Genelevin dibinden türbe çıktı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde yıkılan genelev binasının arka bahçesinde ''türbe'' görünümlü mezar bulundu. Mezarı çevreleyen duvarda su testilerinin olması ve üzerinde eski yeşil kumaştan yazılı bir örtünün bulunması dikkati çekti.

Genelevin dibinden türbe çıktı
Genelevin dibinden türbe çıktı
GİRİŞ 22.08.2010 10:50 GÜNCELLEME 22.08.2010 10:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İlçedeki genelevin başka bir alana taşınması kararının ardından başlatılan yıkım çalışmaları sırasında, 65 yıllık genelevin arka bahçesinde, duvar dibinde mezar olduğu tespit edildi.

Mezarın bulunduğu alanda inceleme yapan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, gazetecilere yaptığı açıklamada, mezarın kime ait olduğunun belirlenmesi için çalışma yapacaklarını kaydederek, şu bilgileri verdi:

''Mezarın böyle bir yerde bulunması ve bugüne kadar bölge sakinlerinin haberdar olmaması beni şaşırttı. Burası görünümüyle bir türbe de olabilir. Gerekli araştırma yapılacak. Yaşlı mahalle sakinlerine, din adamlarımıza ve ilçe müftümüze danışacağız. Bunu hemen hafta başında yapacağız. Bugüne kadar özellikle böyle bir mekanda kapalı alanda bu mezar nasıl kalmış düşündürücü bir durum.''

Alıcık, yıkım çalışmaları sırasında mezara hiç bir şekilde zarar verilmeyeceğini, yapılacak araştırmaların ardından, belediye mezarlığına bu mezarın nakledileceğini söyledi.

Nazilli ve çevresinin tarihi zenginliklere sahip olduğunun altını çizen Alıcık, şöyle devam etti:

''Bu mezarın kime ait olduğu, ne mezarı olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun için hemen bir ekip oluşturarak gerekli araştırmalarda bulunacağız. Belki daha başka mezarlar da bölgede olabilir. Yıllardır ilçenin kanayan bir yarası olan ve bugüne kadar bir türlü yerinden kaldırılamayan genelevin şehir dışına taşınmasındaki kararlılığımızın ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı.''

Alıcık, ekiplere, çalışmalarda çok hassas davranılması ve çevreye zarar verilmemesi talimatı verdi.

Mezarı çevreleyen duvarda su testilerinin olması ve üzerinde eski yeşil kumaştan yazılı bir örtünün bulunması dikkati çekti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • ibrahim lamba 12 yıl önce Şikayet Et
  Helal dairesi keyife tabidir. Helal dairesi keyife tabidir neden günah işleriz.
  Cevapla
 • Ahyet Şahin 12 yıl önce Şikayet Et
  tarih. Genelev 65 sene önce yapılmış, bu da 1945 e denk gelir ki o tarihte ismet inönü baştaydı. Bu yönden bakılınca türbenin üstüne genelev yapılması gayet mantıklı ve olası duruyor.
  Cevapla
 • Mecnun YURTSEVER 12 yıl önce Şikayet Et
  Helal sana Başkan.... Başkanım Nazillimizi bir pislikten kurtardığınız için Allah sizden razı olsun. Dönemlerce belediye başkanlığı yapanların bile cesaret edemediği, şehrin tam ortasında kalan bu izbeliği kaldırdığınız için sağolun varolun. Korumalarla gezen başkanları da gördük sizin gibi her an halkın içinde olanları da... Yolunuz açık olsun.
  Cevapla
 • mahmut canbaz 12 yıl önce Şikayet Et
  BAŞKANIM DİKKATLİ OLUN. Sayın beldiye başkanım dikkatli olun ve bence mezarı açın içine bakın çünkü genelev patroniçeleri çok acımasız vea insafsızdırlar belkide genelev çalışanlarından bir tanesidir. öldürüp o görüntüyü vermek istemişlerdir hiç belli olmaz onun için bir savcı ve otopsi ekibide yanınıza alarak inceleme yaptırın çünkü çok eski bir mezar görünümünde değil çok yeni görünüyor. Sagılarımla
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Akşener'e sert tepki: Siyasi menfaat hevesi kursağınızda kaldı
Yıkım talimatını Erdoğan vermişti! Ordu’da 3 gökdelenin arazisi halka açıldı