Jandarmaya 'Ceylan Önkol' soruşturması

Diyarbakır'da patlamada 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölmesiyle ilgili olarak Lice Cumhuriyet Savcısı'nı ''güvenlik'' gerekçesiyle olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Jandarmaya 'Ceylan Önkol' soruşturması
Jandarmaya 'Ceylan Önkol' soruşturması
GİRİŞ 25.10.2009 12:04 GÜNCELLEME 25.10.2009 12:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Şenlik köyündeki patlamada 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölmesiyle ilgili olarak, Lice Cumhuriyet Savcısı'nı ''güvenlik'' gerekçesiyle olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 28 Eylül 2009'da Lice ilçesi Şenlik köyü Paşaçiya mezrası Cemaltepe mevkisindeki patlamada yaşamını yitiren Ceylan Önkol'un ölümüyle ilgili başlattığı soruşturma sürüyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak'ı patlamanın ardından olay yerine ''güvenlik'' gerekçesiyle götürmeyen jandarma görevlileri hakkında ''adli görevi yerine getirmeme'' suçundan soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Abalı Jandarma Karakolu komutanı ve bazı görevlilerin ifadelerine başvuruldu.

SAVCI ÇOLAK HAKKINDAKİ İNCELEME

Bu arada, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş'ın suç duyurusu üzerine Adalet Bakanlığınca Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak hakkında başlatılan inceleme devam ediyor.

DTP'li Demirtaş, suç duyurusunda, Savcı Çolak'ın patlamadan 3 gün sonra olay yerinde inceleme yaptığını öne sürmüştü.

Demirtaş, Savcı Çolak hakkında ''olay yerine gitmeyerek delillerin kaybına yol açtığı ve etkili soruşturma yürütmeyerek vatandaşlar arasında ayrımcılık duygularının gelişmesine neden olduğu'' iddiasıyla soruşturma yapılmasını istemişti.

Önkol ailesinin avukatı Serdar Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jandarmanın görevinin o bölgede yaşayan insanların can güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti.

Abalı Jandarma Karakolu görevlilerinin cezai anlamda da soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini kaydeden Çelebi, şöyle konuştu:

''Bu soruşturma ilk olması nedeniyle umut vericidir. Sorumluların tespiti ve cezalandırılması konusunda böylesi bir soruşturmanın başlatılması gerekiyordu. Burada görevi ihmal suçu da var. Bu nedenle cezai anlamda da bu kişilerin soruşturmaya tabi tutulması lazım. Devlet o görevlilere orada yaşayan vatandaşların can güvenliğini sağlamaları için yetki vermiştir. Herkesin işini iyi yapması lazım.''

BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZ

Avukat Çelebi, patlamanın ardından delillerin tam anlamıyla toplanmadığını ileri sürdü.

Bilirkişi raporunun olayı bütün detaylarıyla yansıtmadığını savunan Çelebi, ''Rapora itiraz edeceğiz. Daha bağımsız bir bilirkişi heyeti tarafından yeniden rapor hazırlanmalı'' dedi.

Raporda, Ceylan Önkol'un ''daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 milimetrelik bomba atar mühimmatın elindeki tahrayla vurarak patlaması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldığı'' belirtilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • vehbisercan 12 yıl önce Şikayet Et
    Taraf, helal olsun sana!. Böyle bir gazetenin yayına başlaması sanırım son yıllarda Türkiye'de yaşanan en güzel gelişme. Taraf'ın adalet ve demokrasi için gözünü budaktan esirgemeyen yazarlarını ve haber ekibini saygıyla selamlıyorum.
    Cevapla
  • Hakkı Bilir 12 yıl önce Şikayet Et
    Suç duyurusu olmasaydı soruşturma başlatılacakmıydı?. MHP ve CHP Habur sınır kapısından giriş yapan PKK lıların yargılanma stiline karşı mangalda kül bırakmadı,AKP nin yargıyı siyasallaştırdığını idia ederek karşısında kamuoyu oluşturmaya çalıştı.Peki Ceylan önkol olayında Yargı usule ne kadar uydu,veya daha önceki van yüzüncı yıl olayı ile şemdinli olayında?Peki MHP ve CHP bu olaylarla ilgili herhangi bir itirazda bulundu mu bu güne kadar?iki yüzlülük değilde nedir bu?tek bir gerçek var Ülkemizde Hukuk "adalet" üretmiyor,bunu herkes kabul etsin...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fatih Altaylı'dan skandal sözler: Gülşen'le başörtülü kızlar arasında hiçbir farkı yok
EGM'den polislik sınavında kopya iddialarına yanıt