Emniyet' Gediktepe'yi vuracaklar' demiş!

Emniyet'in, Gediktepe baskınını iki gün önceden Jandarma'ya bildirdiği tespit edildi. Jandarmaya gönderilen raporda saldırının saatleri bile verildi. PKK taburu bastı. On bir asker yaşamını yitirdi. Taraf o faksı yayınladı

Emniyet' Gediktepe'yi vuracaklar' demiş!
Emniyet' Gediktepe'yi vuracaklar' demiş!
GİRİŞ 30.07.2010 12:46 GÜNCELLEME 30.07.2010 12:46
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Mehmet Baransu'nun haberi

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Gediktepe Sınır Karakolu'na yapılan baskının iki gün önceden Emniyet tarafından Şemdinli Jandarma Komutanlığı'na bildirildiği ortaya çıktı. Şemdinli Terörle Mücadele Büro Amiri Başkomiser Ahmet Yiyenoğlu tarafından Jandarma'ya gönderilen faksta, 17 Haziran 2010'da PKK tarafından Gediktepe Üs Bölgesi'ne saldırı yapılacağı belirtildi. Faksta baskının yapılacağı saatler bile verildi. Ancak hiçbir önlem alınmadı. PKK, raporda belirtilen saatten tam 30 saat sonra Gediktepe Karakolu'na baskın düzenledi, 11 asker hayatını kaybetti.

Taraf, PKK tarafından düzenlenen kanlı Gediktepe baskınından önce hazırlanan istihbarat raporlarına ulaştı. Şemdinli TEM Büro Amiri Başkomiser Ahmet Yiğenoğlu tarafından hazırlanan rapor, 16 haziranda saat 21.20'de Şemdinli Jandarma Karakolu'na fakslanarak PKK'nın Tekeli Taburu ve bu tabura bağlı Gediktepe Üs Bölgesi'ne saldırı yapacağı bildirildi.

Raporda şöyle deniyor: "Güvenilir bir kaynaktan alınan bir bilgide, PKK, 17.6. 2010 tarihinde Tekeli Taburu veya Tekeli Taburu'na bağlı bulunan Hacı Bektaş Dağı civarındaki askerî birliğe (Saldırı yapılma ihtimali çok yüksek) gündüz vakitlerinde büyük bir olasılıkla saat 14:00-15:00 veya 15:00-16:00 arası yapılacağı bilgisi alınmıştır. Arz ederim."

kullan

Komutan izindeydi

Şemdinli Jandarma Komutanlığı, Emniyet tarafından gönderilen bu rapor üzerine konuyu "acil" olarak 7. Hudut Alay Komutanlığı'na bildirdi. Buradan da konu Tekeli Tabur Komutanlığı'na, ardından Gediktepe Üs Bölgesi'ne iletildi. Ancak bu sırada yıllık izne çıkmak için Gediktepe Bölük Komutanı Tekeli'deki tabura geldi. Baskın günü de izinli olduğu öğrenildi. İstihbarat raporuna rağmen yerine bir görevlendirme yapılmadı.

30 saat sonra baskın

Şemdinli Emniyet Müdürlüğü, Gediktepe baskınını gün ve saatiyle birlikte Jandarma'ya iki gün önce bildirdi. 30 saatlik bir sapmayla karakola 19 Haziran günü baskın düzenlendi ve 11 asker hayatını kaybetti.

Emniyet'in raporuyla "geliyorum" diyen baskın, raporda belirtilen saatten 30 saatlik bir sapmayla 19 Haziran 2010 günü saat 02:oo'da gerçekleşti. Gediptepe mevzilerine kadar gelen PKK'lıların düzenlediği baskında 11 asker yaşamını yitirdi. PKK'hlar, dört adet G-3 silahı, termal ve pitonları alarak bölgeden ayrıldı.

Balyozcu general 'çoban' demişti

Hatırlanacağı gibi baskın sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan programlarını iptal ederek, Van'daki cenaze törenlerine katılmış ardından da Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'la Gediptepe'deki sipere gitmişti. Çömelme tartışmalarının yaşandığı ziyarette, Balyoz sanığı Tümgeneral Gürbüz Kaya ikiliye eşlik etmiş ve baskınla ilgili bilgi vermişti. Kaya'nın baskın sonrası yaptığı açıklama da çok tartışılmıştı. Kaya, baskın öncesi 23:3o'da görüntü aldıklarını, hemen topçu ateşi yaptıklarını, karşılık verilmeyince görüntülerin çoban, köylü ya da kaçakçı olabileceğini düşündüklerini de söylemişti.

Taraf

YORUMLAR 69
 • ismail hali 10 yıl önce Şikayet Et
  HER KES İŞİNİ YAPSA SORUN ÇÖZÜLÜR. EDİTÖR’ÜN NOTU: Lütfen bakınız Haber7 yorumları için genel bir ikaz http://www.haber7.com/haber/20080624/Haber-7-yorumlari-icin-genel-ikazlar.php selamlar…
  Cevapla
 • tolga ceyhan 10 yıl önce Şikayet Et
  ne biçim bir iş bu böyle. askeri tesislere kılık kıyafetten girşi yasaklananpersonel yada yakının bundan daha çok izleniyor engellenmesi içinde her yere anında haber ulaştırılıyor da karakol basılıyor asker öldürülüyor naklen seyrediliyor resmi yazıyla bilgilendiriliyor da kimsenin kılı kıpırdamıyor yuh yani öyle olunca sistemi sorgulamanın zamanı gelmiş hatta geçiyor eee bu TSK da komuta kadaemesinde hepmi çürük kaldı sağlam kimse kalmadımı diye düşünmden edemiyorsun olaylar karşısında
  Cevapla
 • sahin akin 10 yıl önce Şikayet Et
  Taraf. Helal olsun Taraf Gazetesine gazetecilik budur işte. Bütün pislikleri çıkarıyorlar.
  Cevapla
 • recep kılıç 10 yıl önce Şikayet Et
  hadi mhp. hadi konuşun mhp liler kim haklıymış hala bu konuda ısrar ediyormusunuz hala askerleri pkk öldürüyormu zan ediyorsunuz evet taş ören pkk silahı çeken pkk asıl çektirene bakın içimizdeki israyililere bakın yazık deyilmi bu gencecik çocuklara kınalı kuzuları kimlere emanet edeiyoruz vatan hayinlerinemi birde cenaze törenine katılıyorlar utanmadan siz hiç silah taşıyan koyun gördünüzmü
  Cevapla
 • Şiran 10 yıl önce Şikayet Et
  Uyuşturucu Trafiğine Dikkat-2. Ne PKK bu gelirden vazgeçer ne de bunun Türkiyeye geçişini sağlayan ordu içindeki çeteler. Bu çeteler öylesine palazlanmışlardır ki güçleri her GKB na her KKK na yeter. Ellerinde bütün komutanlarla ilgili bilgiler vardır ve bunları şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar. İddia ediyorum hiçbir GKB bunlara karşı gelemez. İşte asıl sebep bu PARA dır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girerek cemaate saldırdı
Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un maliyetini açıkladı