Erikel davası da Ergenekon'la birleşti

Aralarında avukat Yusuf Erikel'in de bulunduğu 8 sanık hakkında ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında açılan yeni davanın, ikinci ''Ergenkon'' davası ile birleştirilmesine karar verildi.

Erikel davası da Ergenekon'la birleşti
Erikel davası da Ergenekon'la birleşti
GİRİŞ 04.02.2011 22:15 GÜNCELLEME 04.02.2011 22:15
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Aralarında avukat Yusuf Erikel'in de bulunduğu 8 sanık hakkında ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında açılan yeni dava, ikinci ''Ergenekon'' davası ile birleştirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, taleplerin ardından mahkeme heyeti tarafından alınan ara kararlar üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu tarafından açıklandı.

Buna göre mahkeme heyeti, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 8 ve devamı maddelerini de dikkate alarak davanın, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 110 sanıklı ikinci ''Ergenekon'' davası ile birleştirilmesine karar verdi.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında açılan yeni davaya bakan mahkeme heyeti, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılarak Yusuf Erikel ve dosyada beyanları bulunan Hacı Ali Hamurcu hakkında soruşturma olup olmadığının bildirilmesini, varsa onaylı bir örneğinin gönderilmesini istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Yusuf Erikel'in çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından ağabeyi olan avukatı Yakup Erikel savunmasını yaptı.

Yakup Erikel, avukat oldukları için müvekkilleri tarafından gönderilen yüklü miktardaki paraların ve kendilerinin ''Ergenekon'' ile bir ilgilerinin olmadığını öne sürerek, 10 aydır tutuklu olan kardeşi Yusuf Erikel'in tahliyesini istedi.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı Mehmet Ali Pekgüzel de, aralarında şahsi, hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle dava dosyasının ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini istedi.

Pekgüzel, dava dosyasında beyanları bulunan Hacı Ali Hamurcu ve Yusuf Erikel hakkında bir soruşturma bulunup bulunmadığının Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan sorulmasını talep ederek, Erikel'in yurt dışına giriş ve çıkış kayıtlarının da İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'nden istenilmesini talep etti.

-ARA KARARLAR-

Taleplerin ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı başladığı günden bu yana izleyen CHP Parti Meclisi üyesi avukat Mahmut Tanal'ın Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin, mahkemeden rüşvet suçu nedeniyle soruşturmanın özel yetkili Cumhuriyet Savcılığınca yapılması için ihbarda bulunulmasına ilişkin talebini, duruşmada işlenen suç olmadığından reddetti.

Dilekçesinin Tanal'a iadesine karar veren mahkeme heyeti, bizzat suç duyurusunda bulunabileceğini kaydetti.

Yusuf Erikel'e ait telefon cihazları ve sim kartları üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne müzekkere yazılarak, Erikel'in genel başkalığını yaptığı partinin ''mdhp.org.tr'' adlı sitesinin aktif bulunduğu dönemde özellikle parti başkanının basın açıklamalarını içeren beyanatlarını da kapsayacak şekilde site hakkında ayrıntılı bilgi gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na yazı yazılarak, 24 ayrı telefon numaralarına ilişkin 2009 yılına kadar arayan, aranan, mesaj alma ve gönderme, baz istasyonlarının adreslerini içerir ayrıntılı HTS raporlarının istenilmesine karar verdi.

Bu telefon numaralarının Erikel'in kurduğu Milli Demokrat Halkın Partisi'ne ait olup olmadığının parti merkezinden istenilmesine hükmeden mahkeme heyeti, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, Erikel'in 2000 yılından bu yana yurt dışı giriş ve çıkış kayıtlarının istenilmesini karara bağladı.

-ERİKEL'E TBMM ARAÇ KARTI VERİLDİ Mİ?-

TSK Güçlendirme Vakfı ve Mehmetçik Vakfı'na müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, 2005 yılından bu yana ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Durmuş Ali Özoğlu ve Yusuf Erikel tarafından kurumlarına bir yardım yapılıp yapılmadığı, yapılmışsa miktarının bildirilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, TBMM Başkanlığı'na yazı yazılmasını kararlaştırarak, Erikel'e TBMM araç kartı verilip verilmediği, verilmişse neden ve ne zaman verildiğinin bildirilmesine karar verdi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılarak Erikel ve dosyada beyanları bulunan Hacı Ali Hamurcu hakkında soruşturma olup olmadığının bildirilmesi, varsa onaylı bir örneğinin gönderilmesini hükme bağladı.

Hacı Ali Hamurcu'nun beyanlarında geçen 10 milyon liralık senetle ilgili ceza dosyasının incelenmek ve iade edilmek üzere ilgili Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi'nden istenilmesine karar veren mahkeme heyeti, Hamurcu ile ilgili tespit edilen telefon numaraları ve bunların dökümlerinin de istenilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, Yusuf Erikel'in tutukluluk halinin devamına karar vererek, ara kararların birleştirilmesine karar verilen ikinci ''Ergenekon'' davası üzerinden yerine getirilmesine hükmetti.

Bu arada, ikinci ''Ergenekon'' davası 14 Şubat tarihinde görülecek.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • zigana dağları 12 yıl önce Şikayet Et
    bundan sonra. CHP genel başkanı kılıçdaroğlu bu konu hakkında hangi uyduruk asılsız kendilerine yakışan ifadelerkullanacagı kaçınılmazdır.
    Cevapla
  • addddddddd 1 yıl önce Şikayet Et
    yaşıyormusun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Marmara'da 2 deprem: İstanbul ve çok sayıda ilde hissedildi
İsrail destekçisi Biden'a bir şok daha! 7 eyalette seçim kararı