Hurda araç sahiplerine çifte müjde!

Trafikte seyreden 30 yaş üstü yaklaşık 147 bin araç sahibine müjde... 79 model ve altı otomobiller eğer hurdaya ayrılırsa vergi borçları silinecek ve sahibine 6 bin TL para verilecek.

Hurda araç sahiplerine çifte müjde!
Hurda araç sahiplerine çifte müjde!
GİRİŞ 19.03.2010 13:43 GÜNCELLEME 19.03.2010 13:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Trafikten çekilmeleri halinde motorlu taşıt vergisi borçları affedilecek ve piyasa değerinin üzerinde ödeme yapılacak 30 yaş üstü yaklaşık 147 bin hurda araç hala trafikte seyrediyor.

Can ve mal güvenliğinin artırılması, enerji tasarrufu sağlanması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik canlılık oluşturulması amacıyla yürürlüğe giren ve 30 Haziran'da başvuru süresi sona erecek uygulamadan bugüne kadar sadece 16 bin 645 taşıt sahibi yararlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün trafikten çekilmeleri halinde motorlu taşıt vergisi borçlarının affedilmesi ve ortalama 6 bin TL ödeme yapılmasına yönelik düzenlemesinde, hedeflenen araç sayısının sadece yüzde 10'una ulaşılabildi.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden bu yana 30 yaş ve üzeri (1979 model ve öncesi) kamyon, çekici, tanker ve otobüsten oluşan 164 bin 24 araçtan sadece 16 bin 645'i trafikten çekildi.

Trafikte can ve mal güvenliğinin artırılması amacıyla 2007 yılında yayımlanan ''Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ'' kapsamında 15 Ocak 2008-31 Ocak 2009 tarihleri arasında hedeflenen 59 bin 442 araçtan da sadece bin 511'i hurdaya çıkarılabilmişti. Bu duruma, araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarının gecikme ceza ve faizlerinin neden olduğu tespit edilince, Maliye Bakanlığınca hurdaya ayrılan araçların bu borçlarının silinmesine yönelik yasal düzenleme yapılmıştı.

Bu düzenleme ve Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünce yürürlüğe konulan tebliğle ekonomik ve teknik ömrünü doldurmuş 30 yaş üstü ticari araçların trafikten çekilmesi halinde motorlu taşıtlar vergisi borçları affedilmeye ve ortalama 6 bin TL ödeme yapılmaya başlandı. Teslim takviminde araçlarını teslim edemeyen taşıt sahiplerine de 30 Haziran 2010'a kadar uygulamadan yararlanma imkanı sunuldu.

Bu arada her iki düzenleme kapsamında toplam 18 bin 156 hurda araç trafikten çekilirken, bunların 246'sı tanker, 610'u çekici, bin 802'si otobüs ve 15 bin 498'i kamyondan oluştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • hasan öztürk 6 yıl önce Şikayet Et
  selam bende 1980 model ford tanusum var ötv çıkıcak diye bekliyoruz faydalana bilirmiyiz bu konuda bilgilendirilirsek sevinirim saygılar
  Cevapla
 • umut 10 yıl önce Şikayet Et
  araç. ben aracımı 1 sene önce borcuna karşılık verdim.ordaki adam bana bir kagıt verdi hurda araç alımı başladıgı zaman bu kagıdı göster paranı alırsın dedi...acaba aslı varmı???
  Cevapla
 • mehmet selim polat 11 yıl önce Şikayet Et
  Küçük arabalarda bu yardımdan yararlanacakmıdır?. 78 model,çalışan binek taksilerde,hurdaya çıkartılırsa ne kadar yararlanabilir?.Yoksa sadece ağır vasıtalı arabalarmı faydalanıyor?.
  Cevapla
 • mehmet özer 11 yıl önce Şikayet Et
  6000 TL nerden çıktı. Yalan!!. Yürülükte olan ve 30 Haziran 2010 tarihinde sona erecek 1979 yaş model ve daha aşağısı motorlu araçların tesliminde sadece MTV, Trafik cezası ve gecikme cezaları silinir diyor. Üzerine de 6000 TL verilir diye birşey yoktur.Nereden çıkarıyorlar bunu bilemedik. Milleti kandırmanın gereği yoktur. Mevzuarın adresini versinler kimler bunu dillendiriyorsa. aLDATMA VE kANIRMA İLE MİLLETİ ÜZMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR
  Cevapla
 • mesut çakıroğlu 11 yıl önce Şikayet Et
  otomobil değil !. arkadaşlar resimdeki hacı mrat! a bakıp ta otomobil yorumu yapılmasın otomobil için olan yasa 2009 da sona erdi bahse konu olay otomobil için değil ve denildiği gibi eswki araçlar için olan bu kanun yeni bişey değil haberde verilen görsel ve başlık yanıltıcı olmuş yorumlar da o minvalde seyrediyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşgalci İsrail çocukları hedef aldı
Çok konuşulacak altın açıklaması! Gram 600 TL'yi görecek!