Gökçek: Sabah ve akşam da azaltılabilir

Ankara'da otobüs bilet fiyatlarındaki yarı yarıya indirimi belediyeyi zora soktu. Gökçek, durumun devam etmesi halinde sabah ve akşam seferlerinde de azaltmaya gideceklerini dile getirdi.

Gökçek: Sabah ve akşam da azaltılabilir
Gökçek: Sabah ve akşam da azaltılabilir
GİRİŞ 10.03.2010 00:01 GÜNCELLEME 10.03.2010 00:01
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da otobüs bilet fiyatlarındaki yarı yarıya indirimin kendilerini sıkıntıya soktuğunu söyledi. Gökçek, durumun devam etmesi halinde sabah ve akşam seferlerinde de azaltmaya gideceklerini dile getirdi.
Levent'teki Novampick Otel'de düzenlenen ve Gazeteci Osman Ataman liderliğinde toplanan "Bab-ı Ali Toplantıları"na katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulundu. Gökçek, Ankara'da İdare Mahkemesi kararıyla otobüs bilet fiyatlarında yarı yarıya gerçekleşen indirimlerle ilgili açıklamada bulundu. Gökçek, "Ankara'da hepiniz biliyorsunuz bilet fiyatları 2. İdare mahkeme kararı neticesinde hem 2007 yılı hem de 2003 yılı fiyatlarına çekilmek zorunda kaldı ve bilet fiyatları da yarı yarıya düşmüş oldu. Bunun yarı yarıya düşmüş olması demek, bizim özellikle gelirimizin yarı yarıya düşmesi demek. Zaten belediye olarak otobüsten 10 trilyon lira ayda zararımız vardı. Ayrıca da 15 trilyon da her ay yeni aldığı otobüslere ücret ödüyordu bu da 25 trilyon ediyordu. Hasılatın da yarısı kaybolunca inanılmaz bir çıkmaz içerisine girdik." dedi.

Belediyenin içine girdiği sıkıntıyı vatandaşlara hissettirmemeye çalıştıklarını belirten Gökçek, "Bir süre sonra hissetmemeleri mümkün değil çünkü, kısa süre sonra otobüslerin hem akaryakıt hem de personel giderlerini karşılayamamaya başlayacağız. Onun karşısında çok ciddi aksamalarla da karşı karşıya gelebileceğiz. Minübüs ve halk otobüslerinin durumları da aynı şekilde. 2003 yılı ile 2010 yılı arasındaki enflasyon toplam olarak yüzde 124,5 ama buna karşılık Ankara Belediyesi'nin yapmış olduğu zam yüzde 85. Yani enflasyonun yüzde 40 altında, böyle olmasına rağmen fiyatların yarı yarıya düşürülmesi ister istemez bizi çıkmaza sokuyor." şeklinde konuştu.

Vatandaşı zor durumda bırakmamak için sabah ve akşam sefer sayılarında azaltmaya gitmediklerini kaydeden Gökçek, "Bütün hesaplar meydanda, bütün bunların karşısında halka bunu en az şekilde hissettirmek için sabah ve akşam saatlerindeki sefer sayılarını aynı bıraktık ama diğer saatlerdeki sefer sayılarını yarı yarıya düşürdük. Bu tabii ki ilk anda aldığımız önlem fakat, sıkıştıkça ekonomik olarak çıkmaza girdikçe, istesek de istemesek de o sefer sayılarını azaltmak zorunda kalacağız. Bunun tek çözümü mahkeme kararının düzeltilmesi. Mahkemeye itiraz etmemize rağmen hala mahkeme itirazımıza bakıp bize bir cevap vermedi, merakla bunu bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamasında doğalgazla ilgili tartışmalara da değinen Gökçek, "Belediye başkanı olduğumda 154 bin doğalgaz abonemiz vardı. Daha sonra bu abone sayımızı 1 milyonun üzerine çıkarttık. Zaman zaman medyaya intikal etmiştir, doğalgaz paralarını ödemedi, ondan doğalgaz fiyatları arttı gibi saçma sapan iddialar olmuştur. Bizim şu anda doğalgaz borcu diye söylenen borcumuz 670 trilyon olarak gözüküyor. Aramızda devam eden bir mahkememiz var. Adli yargıda devam ediyor ve idari yargıda değil de adli yargıda devam ettiği için kazanma şansımız yüksek. Bilirkişi raporlarımız da lehimize geldi ve bu borcun yarısı silinecek." şeklinde konuştu.


(CİHAN)

YORUMLAR 34
 • milletin ferdi 12 yıl önce Şikayet Et
  İsterse çalışıp, dolmadan hareket etmediğinden dolmuşçu kurtarabilir.. Ama Belediye otobüsü bunu da yapamaz. Zarar kaçınılmazdır. Belediyenin zarar etmesini istemek şehre ihanettir. Hizmetler aksarsa, bu hainler mi hesap verecek? Bırak hesap vermeyi kendi zihniyetimiz yüzünden zarar oldu susalım da demezler. Suç kendilerinin olduğu halde Kabahati olmayanı en önce onlar eleştirirler. Mahkemede olduklarını düşündüğüm benzer düşüncedekiler gibi, Gökçek i zor durumda bıraktık diye kendilerini kazançlı sayıp sevinirler. Bu sebeple Gökçek başarısız olursa yine kazançlı çıkarız diye için için sevinirler. Yaptıklarıyla veya istedikleriyle memleketin çıkmaza girmesini hiç önemsemeksizin.
  Cevapla
 • hakan yıldız 12 yıl önce Şikayet Et
  ADALETLI OLUN BEYLER. Dün Dr.lar tekel işcileri, eczacılar için yaptığınız yorumları yazmanız gerek buraya da..Ülkede o paraya şöforluk minibusculuk yapmak isteyen binlerce insan var...Beğenmiyorsanız bırakın gidin demeniz gerekmezmi...Yoksa ben partizanca mı düşünüyorum? İşinize gelince asgari ücretle çalışacak adamlar var işinize gelmeyince otobüscüler minibüscüler para kazanmasın mı? Allahım sen herkese akıl fikir vicdan ihsan eyle...
  Cevapla
 • Ahmet Cengiz 12 yıl önce Şikayet Et
  gözünü toprak doyursun. gökçek bey zarar ediyorsa belediye çalışanlarını bedava bindirmesin doğalgaz paralarını ödemesin bir kerede vatandaşı düşünsün
  Cevapla
 • Mustafa YILMAZ 12 yıl önce Şikayet Et
  Danıştay!!?. Yüksek yargının dikta heveslisi olduğunu bilmeyen kalmadı.Askerden medet umdular Ak Partiyi bitirmek için,olmadı.Muhalefet yok zaten.şimdilerde onların yerine sazı yüksek yargı aldı ki çıkarları zedelenmesin.İzmirdeki müslüman kardeşlerime sesleniyorum,hatta tüm CHP belediyedeki müslümanlaraBunların toplu taşıma ücretlerini mahkemeye taşıyın,elinizden geleni yapın.bakalım danıştay ne karar verecek?Belli ama olsun.Ankarayı büyük bir anadolu kasabası görünümünden kurtarıp başkent yapan Gökçeke selam olsun
  Cevapla
 • Tuncay Keskinler 12 yıl önce Şikayet Et
  Birazda vatandaşı düşünmeni tavsiye ederim. Layık olmadığın halde yıllardır Ankara Belediye Başkanlığını yapıyorsun Gökçek. 2-3 tane özel otobüs ve dolmuşcunun yanında olacağına 6 milyonluk halkın yanında olabilseydin keşke. Senin için halk sömürülecek ve birilerine biryerlere peşkeş çekilecek sermaye. Elbet bu devran dönecek. Keser döner sap döner, bir gün gelir hesap döner.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Babacan “Avrupa aferin diyecek” dediğini inkâr edip çark etti!
Altılı masanın mutabakat metnine muhalifler bile inanmadı! "Yeni bir şey yok" eleştirisi