz’ün de yargılandığı soruşturmada 6 kişinin aynı silahla öldürüldüğü ortaya çıktı. Diyarbakır Polis Kriminal Laboratuvarının 17 Haziran 2009 tarihli ekspertiz raporuna göre, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’nca 2000 yılında Cizre İlçesi Dirsekli Köyü Yamaç Mezrası civarında bulunan silahların Temel ve Kukel Atağ’ın öldürdüğü iddia edilen Ramazan Uykur’u vuran silahların aynı ve bu silahlardan çıkan kurşunlar 6 kişiyi daha öldürdü, bir kişiyi de yaraladı.

DEREDE KAYANIN ALTINDA BULUNDU

Dirsekli Köyü Yamaç Mezrası’nda dere yatağında kaya altında gizlenmiş vaziyette bulunan ve adli emanete alınan 23 kalaşnikov, 5 mavzer, 1 kanas, 2 bixi, 3 RPG Roketatar, 1 Saddam tabanca, 1 gaz tabancasının ekspertiz raporunda, bu silahların 6 kişiyi ölümü 1 kişinin de yaralanması olayında kullanıldığı tespit edildi. 1996 yılında öldürülen Ramazan Uykur ve Halil Kömür, 1995 yılında öldürülen Mehmet İneç, Cindi Altın ile 1994 yılında öldürülen iki kişinin daha aynı silahla öldürüldüğü belirlendi.

Dava konusu faili meçhul kurbanlarından Ramazan Uykur’un oğlu İsmet Uykur babasını gözelerinin önünde Cizre eski belediye başkanı Kamil Atağ’ın oğlu Temel ile Kukel Atağ’ın öldürdüğünü iddia etmişti. Gizli tanık Tükenmez Kalem de “Ramazan Uykur’u Kamil’in oğlu Temel infaz etmiş, yanında biri daha varmış, hatta açık açık yapmış diye bize anlattı” demişti. Tanık Mehmet Nuri Binzet de, Ramazan Uykur’u Kamil Atağ’ın oğlu Tamer’in kendisinin gözleri önünde öldürdüğünü ayrıntılarıyla anlatmıştı.

Devlet taraf oldu itirazı

Albay Cemal Temizöz’ün halen görevde olması, avukat parasını jandarmanın ödemesi ve mahkemede rütbeli nubötçi uygulaması tartışmaları sürüyor. 

Perşembe günü adliyede görüşme

Temizöz davasında, müdahil avukatların ‘devlet bu davada taraf oldu’ itirazlarına neden olan gelişmelere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Albay Temizöz’ün 7 aydır tutuklu olmasına rağmen hala görevden alınmamış olması, Temizöz’ün avukat parasının Jandarma bütçesinden karşılanması, duruşmalarda Temizöz için 2 üsteğmen ile bir albayın görevlendirilmesi ile ilgili tkartışmalara bir yenisi daha eklendi. Mağdur avukatlarından Diyarbabakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, NTV’de Canlı Gasta’da “Perşembe günü bir dava nedeniyle ek ifade için adliyeye getirilen Albay Cemal Temizöz’ün ifade verdiği sırada rütbeli bir kişinin adliyeye gelerek savcı ve bazı hakimlerle görüştüğünü” ileri sürdü. 

KAYNAK: STAR GAZETE
YORUMLAR 3
 • Cengiz Aslan 14 yıl önce Şikayet Et
  Vergimle yaşayan kurum olan Jandarma. vergimle elde edilen parayı bir suçluyu savunmak için avukat parası ödeyen jandarma hesabını ödemeli.Bu kanun dışı ve suç niteliğindeki uygulamalara son verin diyenlerede aimetrik savaş açmışlar diyecekler.Suça karşı vatandaş duyarlılığı.Gerçekten baydınız artık
  Cevapla
 • YILMAZ BABUTCU 14 yıl önce Şikayet Et
  ...dokun bakalım. ...dokunulmazlıklar deniliyor ya ,kalksın bencede dokunulmazlıklar ama herkes için kallksın
  Cevapla
 • serhat serhatlı 14 yıl önce Şikayet Et
  tsk gerekeni yapmalı. şimdi bişey dicez tsk düşmanları diye yorum yapacaklar biizm için tsk bunun gibi adamları içinde barındırırsa tsk güvenirliliğini yititirir. silahlar bulunmuşinsanlar adalete teslim edilmeden yada suçuyok iken öldürülmüşbunu cezsını çektireceksin çektirmiyorsan bunun ortağıısn demek
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den KKTC kararı! Resmi Gazete'de yayımlandı: Dünyaya ilan ediyoruz...
Küresel yazılım sorunu nedeniyle oluşan hava trafiği yoğunluğu kaydedildi