Balyoz'da generaller ifadeye çağrıldı

Eskişehir'de ele geçirildiği bildirilen “Balyoz” belgelerine ilişkin 4 general, 1 amiral ve bir albay ifadeye çağrıldı. Bu belgelerle ilgili 3 muvazzaf asker tutuklanmıştı.

Balyoz'da generaller ifadeye çağrıldı
Balyoz'da generaller ifadeye çağrıldı
GİRİŞ 26.05.2011 16:05 GÜNCELLEME 26.05.2011 16:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde yapılan aramalarda birçok belge ve dijital veri bulunmuştu. Bu belgeler "Balyoz" davası ile ilişkilendirilmişti.

Emekli Albay Büyük'ün 2. Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Hava Albay Cengiz Köylü ile bir arada çalıştıkları sırada yasa dışı faaliyetlere karıştıkları ileri sürüldü. Emekli olduktan sonra başına bir iş gelmesinden endişe eden Büyük'ün, belge ve görüntüleri yanında götürdüğü iddia edilmişti.

Bu belgelerin Balyoz'un yanı sıra Oraj ve Suga planlarını destekler nitelikte olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca planın deşifre olması durumunda alınacak tedbir ve stratejilere dair dokümanlar da ele geçirilmişti. Buna göre, Oraj Planı'nın başarısızlığa uğraması durumunda önce plan inkâr edilecek, soruşturmanın derinleşmesi halinde planın aleyhine görüş bildirilecekti.

Hakan Büyük'le ilgili bilgiler de dikkat çekici. 28 Şubat sürecinde çok sayıda askeri personeli ordudan attırmayı başardığı ileri sürülen Büyük'ün, elde ettiği bilgi ve belgeleri Balyoz Darbe Planı'nda kullanılmak üzere vakit kaybetmeden üstlerine gönderdiği belirtiliyordu.

Mahkemeye gönderilen raporda, şu ifadelere yer verilmişti: "Hakan Büyük ülke yönetimine el konulacak darbe sonrası planlarının altyapısını oluşturmak amacıyla çok sayıda yasa dışı faaliyette bulunmuştur. Bunlar arasında Eskişehir'deki Bilvanis adlı çiftliğe gelip gidenlerin yasa dışı olarak görüntülenmesi, bu çiftliğe ulaşım amaçlı taşımacılık yapan çevre köylerdeki kişilerin fişlenmesi, çiftlik üzerinden alçak uçuşlar yapılarak gelip gidenlerin korkutulması bulunmaktadır."

Şimdi bu belgelerle ilgili 6 muvazzaf asker daha ifade verecek.

TATBİKATLAR İPTAL EDİLMİŞTİ

Genelkurmay Başkanlığı’nın, yapılmasına saatler kala sürpriz bir şekilde iptal ettiği Ege’deki Denizkurdu-2011 ve Efes-2011 müşterek fiili atış tatbikatlarıyla ilgili askerlerin, TSK’ya karşı önümüzdeki günlerde yeni bir operasyon dalgası başlayacağına dair duyum aldıkları, bu nedenle tatbikatın son gününü tepki olarak iptal ettikleri ileri sürülmüştü.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 7
 • Hüseyin Mırık 13 yıl önce Şikayet Et
  NEREDEN NEREYE. Paşa paşa geleceksiniz, yıllar önce susurluk kazasından sonra yapılan soruşturmalarda işin ucu Tuğgeneral Veli Küçük"e uzanırdı kurulan komisyona ifade vermeye çağrılırdı, Meclise kafa tutarcasına komisyona bile ifade vermezlerdi şimdi o zat içerde, mahkemeye ifade vermeye çağrılanlar şimdi paşa paşa ifade vermeye geliyorlar demokrasi adına güzel bir şey,,,
  Cevapla
 • bi biskrem versem 13 yıl önce Şikayet Et
  hasan ve mehmet. yemez aslanım yemez heleki bu tarz haberler hakkında yemez siz gidin hürriyetin sitesinde takılın orda sizin derdinizle dertlenicek cok fuzuli adam var :D
  Cevapla
 • ahmet 13 yıl önce Şikayet Et
  acaba bunlar ne yaptı. dün açıklamıştı ayağa kalkmamış diye silivriye gitmiş diye şimdi merak ettim bunlar için ne diyecek dünkü açıklama açıkça yargıya müdahalenin açık seçik beyanıydı
  Cevapla
 • Ahmet Velioglu 13 yıl önce Şikayet Et
  hasan yildiz ve mehmet mehmet rumuzlu kardeslerime!. Sanirim ikiniz de ayni yerden, muhtemelen bir CHP veya MHP binasindan yaziyorsunuz cunku mesajlariniz ayni yerden (bilgisayar!) gelmis gorunuyor!
  Cevapla
 • Ali Atılgan 13 yıl önce Şikayet Et
  Bakalım altından ne çıkacak ?. Daha düne kadar şiddetle karşı çıkan Orhan Pamuk, ardından Mehmet Ali Birand Ergenekon örgütünün varlığını onayladı. Ardından bu dalga. Bakalım altından ne çıkacak!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazze’de vurulan İsrail tanklarının içerisinden görüntüler... İlk kez yayınlandı
El Salvador'un devasa hapishanesine yeni binlerce çete üyesi nakledildi