Göçük altındakilerin acı hayat hikayeleri

Zonguldak'taki maden ocağındaki patlamada 540 metredeki 30 işçiye henüz ulaşılamadı. Zamanla yarış sürerken, ocağın önünde kimi babası kimi eşini kimi de nişanlısını bekliyor. Göçük altındakilerin hikayeleri:

Göçük altındakilerin acı hayat hikayeleri
Göçük altındakilerin acı hayat hikayeleri
GİRİŞ 19.05.2010 14:55 GÜNCELLEME 19.05.2010 14:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

15 gün sonra emekliydi

Bir de oğul var, Gelik Maden’inin kuyusu önünde bekleyen. Adı Necdet Zoroğlu. Aynı madende çalışıyor. O da babasını bekliyor kafes adı verilen dev asansörlerin önünde. 55 yaşındaki Mustafa Zoroğlu emekli olmuş, ancak yeni bir yaşam kurmak için kısa bir süre daha yer altına inmeye devam etmek zorunda kalmış. Bir kuyunun ön girişine gidiyor Necdet Zoroğlu bir arka girişine, bir oturuyor bir yürüyor. Onun da umutları saatlere yenilince göz yaşlarına hâkim olamıyor daha fazla. Ve anlatıyor babasını, “15 gün sonra işi bırakacaktı yeni bir ev aldı Çaycuma’da, oraya yerleşecekti. Buradaki evini de satmıştı. Artık rahat edeceğim” diyordu...

Mecburen dönmüş işe

Göçüğün altında kalanlardan biri de 56 yaşındaki Hüseyin Arslan... Arslan, 10 yıl önce TTK’dan emekli olmuş. Aldığı 900 liralık emekli maaşı yetmeyince Arslan, mecburen tekrar madenciliğe dönmüş. Taşeron firmada başladığı iş sayesinde maddi sıkıntılarından kurtulmaya çalışan Arslan, şimdi yerin 540 metre altında.

Üzülme anne babamın iş elbiselerini koklarız

Grizu patlamasında ulaşılmaya çalışılan işçiler arasında eşi ve iki akrabası bulunan Gülşen Karabektaşoğlu, 'Asıl mesleği aşçılık olan eşim imkansızlıktan dolayı maden ocağında çalışmaya başlamıştı' dedi. 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında, eşi Ahmet, kardeşi Erdem ve eniştesi Adem'in kurtarılmasını bekleyen Karabektaşoğlu (24), eşinin Trabzon'dan geldiğini ve madencilik konusunda hiçbir bilgisinin olmadığını söyledi. Karabektaşoğlu, 'Eşim yaklaşık 4-5 yıldır firmada çalışıyordu. Kardeşimle maden ocağının aynı bölgesinde, yan yana çalışıyorlardı. Eşim, yer altında defalarca yaralandı. Ancak çalışmasını istemediğim halde maden ocağındaki işine imkansızlıklar nedeniyle devam etti. Asıl mesleği aşçılık olan eşim maden ocağında çalışmaya başlamıştı. Şu anda 6 yaşındaki kızım Ebrar ile bekliyoruz. Çocuğum durumun farkına vardı, bana 'üzülme anne, babamın iş elbiselerini koklarız' dedi' diyerek yaşadığı acıyı dile getirdi.

Maden mühendisinin ocağa ilk inişiydi

Babasının çalışıp emekli olduğu ocakta 2 hafta önce maden mühendisi olarak işe başlayan 28 yaşındaki Koray Kebabçı, yer altına ilk kez grizu patlamasının olduğu gün girdi. Kendisi de aynı ocakta 20 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Turan Kebabçı, toprağın altında kalan maden mühendisi oğlundan gelecek müjdeli haberi bekleyenler arasında. Turan Kebapçı, oğlunun mahsur kaldığı kuyuda yıllarca çalıştığını ve oğlunun da madenciliği seçtiğini belirtti. Umudunu kaybetmeyen baba, "Oğlum birkaç senedir kazandığı parayı annesine vererek biriktiriyordu. Konya'da hemşirelik okuyan kız arkadaşı ile evlenmeyi planlıyordu. Hazırlıkların büyük çoğunluğunu tamamlamıştı. Evi bile hazırdı" dedi.

5 Çinlinin öldüğü ocakta ikinci kaza

Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesi'nde patlamanın meydana geldiği kuyu, 2004 yılının mart ayında Çinli işçiler tarafından yapıldı. 10 Çinli işçinin 100 metre yükseklikteki Yeni Kuyu'da kaynak yaptığı an meydana gelen patlamada 5 Çinli ölürken, 5 Çinli işçi de yaralanmıştı. O gün yerin 780 metre altında çalışma yapıldığı ve çalışmanın ardından kuyunun kapatıldığı, kuyu nun havalandırma sisteminin çalışmaması nedeniyle gaz sıkıştığı ve Çinli işçilerin çalışma yaptığı sırada kıvılcım düşmesi nedeniyle patlama meydana geldiği belirtilmişti. Çinli işçilerin ölümünün ardından kuyunun yapımı tamamlanmış ve kuyu çalışmaya başlamıştı. Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesi Yeni Kuyu'da 6 yıl sonra yine grizu patlaması meydana geldi.

Bir ay sonra evlenecekti

Zonguldak'taki grizu patlamasında toprak altında kalan iki mühendisten biri de 27 yaşındaki Ramazan Yavuz. Sivas Maden Mühendisliği bölümü mezunu Ramazan Yavuz 4 ay önce askerden gelmişti. Memleketi Zonguldak'a döndükten sonra Karadon maden ocağında mühendis olarak çalışmaya başlayan Ramazan Yavuz bir ay sonra evlenecekti. Evini ve eşyalarını hazırlayan Yavuz, 21 Haziran tarihine nikah günü almıştı. Babasını da daha önce trafik kazasında kaybeden Yavuz da diğer mühendis arkadaşı gibi spora düşkündü.Yavuz tatil günlerinde amatör küme karşılaşmalarında hakemlik yapıyordu.

Üç dakikayla kurtuldular

TTK'ya bağlı Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen patlamadan 11 işçi son anda kurtuldu.

Ocakta çalışan ve elektrik kablosu döşeyen 11 maden işçisi atölyede yarım saatte zor kesilebilen kabloyu can havliyle 3 dakika içinde keserek dışarı çıkmayı başardı. Ocak içerisinde eksi 140 metrede elektrik kablosu döşeyen işçiler, kafes içerisinde çalışırken bir anda patlama sesi duydu. Patlama ile birlikte ocak içerisinde büyük bir basınç meydana geldi. Oluşan basınç eksi 140 metrede çalışan maden işçilerini etkiledi.

11 maden işçisi emniyet kemerlerinin takılı olması sebebiyle savrulmaktan kurtuldu. Bu sırada 2005 yılında Çinliler tarafından yapılan kuyu açma çalışmalarında da meydana gelen patlamada yaralanan maden işçisi Kemal Aydın, büyük bir soğukkanlılıkla yaklaşık 20 metre daha aşağıya inip çekilen kabloyu kesti ve 10 arkadaşının hayatını kurtardı. Normal bir zamanda yaklaşık yarım saatte ancak kesilebilen kabloyu can havliyle 3 dakika gibi kısa sürede kesen Kemal Aydın, "Ocak dışındaki arkadaşların da kesilen elektriği devreye sokmasıyla çıkmayı başardık" dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK-MİLLİYET
YORUMLAR 3
 • batuhan deniz 12 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH YARDIMCILARI OLSUN. ALLAHTAN ümit kesilmez inşallah sağsalim kurtulurlar.
  Cevapla
 • HAKAN 12 yıl önce Şikayet Et
  Allahım zorda kalanlara yardım et. üzülme anne, babamın iş elbiselerini koklarız sözü ne kadar iç yakıcı olmuş. Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin [Furkân sûresi (25), 77] âyeti dua etmemiz gerektiğini belirtiyor. Bizede dua etmek icab eder.
  Cevapla
 • realist77 12 yıl önce Şikayet Et
  duaa. duaalarimiz sizinle inşallah hiç ölen olmaz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TCMB, altın alımında açık ara dünya lideri! Son 55 yılın rekoru kırıldı
MHP lideri Bahçeli: Konuşursak hiçbiri yerinden kalkamaz!