Sultanahmet araç trafiğine tamamen kapanıyor

Sultanahmet ve Ayasofya meydanları, araç tarfiğine kapalı turistik alan haline getirilecek. Sultanahmet ve çevresi yaya alanı haline getirilecek, özel araçlar meydana giremeyecek. Uygulamanın tarihi:

Sultanahmet araç trafiğine tamamen kapanıyor
Sultanahmet araç trafiğine tamamen kapanıyor
GİRİŞ 01.06.2010 14:26 GÜNCELLEME 01.06.2010 14:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmayla, Sultanahmet Meydanı ve çevresinin yaya alanı haline getirileceği ifade edilerek, özel araçların meydana giremeyeceği belirtildi.

Açıklamada, ''Sultanahmet ve Ayasofya Meydanları Yayalaştırma Projesi'' kapsamında Bab-ı Hümayun, Kabasakal, Atmeydanı ve Yerebatan caddeleri ile Tevfikhane, Kutlugün, Seyit Hasan, Utangaç, Dalbastı ve Ticarethane sokaklarının, araç trafiğine kapatılarak yürüyüş alanı ve turistik alan haline getirileceği bildirildi.

Turist kafilelerinin, ring seferi yapan otobüslerle belirlenen indirme ve bindirme yerlerine kadar götürülecekleri vurgulanan açıklamada, turistlerin bölgede yaya olarak gezilerini tamamladıktan sonra tekrar otobüslerle bölgeden ayrılacakları kaydedildi.

Açıklamada, turist otobüsleri için Cankurtaran deniz fenerinin bulunduğu alanda 160, Sultanahmet Camisi karşısındaki Dalbastı Sokak, Çemberlitaş Atik Ali Camisi arkası ve Sahil Kennedy Caddesi Küçükayasofya çıkışı benzin istasyonunun yanında ise 150 araçlık otoparklar hazırlandığı vurgulandı.

Turist kafilelerini taşıyan otobüs ve ring araçlarının, Ahırkapı Caddesi-İshakpaşa Caddesi üzerinden, yaya alanının başlangıcı olan Bab-ı Hümayum Caddesi-Kabasakal Caddesi devamındaki İSPARK (İndi-Bindi) otoparkına giriş yapacaklarına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Burada Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi ve civarının gezilmesinin ardından, ring servis ile yayalaşacak alanın sonu olan Kabasakal Caddesi-Yerebatan Caddesi, Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Caddesi, Bab-ı Ali Caddesi, Şeref Efendi Sokak ve Vezirhan caddesi üzerinden İSPARK (İndi-Bindi) otoparkına giriş yapacak. Burada Kapalıçarşı, Nuruosmaniye ve civarı yaya olarak gezildikten sonra Vezirhan Caddesi-Peykhane Caddesi, Üçler Sokak-Nakşibent Sokak-Şifa Hamamı Sokak-Küçükayasofya Caddesi bitiminden Sahil Kennedy Caddesi üzerinde bulunan otopark alanına dönülecek. Turist otobüsleri belirlenen otoparklar dışında duramayacak, indi ve bindi yapamayacak.''

Açıklamada, Sultanahmet Meydanı'nın araç trafiğine kapatılarak yaya alanı haline getirilmesi uygulamasının 7 Haziranda başlayacağı belirtilerek, bölgeye, resmi araçların itfaiye, ambulans, polis, zabıta, PTT, konsolosluk araçlarının girebilecekleri, ancak park yapamayacakları da vurgulandı.

Açıklamada, yaya alanı haline getirilen bölgede yer alan bina ve iş yerlerine yükleme, boşaltma ve diğer ihtiyaçlar için, yaz aylarında (Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül) saat 23.00-08.00 arası, kış aylarında ise saat 21.00-08.00 arasında araçların girebilecekleri kaydedildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Selman Mete 13 yıl önce Şikayet Et
  Ramazan (Rant) Panayırı da iptal edilecek mi?. Ramazan (Rant) panayırının derhal iptal edilmesi gerekir.40 senelik Sultanahmetliyim böyle rezillik görmedim. Firuzağa Camiinde bu panayır yüzünden ibadet yapılamıyor.
  Cevapla
 • İsa Koç 13 yıl önce Şikayet Et
  Halil kardeşim ve onun gibi leb demeden leblebi yazan dikkatsiz kardeşlerim. Bir lafı önce düzgünce okuyun yada dinleyin ondan sonra sözünüzü yada kininizi kusun. Haberde ne diyor önce okusana be kardeşim. "Turist kafilelerini taşıyan otobüs ve ring araçlarının, Ahırkapı Caddesi-İshakpaşa Caddesi üzerinden, yaya alanının başlangıcı olan Bab-ı Hümayum Caddesi-Kabasakal Caddesi devamındaki İSPARK (İndi-Bindi) otoparkına giriş yapacaklarına" gibi bir ibare var. Göremedinmi acaba?
  Cevapla
 • Esad Kılıç 13 yıl önce Şikayet Et
  harika bir gelişme. en sonunda bu konuda düzgün bir karar alındı
  Cevapla
 • HALİL ÖZÇAKIR 13 yıl önce Şikayet Et
  turist otobüslerine. tabi turist araçlarına otobüslerine kapanmaz onlar girer gene gariban anadolu halkı oralarda gezerken ikinci sınıf yobaz görülür.otobüse ve içindekilere tapılır adeta..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nu küplere bindiren paylaşım! Sosyal medyayı salladı: Lafla hizmet olmuyor öyle
Cumhuriyet Gazetesi'nden Bakan Şimşek'in sözlerine çirkin çarpıtma!